Saat Endüstrisinde Bitcoin Modası

 

Ünlü bitcoin gibi kripto para birimlerinin hayatımıza girmesi, parayla alışverişi daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan öncüler tarafından bir süredir destekleniyor ve ileride bu kripto dünyanın daha da güçlenmesi bekleniyor. Sanat dünyası başta olmak üzere, lüks pazarından pek çok sektör kripto para ile alışverişe olanak sağlamaya veya blockchain’le bağlantılı satışlar, üretimler yapmaya başladı. Saat endüstrisi de bunlardan biri. Kripto para birimlerinin şekillendirdiği yeni dünyadan ilham alan, hatta blockchain ile sertifikalanan ilk saatler görücüye çıktı bile. Ve hepsi, bitcoin ile satın alınabiliyor.

 

 

Gvchiani’nin blockchain sertifikalı saatleri

Resmi dağıtım kanalları olmayan ama yine de saat alışverişi sırasında kripto para kullanımına izin veren pek çok internet sitesi var. En önemlisi de blockchain artık saat yapımcılarıyla birebir işbirliğine giderek, saat dünyasının önemli bir parçası olmaya hazırlanıyor. Birkaç yıl önce kendi saat markası Gvchiani’yi kuran saat ustası Shant Ghouchian, Cryptolex ile işbirliğine giderek, MasterBlock adında blockchain sertifikalı bir saat tasarladı. Bu mekanik saat, blockchain sertifikası sayesinde yüksek güvenliğe sahip ve Cryptolex işbirliğiyle de taklitlerinin üretilmesi neredeyse imkansız.

 

 

Özel seri numaralarına sahip olan MasterBlock saatlerin her birinin kendi blockchain adresi bulunacak. 2.010 adetle sınırlı sayıda üretilecek ilk seri, 0000’dan 2009’a uzanan seri numaralarına sahip olacak. 2009’un, bitcoin’in lanse edildiği yıl olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu saatlerin 2.008 adeti masterblock.ch adresinden satılacak, kişiselleştirilebilen iki adet ise açık artırmaya çıkacak. Bu iki parçadan ilki 0000 seri numaralı saat, Genesis adını taşıyor. Bir diğeri olan 2009 numaraya ise, bitcoin’in yaratıcısına ithafen Satoshi adı verilmiş. Her MasterBlock saatin eşsiz blockchain adresi, kadranda yer alacak. MasterBlock saatler, kendi seri numaralarından bir önceki numara ile blockchain’e bağlanıyor. Saatin üretiminin her aşaması blockchain’e kaydediliyor, böylece sahip olduğunuz saatin tarihini açıkça görebiliyorsunuz. Blockchain, saatleri kopyalanmaktan koruduğu gibi, sisteme dahil edilen gereçlerin transparanlığını da sağlıyor.

 

 

Saatlerin fiyatı 16,500 İsviçre Frank’ı. Kripto dünyasında görülmemiş, farklı bir tasarım anlayışına sahipler: Gvchiani’nin büyük X detayı ilk bakışta göze çarpıyor. Beklediğiniz gibi, MasterBlock saatlerini bitcoin ile veya ethereum ile satın alabiliyorsunuz.

 

Chronoswiss’in Kripto-Tasarım saatleri

Bir saat üreticisi daha krpito paralardan ilham alarak saat koleksiyonu tasarladı: Chronoswiss, Tech Bureau Europe ile işbirliğine giderek, her birinden 101 adet üretilecek beş farklı kripto-tasarım saati tasarladı. Bu saatler, sadece kripto para ile alışveriş sitesi Zaif üzerinden satılacak.

 

 

Chronoswiss saatlerin tasarımı tamamen kripto paralardan alınan ilhamla ortaya çıkmış ve saatler, bitcoin gibi kripto paralarla satın alınabiliyor. Koleksiyonun ilk bölümü, geçtiğimiz Nisan’da çevrimiçi bir açık artırmayla satıldı. Saatlerin isimleri ise direkt olarak kripto paralardan alınmış: Bitcoin, NEM, Ethereum, Zaif, COMSA. Öne çıkan özellikleri arasındaysa her kripto paranın logosunun, ismini taşıyan saatin kadranına kazınmış olması.