Rolls-Royce Cullinan SUV

Adını, dünyanın en büyük elmaslarından birinden alan Rolls-Royce Cullinan, elinden her iş gelirken her santimetresiyle tam bir Rolls-Royce olmayı sürdüren bir SUV. Bu santimetrelerde –533’ünde birden– ilk kez otomobil imalatçısının amiral gemisi olan Phantom’un en yeni sürümünde görülen, yeni alüminyumdan yapılmış “Lüksün Mimarisi” platformu temel alındı.

Bu hafif malzeme sayesinde Cullinan’ın ağırlığı 2.765 kilograma düştü. Otomobil hâlâ devasa olmasına rağmen, yol tutuşunun kıvraklığı ve direksiyonunun hafifliği oldukça etkileyici. Yaklaşık 7 litre kapasiteli, büyük, çift turbo V-12 motor sayesinde, Cullinan kararlı bir şekilde hızlanıyor ve uydu destekli şanzıman, vites oranlarını GPS navigasyon verilerini temel alarak seçiyor.

Daimi dört çekerli sürüşlü ilk Rolls-Royce olan Cullinan, daha çevik bir yol tutuş reaksiyonu için arka tekerlek yönlendirmesinden faydalanıyor, ama arazi koşullarında bile Goodwood’un motorlu taşıtlarına özgü “sihirli halı gezintisi” hissini sağlayarak süzülüyor. Bu güçlü, lüks savaş gemisi seyir halindeyken, aracın içi esrarengiz bir şekilde sessiz. Oturma pozisyonu, sürücü ve yolcuların kendilerini kraliyet ailesindenmiş gibi hissetmelerini sağlarken, bu taht benzeri konfor, yola ve çevreye hükmeden manzarayla tamamlanıyor. Ters açılan kapılar iki yöne doğru geniş bir biçimde açılarak Rolls-Royce’a özgü şekilde donatılmış kabini gözler önüne seriyor. Lüks deri ve kaplama kombinasyonları ile renkler müşterinin seçimine bağlı. İki arka koltuklu düzenlemeler de mümkün. Geniş oturma alanı veya kişisel koltuklar seçilebilirken, bu ikincisinde arka koltukları bagaj bölmesinden etkili bir şekilde yalıtan bir cam bulunuyor. Çoğu kullanıcının Cullinan’larını arazi maceralarında deneyeceğine hiç şüphe yok ve kendi deneyimimize dayanarak bu yüksek kenarlı otomobilin 60 cm derinliğinde nehirleri de, bir rodeo sürüşündeki çamurlu su birikintilerini de alnının akıyla aşacağından eminiz. rolls-roycemotorcars.com

Yazı: Robert Ross