Günlük Sanat


Mağazalar ve restoranlar çağdaş sanat eserlerinden oluşan sergiler düzenleyerek sanatı galerilerden çıkarıp gündelik hayatın içine dahil ediyor.

Güncel sanat giderek günlük hayatın ayrılmaz bir parçasına dönüşüyor. Sıra dışı platformların sergi mekanlarına dönüşmesinin ardından çağdaş sanat, bu kez modayla −hatta gastronomiyle− iç içe geçmiş durumda. Trendin öncüsü Zorlu Center’daki gösterişli mağazasıyla Beymen. Onu Vakko ve yakın zamanda yenilenen Şişhane’deki Bird izliyor. 

Sanatın modayla anılmasına öncülük eden Beymen, mağazanın içinde küratörlüğünü sanat tarihçisi Necmi Sönmez’in üstlendiği Unexpected sergisine yer veriyor. Şubat ayına kadar devam edecek sergi aslında çağdaş sanatçılar için deneysel bir platform sunuyor. Öyle ki, eserlerin sergileneceği alanlar henüz mağaza inşaat halindeyken bizzat Sönmez tarafından seçilmiş. Sanatçılar da önce mekanı görüp ona göre eserlerini hazırlamışlar. Sönmez’in verdiği bu bilgi neden serginin adının “Unexpected” olduğunu açıklıyor. Beymen’i ziyaret edenler her katta farklı bir eserle karşılaşabiliyor. İşin en keyifli yanı, bu çalışmaların beklenmedik bir anda karşılarına çıkması. Özellikle dekorasyon ürünlerinin sergilendiği katta hangi parçanın sanat eseri olduğunu ve hangisinin olmadığını anlamak eğlenceli bir oyuna dönüşüyor. Eserlerin satışı ise yapılmıyor.

Devamı Robb Report’taRobb Report


 

 

 
Mecralar Footer
© 2016 Doğuş Yayın Grubu