Rolex Sevmek İçin 5 Sebep

Bazı klasik saat koleksiyonerleri Patek Philiipe, bazıları Panerai sever. Bazıları hepsini… Rolex ise dünyanın en tanınmış lüks markaları arasında yer alıyor çünkü Rolex severler normalden biraz daha fazla saplantılı olmalarıyla tanınıyor. Bu fenomenin birkaç sebebini sizin için sıraladık.

 

 

Amaca Uygun Üretim

Rolex, orijinal çok amaçlı saat olarak kabul edilir. Klasik Rolex koleksiyonerleri, klasik modellere takı veya dekorasyon olarak bakmazlar. Onlar, çoğu Rolex modelinin belirli, işlevsel amaçlar için yaratıldıkları romantizmini ve maceracı yapısını severler. Örneğin, GMT-Master, Pan-Am Havayolları’nın jet-lag diye adlandırılan yeni bir fenomeni deneyimleyen pilotlarına yönelik talebi üzerine üretilmişti. Pilotlar, aynı anda iki farklı zaman dilimini gösteren bir saat istiyorlardı. Aynı şekilde, Submariner dalgıçlar için özel olarak tasarlandı. Milgauss, 1950’lerde, nükleer araştırma laboratuvarları gibi yüksek elektro-manyetik ortamlarda çalışanlar için düşünüldü. Milgauss, (kelime anlamı ‘bin gauss’) bin gauss’a bile dayanabilecek anti-manyetik bir saatti. Eskiden sivil hayatta bu tarz saatler takmak olağan dışı bir durumdu. Daha sonra onları günlük kullanmak stilin bir parçası haline geldi ve bugüne kadar aynı şekilde kaldı.

Cerachrom ‘Pepsi’ bezelli Rolex Oyster Perpetual GMT-Master II

 

Detaylar, detaylar…

Klasik Rolex toplayıcıları, çeşitli kadranlar, bezeller ve çeşitlilik gösteren diğer özelliklerin nüanslarını sever. Çok geniş bir yelpazeye sahip olmasına ve bir saatin ya da koleksiyonlarına değerine değer katabilmesine dikkat ederler. Bir Underline kadranı, Exclamation kadranı veya Bart Simpson kadranı gibi bu nüanslar (1960’larda kısa bir süreliğine Rolex’in taç şeklindeki logosunun Bart Simpson’ın saçlarına benzer bir versiyonunu taşıyan saatler üretilmişti) bir saatin değerini son derece arttırır. 5.000 dolarlık bir saatin değeri, küçük bir detay sayesinde 50.000 dolara çıkabiliyor.

Rolex Oyster Perpetual Submariner Date

 

1965 yılından Rolex Submariner 5513, Bart Simpson Gilt Dial

 

Süslenmeye açık

Rolex’ler, birçok haute horology markasında olmadığı kadar çok yönlüdür. Klasik bir Rolex’in tüm görünümünü ve hissini değiştirmek, süper bir İtalyan deri kayış ya da naylon bir NATO kayış eklemek kadar basit olabilir. Bir saat, süslendiği zaman bambaşka bir modele dönüşebilir. En son trend, elde dikilmiş İtalyan derisi veya süet kayış taktırmak. Rolex söz konusuysa, görünüş her şeydir…

Süslenmiş veya tasarımı değiştirilmiş Rolex’leri orijinallikleri bozulmuş kabul edilmiyor. Çünkü herkes, Rolex’i asıl ilgi çekici kılanın orijinal tasarımının farklılaşmaya açık olması olduğunu biliyor. Bu saatlerin yeni olduğu zamanlara baktığımızda, yetkili satıcılar mutlulukla müşterilerin isteğine göre kayışları değiştirirdi. Diğer çoğu iyi saat markası için böyle bir durum söz konusu bile değildi, hala da değil.

 

Rolex Day-Date Champagne Dial 18K Yellow Gold President Automatic Watch

 

Değeri gittikçe artıyor

Klasik Rolex’ler güçlü bir içsel değere sahiptir ve biz sadece bu iyi durumda olan örnekler için yükselen değerleri görürüz. Rolex koleksiyonerleri giyilebilir bir yatırıma sahip olmaktan heyecan duyuyorlar. Özellikle Submariner, Daytona ve Explorer gibi spor modellere… Bunlar, diğer klasik modellerden daha hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden modeller. ‘Dress’ klasmanına giren Rolex’lerin fazla değer kazandığını söylemek pek mümkün değil, evet. Ama istisnalar da olabiliyor. Paslanmaz çelik Day Date gibi çok nadir bulunan modeller, birkaç yüz bin dolar aralığında değerlenebiliyor.

Rolex GMT Master II Black Index Dial Oyster Bracelet

 

Dayanıklı saatler

Rolex Explorer, aşırı sıcaklık değişikliklerine dayanabilecek özel yağlayıcılarla, son derece sağlam şekilde tasarlanmıştı. Özellikle gündüz ve gece arasında çok büyük sıcaklık değişimlerine maruz kalabilecek irtifa dağcılarına hitap ediyordu. Explorer’ın Oyster Perpetual kronometrelerinden biri, Sir Edmund Hillary ve Sherpa Tenzing Norgay’in 1953’te Everest Dağı’na çıkarken kollarında taşıdıkları en büyük yardımcılarıydı. Bu saat, şimdilerde Zürih’teki Beyer Saat ve Saat Müzesi’nde, hala çalışır bir şekilde korunup sergileniyor.

Hulk olarak da bilinen, Rolex Submariner 116610LV

 

Rolex Submariner Steel & 18K Yellow Gold Blue Ceramic