Sağlam ve Sessiz Süperyat: Artefact

Zaman zaman tamamen sessiz çalışan süperyat Artefact eko-bilinçli yat trendinin zirve noktası.

Geçen yılki Monaco Yat Fuarı’nda konsepti tanıtan Alman tersanesi Nobiskrug’un (nobiskrug.com) hedefi maksimum istikrarla sessiz çalışan bir tekne inşa etmekti. Yatın Gregory C. Marshall tasarımı çelik gövdesi ve kompozit üstyapısı, Artefact’in güneşlenme güvertesine monte edilmiş. 75 metrelik güneş panelleri ve batarya depolama sistemi yüzünden özellikle takdire şayan. DC-bus dizel-elektrikli değişken hızlı Azipod-tahrik ve dinamik konumlandırma sistemleri de aynı derecede dikkate değer; zira hassas deniz tabanına demir atma ihtiyacını ortadan kaldırıyorlar. Aynı zamanda randımanı artırıp, emisyonu azaltıyorlar.

Özel yapım altı kanatlı pervaneler gürültüyü ve titreşimi minimize ederken performansı yükseltiyor ve atık su geri dönüştürme sistemi teknik sistemlerde kullanılan suyu arıtıp temizliyor. Beş güverteli Artefact tüm bu çevreci tasarımlar sayesinde Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün Tier III emilim yönetmeliklerini geçmeyi başaran ilk süperyatlardan biri oldu.

Çevre dostu özelliklerinin dışında Artefact, ağırlığı neredeyse 60 tona ulaşan 740 metrekare bombeli camla donatıldı –çoğu yat tasarımcısının neredeyse her alanda ağırlıktan tasarruf etmeye çalıştığı, tekneyi yüzdürmek için hafif materyallerin üzerinde incecik mermer ve ince ahşap katmanları kullandığı göz önüne alınırsa bu, cüretkâr bir girişim. Hafif kompozit üstyapı yatın camın ağırlığını kaldırmasını mümkün kılıyor. Yolculara kalan da olağanüstü manzaraların keyfine varmak –içeri dolan doğal ışıktan bahsetmiyoruz bile.

Marshall, “Mahremiyet çok önemli” diye açıklıyor; “Ama manzaranın tadını çıkarma olanağı da öyle. Pencereler istisnai biçimde büyük olmalarına rağmen görüş açınızı belirleyen resim kutularından ibaret değiller. Yalnızca dışarı bakmıyorsunuz; öne, arkaya, yukarı ve aşağı da bakıyorsunuz. Ve yine de bir bölmedeyken diğerini görmüyorsunuz.”

Ana süit genel yaklaşımın tersine ana güverte yerine arka güvertede konumlanıyor. Toplam sekiz kamara ve 12 personel kabini var. Daha huzurlu bir seyahat amacıyla tüm sosyal alanlar düşük süratlenme bölümlerinde yer alıyor. Artefact’in hedefi sarsıntısız sürüş konforu sunmak ve yatın gövdesi bunu garanti etmek için kapsamlı testlerden geçiyor.

– Danielle Cutler