Porsche 718 T Serisi

Porsche Boxster ve Cayman model ailelerini T serisi ile genişleterek, efsanevi 1968 model 911 T modelinin tasarımını 718 T spor otomobil serisine taşımış oldu.

20 inç alaşım tekerlekler, 20 milimetre alçaltılmış PASM spor şasi ve 2 litrelik turboşarjlı motorla beraber sunulan 718 T, bir Porsche müdavimini fazlasıyla mutlu etmeye aday.

Geleneksel olarak Porsche modellerindeki “T” harfi “Touring” kelimesini ve sürüş hazzının en saf halini ifade eder. Porsche 718 T modelinin hedefi de buradan hareketle dinamik bir sürüş coşkusu yaşatmak. İki koltuklu otomobil, bu felsefe doğrultusunda çeşitli özelliklerde sadeleşmeye gidiyor. Otomobilin özellikleri arasında kapı panellerinde siyah kapı çekme kolları, iki yönde ayarlanabilen elektrikli spor koltuklar, siyah Sport-Tex merkez bölmeleri ve koltuk başlıklarına işlenmiş “718” logosu yer alıyor.

Otomobilin içinde 718 T‘nin özgün karakteri ortaya çıkıyor: Lüks dolgu malzemesi ve deri kaplama sayesinde kullanışlı, 360 milimetrelik, Mod değiştirme özellikli GT spor direksiyon son derece güvenli bir kavrayış sağlıyor. Siyah kontrol panelinde de “Boxster T” veya “Cayman T” logoları yer alıyor. Ayrıca “Boxster T” veya “Cayman T” logoları kapı giriş şeritlerinde de bulunuyor.

Yeni modelde Porsche Communication Management modülünün yerini büyük bir depolama bölmesi alıyor, ancak eğlence sisteminden vazgeçmek istemeyenler herhangi bir ilave ücret ödemeksizin bu sistemi sipariş edebiliyor. Tüm bu özelliklerin bir araya gelmesiyle benzin partikül filtresinin yol açtığı ağırlık artışı dengeleniyor.

Porsche 718 T‘nin dışına da güçlü bir görünüm damga vuruyor. 20 inç alaşım tekerleklerin, kasası 20 milimetre alçaltılmış PASM spor şasiyle bileşimi sonucunda, 718 T yolda çarpıcı bir görüntü sergiliyor. Akik grisi ayna kapakları ve “718 Boxster T” veya “718 Cayman T” logoları aynı zamanda arkadan bakıldığında merkezde konumlanmış siyah kaplama çift borulu spor egzoz modelin değişikliklerini gösteriyor.

300 PS gücündeki turboşarjlı yatık motor Porsche 718 T‘ye müthiş bir hız katıyor ve 7.500 devre kadar çıkabiliyor. 2,0 litrelik dört silindirli turbo motor, azami torku olan 380 Nm değerine ikinci 150 dakikada ulaşıyor ve yüksüz ağırlığı 1.350 kilogram. 4,5 kg/PS güç-ağırlık oranı sayesinde, 718 T 0-100 km/s hıza 5,1 saniyede ulaşıyor. Aracın azami hızı ise 275 km/s. 718 T’lerde standart olarak gelen Sport Chrono paketinin sunduğu Normal, Spor, Spor Plus ve Kişiselleştirilmiş sürüş modları, direksiyonda yer alan Mod değiştirme düğmesiyle seçilebiliyor. Spor ve Spor Plus modları, gerek motor yönetim sisteminde gerek gaz pedalında daha sportif özellikleri etkinleştiriyor; manuel şanzımanda vites düşürürken otomatik çift kavrama özelliği daha hızlı vites değiştirmeye yardımcı oluyor.