Pomellato’nun Nudo ve Brera Koleksiyonu

Pomellato dediğimizde aklınıza gelen ilk şey ne? Ben, cevap hakkımı renkler ve kadınlardan yana kullanmak istiyorum. 1967’de, hem dünyada hem de doğduğu İtalya’da kadın hareketlerinin yükselişe geçtiği, feminenliğin farklı boyutlarda yorumlanmaya başladığı yıllarda kurulan marka, her zaman gelenekselin dışına çıkmayı, kadınları yüceltmeyi ve yüzünü ileriye dönük tutmayı başarıyor.

Marka, renk konseptini, kurulduğu dönemlerde sanat dünyasına hâkim olan pop art ve op art sanatçılarının rengârenk eserlerinden alıyor. En başından beri ilgisini safir veya yakut gibi geleneksel renkli değerli taşlar yerine, onlarca farklı tonu bulunan ametist, topaz, sitrin, kuvars gibilerine yöneltmeyi seviyor. 2019 için hazırladıkları koleksiyonlar da bu renk cümbüşünü en iyi şekilde yansıtan tasarımlarla dolu.

Nudo (İtalyancada “çıplak” anlamına geliyor) koleksiyonu; klasik kolye, kement veya çift kat gerdanlık şeklinde kullanılabilen bir kolye ve onu tamamlayacak küpeler ve yüzüklerden oluşuyor. Nudo taşları, Clessidra (İtalyanca “kum saati”) çift yüzlü kesimle işlenerek hiç olmadıkları kadar çıplak görünüyorlar.

Taşın hem üst hem de alt kısmında elle 57 faset kesen Pomellato ustaları, taşın ışığı yakalama becerisini pekiştiriyor. Sedef ve beyaz topaz, gök mavisi topaz veya obsidyen seçenekleri bulunan modelde Pomellato, daha zengin bir görünüm için beyaz veya siyah pave pırlantalı versiyonlar da tasarlıyor.

Brera koleksiyonu ise zincirlerin sayısız biçimde, genişlikte ve farklı esin kaynaklarıyla yeniden yaratılabileceğinin kanıtı. Brera, adını, kurucu Pino Rabolini’nin Pomellato fikrinin efsanevi Bar Jamaica’da ilk aklına geldiği yer olan Milano’daki şık Brera mahallesinden alıyor. İkonik Gourmette zincirinin görünümünü yeniden ele alan koleksiyonda, geleneksel büküm halkalar, Brera’nın altın özünü oluşturacak şekilde şık bir yorumla yeniden şekillendirilmiş.

Baş kahraman ise hem uzun hem de gerdanlık olarak kullanılabilecek, kayan zincir fonksiyonlu kolye. Koleksiyonda kolyeye eşlik eden beyaz ve pembe altından yüzükler, gizli klipsi sayesinde sonsuz zincir gibi uzanan bilezikler ve hem sabit hem de üç halkalı hareketli versiyonuyla kullanılabilecek küpeler de bulunuyor. (pomellato.com)