Müzelik Koleksiyon

İşadamı Öner Kocabeyoğlu, 10 yıldır sessiz sedasız oluşturduğu resim koleksiyonunu sergileyince sanat dünyasının en çok konuşulan ismi oldu. Modern Türk resmine övgü niteliğindeki bu eşsiz çalışma tutku, sabır ve amansız bir takibin ürünü.

Papko Art Collection... Nişantaşı’daki tarihi Ralli Apartmanı’nın dördüncü katında yer alan bu mekanı tanımlamak oldukça zor. Ne bir galeri ne de müze... Koleksiyoner Öner Kocabeyoğlu’nun sanat mabedi. Metalik gri kapısı rengarenk bir dünyaya açılan mekanın dekorasyonunda sadece tablo ve heykellere yer var. “Bu tablo çok güzel” deyip parmaklarımı bir tuvalin üzerinde çekingen bir tavırla gezdirdiğimde, “Sen de dokunarak hissediyorsun” diyor. Benim tuvale dokunuşum acemi bir sanatsever refleksi ama Kocabeyoğlu için bir tutku ve profesyonel bir tavır. Kendisi, tekstil devlerinden Zara’nın Türkiye’deki tedarikçisi Papko’nun ortağı. Bu yüzden, kumaşları dokunmadan seçmediği gibi, sanat koleksiyonuna dokunarak hissetmediği hiçbir eseri katmıyor.

Öner Kocabeyoğlu, yaklaşık 10 yıldır sessiz sedasız oluşturduğu koleksiyonundan bazı eserleri mart ayında santralİstanbul'da sergileyince Türkiye'nin sayılı koleksiyonerlerinden biri olduğu ortaya çıktı. XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı adlı sergide modern Türk resminin en önemli isimlerine ait 430 eser sanatseverlerle buluştu. Temmuz ayına kadar uzatılan sergiyi dergimiz baskıya girmeden önce 20 binin üzerinde kişi gezdi. Serginin açılışına katılan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın da söylediği gibi bu koleksiyon mutlaka bir müzede sergilenmeli. Günay, müze için Topkapı Sarayı yakınında bir yer bile gösterdi.


Devamı Robb Report'taRobb Report


 

 

 
Mecralar Footer
© 2016 Doğuş Yayın Grubu