Rolex’in Işıltı Bilimi

 

Bileğinizdeki Rolex’in efsanevi varlığının ışıltısı size yetmiyorsa, markanın değerli taşlarla süsleme hizmetleri yardımınıza koşmaya hazır.

Elmas, safir, yakut, zümrüt… Dünyanın en iyilerinden kabul edilen Rolex saatlerinizi, markanın müşterilerine sunduğu özel süsleme hizmetleri sayesinde en sevdiğiniz değerli taşlarla bezemek ve ışıltısına ışıltı, değerine değer katmak hayal değil. Geçmişten bugüne, değerli taşlarla süslenmiş saatler sunmaktan geri kalmayan Rolex, kol saatlerine değer katarken, kendi kimliğini ve güvenilirlik, sağlamlık, manyetik alan ve şoklara karşı dayanıklılık gibi teknik esasları kaybetmeden kol saatlerine alternatif bir estetik kazandırmakta da usta.

 

 

Rolex bünyesindeki özel değerli taş uzmanları ve değerli taş süsleyicileri, kol saatlerini en çarpıcı taşlarla daha da güzelleştirmek için hazır bekliyor. Alınan değerli taşların incelenmesi ve seçiminden sorumlu olan uzmanlar, Rolex’in son derece katı kalite kriterlerine uygun olan tasarım ve taşları seçiyor, zanaat kısmını markanın değerli taş süsleyicilerine bırakıyorlar.

Işık Kaynakları

Rolex sadece en üst kalitedeki doğal taşları kullanıyor. Elmas ve renkli taşlar atölyeye geldiklerinde, sıkı bir değerlendirme prosedürüne tabi tutuluyorlar. Taşların yüksek kalitesini garanti etmek için, değerli taş uzmanları kendi deneyimlerine ek olarak çok farklı analiz araçlarından da faydalanıyor elbette. Bazıları Rolex’e özel olarak geliştirilmiş olan bu araçlar, taşların kimyasal bileşenleri hakkında bilgiler de veriyor. Örneğin elmaslar, gerçekliklerini teyit etmek amacıyla sistematik olarak X ışınları ile test ediliyor, sadece sınavı geçen taşlar bir Rolex’le birleşmeye hak kazanıyor.

 

 

Değerli taşların kesim şekli, ışığın taş içerisindeki yayılımını belirler ve ışık, elmasın üst ya da alt kısmında yansır. Bu nedenle kesim, bir taşın parlaklığını doğrudan etkiler. İyi bir kesim, yansımaların yoğunluğunu ve sayısını vurgular ve hatta gökkuşağı tonları dahi oluşturabilir. Taşın her bir yüzeyi, kesim işini yapan ustanın sabır gerektiren çalışmasının sonucunda değerli taşlar laboratuarında analiz edilir. Taşın berraklığı da bu testler sonucunda belirlenir (bir taşın berrak olması için, içerisinde ikincil tanelerin olmaması gerekiyor).

 

 

Sadece en üst düzeyde şeffaf olan doğal değerli taşları seçen Rolex’in kullandığı elmasların her biri, IF yani ‘içten kusursuz’. Sadece az renkli elmasları kullanmayı tercih eden marka, D ile G kategorilerindeki taşlarla çalışmayı tercih ediyor. Bu titiz ve sıkı analizlerin sebebi, saat üzerindeki tüm değerli taşların hepsinin aynı özellikte ve en üst kalitede olmasını temin etmek.

Geleneksel Teknikler

Bir Rolex taşlarla bezenmeden önce, değerli taş süsleme ustaları hem saati, hem de üzerine yerleştirilecek taşları büyük bir özenle çalışıyor. İlk olarak, kreasyon bölümündeki tasarımcılarla birlikte taşların renkleri ve düzenlemeleri konusunda kararlar alınıyor. Estetik ve teknik gereklilikler arasında dengenin sağlanabilmesi için şart olan bu işlemin ardından, kasa ve bileklik mühendislerine danışılıyor. Mühendislerle birlikte taşların yerleştirileceği altın ya da platin en yakın mikron olarak ayarlandıktan sonra, taşların içine yerleştireceği metalin gerekli olan kesim miktarı da belirlenmiş oluyor.

 

 

Taş ustası daha sonra mükemmel bir renk ve yansıma uyumu sağlamak için taşları birer birer sabırla saatin üzerine yerleştiriyor ve optimum konumlarını ayarlıyor. Rolex neredeyse insan saç teli çapının dörtte birine tekabül eden bir milimetrik bir toleransa sahiptir. Bu yüzden saate karşı fazlasıyla nazik davranmak gerekir. Bu bilgiden yola çıkarak ustalar, taşları çevreleyen metali çok nazik bir biçimde yerine ittirerek sabitleme yöntemini kullanıyorlar.

 

Yazı: Zeynep Merve Kaya