Restaurant Mabou ile Sektördeki Yeni Normal Üzerine

Yaşanılan bu dönemin geçici olmasını umut ediyor olsak da gelecek ne gösterecek bilemiyoruz. Zaman tüm olağanlığıyla ilerlerken uzmanlar, gelecek haftalarda olabilecek şeyleri tahmin etmekte zorlanıyor ve alışkanlıklarımızın artık eskisi gibi devam etmemesi gerektiğini de ekliyor.

İstanbul’un kalbinde bu şehrin gastronomisine “dürüst” bir restoran sunma fikriyle yola çıkan Restaurant Mabou, iki çelişkili dünyayı birleştirmeyi, eski değerleri korumayı ve geliştirmeyi misyon ediniyor. Pandemi dolayısıyla her şeyin askıya alındığı böyle bir dönemde Restauran Mabou işletme sahibi ve şefi Cem Ekşi’yle bu süreçte nasıl bir yol izlediklerini, çözümlerini ve sonrasını konuştuk.

Ümitliyim. Toparlanma biraz sürecek, alışmak zor olacak ama hep beraber halledeceğiz.

-Koronavirüs salgınından dolayı işletmeler olarak nasıl bir ruh hali içindesiniz?

Ruhum yaralı ve yorgun. İşimiz insanlara hizmet vermek ve müşterilerimizi mutlu etmek. Paket servisi yapsak da ve bu bizi her ne kadar maddi açıdan kurtarsa da, insan kendini boş hissediyor. Sadece üretip gönderiyorsun, sohbet yok kahkaha yok , hiçbir bağlantı yok. En çok özlediğim şey bu. 

İşletmelerin ve sektörün geleceği açısından neler düşünüyorsunuz?

Ümitliyim. Toparlanma biraz sürecek, alışmak zor olacak ama hep beraber halledeceğiz.

-Koronavirüs sebebiyle işletmelere yansıyan bu yeni düzen tüketici alışkanlıklarına nasıl değiştirecek? 

İnsanlar eminim daha az dışarda yemek yiyecek, hatta hiç restorana dahi gidemeyecek olan insanlar olacaktır. Bu bir taraftan üzücü fakat aynı anda yeni bir potansiyel müşteri kitlesi oluşturuyor: Yemeği seven ama restoranda olamayan insanlar. Böylece farklı paket servisleri ve catering imkanları oluşacak.

-Restoranlar virüs sebebiyle oluşan bu dönüşüme nasıl hazırlanıyor? Yenilikler ve konsept değişimi olacak mı?

Tabi ki ilk önce devletin verdiği bir takım yeni kurallar var, onları yerine getirmemiz gerekiyor. Daha da önemli olan ama aslında misafirperverliğimizi başka bir seviyeye taşımamız gerekiyor. Daha bilinçli, daha dikkatli olmamız gerekiyor. Mabou çok küçük olduğu için, restoran olarak bir süre devam edemeyecek. Konsepti daha hızlı ama yine de keyifli tüketilebilir bir Vinothek/Comptoir şeklinde değiştireceğiz.