Roger Dubuis’den Şövalyelere

 

Roger Dubuis, Kral Arthur efsanesinden ilhamla serinin üçüncü saatini tasarladı. Saatin kadranı bir tablodan farksız.

Bazı saat tasarımlarının ardında bilimsel bir altyapı, bazılarında hayran kalınan bir felsefe bazılarında ise tarihi bir söylencenin büyüsü yatıyor. Roger Dubuis’nin daha önce farklı versiyonlarını gördüğümüz Excalibur Knights of the Round Table serisinin son saati de ilhamını tarihteki bir efsaneden alıyor: Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri.

13. Yüzyıl ortalarına tarihlenen, İngiltere’nin Hampshire kentindeki Winchester Kalesi’nin büyük salonunda asılı.

2013 yılında Winchester Round Table’dan (13. Yüzyıl ortalarına tarihlenen ve bugün İngiltere’nin Hampshire kentindeki Winchester Kalesi‘nin büyük salonunda asılı duran ahşap pano) ilhamla Excalibur Knights of the Round Table I’i çıkaran Roger Dubuis, serinin ikinci modelinde ise kadranda siyah bir yeşim etrafında toplanan bir düzine bronz şövalye heykeli tasarladı. Son modelde ise, son teknoloji yardımıyla üç boyutlu olarak biçimlendirilen kadranın yuvarlak masası ve şövalyelerinin biçimi hayranlık uyandırıyor. Merkezden yukarı doğru kademeli olan katmanlar halinde oluşturulmuş masanın etrafına yerleştirilmiş şövalyeler dikkat çekiyor.

Her biri bloklardan oluşan 12 yarı saydam mavi emaye kesimi ve 12 adet gül ise altın parçaları kullanılarak oluşturulmuş. Her altın bölümün başında, altın zırhı parlayan bir şövalye oturuyor, kılıcını, kral için sadakat sözü vererek, kadranın merkeze doğru uzatıyor. Her biri kadrandaki bir rakama denk gelen 12 şövalye, gelişmiş bir poli-heykel tekniği kullanılarak yaratılmış. Roger Dubuis, her biri ayrı olarak marka ustaları tarafından kazınmış ve elle işlenmiş üç boyutlu 18 karat pembe altın kullanmış. Şövalyelerin yüksekliği yaklaşık 6.5 mm. Her kadranı oluşturmak ve tüm parçaları bir araya getirmek yaklaşık 45 saat sürüyor. Kendinden kurmalı Kalibre RD821 ve 50 metreye kadar suya dayanıklılığıyla dikkat çeken saatin kayışı timsah derisinden. Bu efsanevi modelden sadece 28 adet üretilmiş.