Profesyonellerden Ne Giymeniz Gerektiğine Dair Öneriler

Ton ve doku, renk ve kesim… Ne giymemiz gerektiğini işin erbaplarına sorduk.

Birçok erkek için başka bir erkekten stil tavsiyeleri istemek yıllık tıbbi kayıtlarının YouTube’da canlı yayınlanması kadar nahoş ve rahatsız edici bir durum. O yüzden bu görevi sizin adınıza biz üstlendik. Moda dünyasının en iyi erkeklerine işin sırrını sorduğumuzda aldığımız yanıtlar aşağıda.

SIMON CROMPTON Permanent Style’ın kurucusu

Denizci tarzı blazer ceketlerin her gardıroba girmesiyle birçok okuyucum nasıl bir ceket almaları gerektiğini soruyor. Takım elbise seçmekten daha zor bir mesele bu. Belki şaşırtıcı gelebilir ama uçuk yulaf rengini seçmelerini öneriyorum. Ofiste rahatça giyebilirsiniz çünkü ölçülü ve yalın bir renk, öte yandan kesinlikle mavi ya da gri değil. Üstelik neredeyse her gömlek ve pantolonla da uyumlu.

GIANLUCA MIGLIAROTTI Pantolon üreticisi Pommella Napoli’nin ortağı

Birkaç istisna hariç pantolonların ceketten daha açık renk olması gerektiğini söylüyorum. Özellikle seyahat ederken yanınızda mavi blazer ceket bulundurursanız pantolonlarınızın rengiyle oynayabilir ve daima şık ve farklı görünebilirsiniz. Ben neredeyse her rengi kullanırım; yeşil, beyaz, krem, kırmızı, bej, açık gri, açık mavi…

MATT HRANEK WM Brown Project editörü

Barbour gibi mumlu pamuktan yapılan klasik montlarla hiç düşünmeden açık hava aktivitelerinden sonra daha resmi bir ortama girebilirsiniz. Mükemmel bir dış giyim parçası.

JUSTIN BERKOWITZ Bloomingdale’s, Erkek Giyim Direktörü

Kendimi daha rahat hissetmek için terzi işi olanlarla rahat parçaları eşleştirerek (ve umarım dengeleyerek) resmi giyim ile günlük giyimi karıştırmaya çalışıyorum. Blazer ceketi pileli pamuk chino gibi daha gündelik bir pantolonla giyerim. Eğer yünlü takım elbise pantolonu giydiysem, onu havacı montu ya da gömlek ceketle dengelerim. Takım elbisede ise gömlek, kravat ve oxford ayakkabı üçlüsü yerine tercihim bisiklet yaka kazak ve makosen ayakkabı.

ALESSANDRO SQUARZI Fortela, Kreatif Direktör

Erkekler için yeniden doğru düzgün ve şık giyinmenin vakti geldi. Daracık pantolonların devri bitti. Takım elbiseler de artık biraz daha geniş ve pantolonların paçası en az 20 santim olmalı. Takım elbiselerin altına polo yaka giymeyi seviyorum; bence çok zarif görünüyor.

MARK CHO, Armoury’nin kurucusu; Drake’s’in müşterek maliki

1960’ların Miles Davis’ini hatırlatan siyah örgü kravatlar favorilerimden. Elbette akla gelen ilk şey gri takım elbise ve beyaz gömlekle giymek, ama ben nötr renkte ceketlerle denemenizi tavsiye ederim. Doğanın renklerini alıp kentin dokusuna uyarlamanın harika bir yolu bu.

PHILIP CONRADSSON Serbest yazar ve erkek giyim danışmanı

Birçok erkek, takım elbiselerinde değişikler yapmaya çok zaman ayırıyor ama paltolarını hiç hesaba katmıyor. Bana sorarsanız paltonuz zayıf kalıyorsa takım elbisenizin ne kadar iyi göründüğünün önemi yok. Paltonuzun kolu mutlaka kol uzunluğunuzun hizasında olmalı ve bel çevrenizde geniş durmalı. Paltonuzun içine ne giymek istediğinizi belirleyin ve ona göre bir kombin yapın; her zaman paranızın karşılığını alırsınız.

JOSH PESKOWITZ Moda Operandi Erkek Giyim Direktörü; Magasin’in sahibi

Birçokları her gün aynı tarzda mavi ve gri giyer, benim tercihim ise zeytin yeşili ve kahverengi. Belki çok yaygın değil, ama daima başvurduğum bir renk kombinasyonu bu.

BRUCE PASK Bergdorf Goodman ve Neiman Marcus Erkek Giyim Direktörü

Kömür grisi en iyi ve en rahat giyilen spor ayakkabı rengidir, çünkü her şeye gider ve farkını ortaya koyar. Denizci mavisi, kotlarla fazla uyumludur; açık gri, hafif kaçar; beyaz ise parlaktır ve aşırı göze batar. Ama koyu gri her zaman işe yarar.

ALEKS CVETKOVIC Stil editörü ve Robb Report köşe yazarı

Dokuyla oynayın, desenle değil. Eğer ince çizgilerin biraz zorlama, iri ekose desenlerin fazla yaygaracı olduğunu düşünüyorsanız dokusu pütürlü ceketler, gömlekler ve aksesuarlar uygun bir alternatif. Mat yün kravat ve yakası düğmeli oxford gömlek (bu Edward Sexton kombinasyonu gibi) ile kombin edeceğiniz flanel spor ceket kesinlikle “ben buradayım” diye bağıran giysilerden çok daha sofistike.

ALEXANDER-JULIAN GIBBSON Stilist

Ne kendinizi ne de giydiklerinizi asla çok ciddiye almayın. Smokin giydiğimde bile takım elbise gömleğinin yerine tişört ya da ya da yakası düğmeli ipekli gömlek kullanır ve hepsine diğer sıradan giysiler gibi muamele ederim.

DAVID COGGINS Yazar ve Robb Report köşe yazarı

Masters gibi stratejik bir beyzbol şapkası nadiren ve beklenmedik durumlarda giyilir. İşin içinde spor varsa beyzbol şapkasından korkmayın.

OLIE ARNOLD Mr Porter’ın stil direktörü,

Bir dahaki sefer derby modeli ya da düz mokasen gibi klasik ayakkabı satın aldığınızda kalın tabanlı ya da krep kauçuk tabanlı olanlarını tercih edin. Eğer kahverengi, siyah ya da bordo gibi farklı renklerdelerse iki kat kârlı çıkarsınız; hem iş yerinde hem de dışarıda gayet hoş görünürler.

IGEE OKAFOR Bond Official’ın kurucusu

Mokasenlerden vazgeçmeyin çünkü hem şık kıyafetlerle hem de günlük giyiminizde stilinizin belirleyici unsuru olabilirler. Düz mokasenler takım elbiseyi gündüzden geceye taşır, ama herhangi bir kıyafetin altında giyeceğiniz püsküllü mokasenlerle bir üst seviyeye geçmeniz garanti. Klasik bisiklet yaka kazak, gömlek ve pantolon üçlüsüne de, koyu renkli jean ve tişörte de gayet yakışır.

ANDREAS WEINÅS Editör, King dergisi

Daima düz bir parça ile desenli bir parçayı kombinlemeye çalışıyorum. Özellikle yüz ve üst gövde civarında (ceket, gömlek ve kravat) çok fazla desen olması bunaltıcı bir görünüm yaratabiliyor. Aynı zamanda her parçada tek bir deseni tekrarlamak ya da farklı dokuları karıştırmak biraz sıkıcı hissettiriyor.