Sanat Eseri Niteliğinde Cartier Métiers d’Art

Cartier, hasır, altın kakma ve telkâri tekniklerini ön plana çıkartarak tasarladığı ve adeta sanat eseri niteliğindeki iki yeni “Métiers d’Art“ saat modelini sundu.

Cartier, La Chaux-de-Fonds’da yer alan fabrikasındaki zanaatkarların tasarladığı iki yeni “Métiers d’Art” saat modelini paylaştı. Kakma ustaları, mücevher ve değerli taş yerleştirme zanaatkarları, tasarımcılar, mine ustaları ve minyatür sanatçılarının katkıları sayesinde tasarlanan saatlerde, doğal ve değerli detaylar bir araya geliyor.

Cartier, panter figürünü soyut haliyle bizlerle buluşturduğu 1914’ten bu yana panteri seneler içinde yeniden yorumladı. Panter, çeşitli ilham kaynaklarından beslenen birçok Cartier tasarımına ışık oldu. Motiflerden materyallere ve hacimlere kadar hayvan figürleriyle ilgili her detay, farklı zanaatların ve tekniklerin ötesine geçmek, beklenmedik karşılaşmaların mümkün kıldığı yeni yaratıcı evrenlere yol almak için ihtiyaç duyulanı sunuyor.

Daha önce hiç görülmemiş bu cüretkar girişim, kakma ustalarının Maison des Métiers d’Art’ın mücevher ustaları tarafından altın işi konusunda eğitilmesini zorunlu kıldı.

11 renkte üretilen, farklı boyut ve tonlardaki 75 hasır, dekorun parçalarını oluşturuyor. Panter figürünün başı, her biri şekillendirilerek satenle işlenmiş 65’ten fazla beyaz, sarı ve pembe altın bileşenden oluşuyor. Harika bir keşif oyunuyla, sarı altın teller doğal hasır bileşenlere yerleştirildi. Bu, zanaatkarların ilk kez keşfettiği karmaşıklığın ve inceliğin de ortaya çıkmasını sağlıyor.

Cartier, panter figürünün kürk ve gözlerindeki noktaları mineyle kaplayarak seramik sanatını kakmacılığın kompozisyon sanatıyla bir araya getiriyor. Zengin renk paleti, opalin ve sarı aralığındaki birçok tonla siyah ve beyaza zıtlık oluşturmayı başarıyor. Gözler için minyatür bir yüzeyde dört farklı renk tonu bir araya geliyor. Panterin bakışı ise, Cartier’nin figüratif ve realist sanatının bir ifadesi olarak ışıltı, parlaklık ve derinlikle hayat buluyor. Arka plandaki noktalar ise minyatür sanatının eseri. 100 saatten fazla süren bu çalışmanın 97 saati yalnızca kadran üzerinde çalışmakla geçti. Her biri özel olarak numaralandırılmış bu tasarımdan, sadece  30 adet üretildi.