Patek Philippe’in Ref. 5711 Tasarımı

Patek Philippe’in Gérald Genta tasarımı spor saatlerine talep, model 1976’da piyasaya çıktığından beri çok yüksek.

2006 tarihli Ref. 5711 ise koleksiyona ilaç gibi geldi –neredeyse hiç kimse saatin aşırı talep göreceğini tahmin edemedi. Taban modeli olarak tasarlanan mavi kadranlı çelik model dünyada belki de tedarik edilmesi en zor saat. Oğlunuzun üniversite mezuniyeti için bir tane mi istiyorsunuz? Liseye başlamadan önce listeye adınızı yazdırsanız iyi olur.

Telaşlanmalı mısınız?

Spor saatlerin takım elbise saatlerine çalım attığı bir piyasada gerçek bir klasik olan bu tasarım, saat yapımcılığının en saygın markalarından birini deneyimlemenin en iyi yolu haline geldi. Şirket sınırlı üretim ve dağıtım prensiplerine sadık ve her şeyi gizli kapaklı yürütüyor; bu da modelin üretiminin durdurulacağına dair dedikoduları besliyor. Böylece ateş harlandıkça harlanıyor.

Nasıl Ele Geçirebilirsiniz?

İstikamet Patek bayileri. Rolex gibi Patek Philippe’in de geçmişi köklü ve sıkı bir satıcı ağı var. Markanın 26.700 dolarlık modelinin dağıtımının bu satıcılarla sınırlı olması bekleyişi körüklüyor. İkinci el piyasasında 5711’in liste fiyatı 50.000 dolara çıkabiliyor; üstelik görünüşe bakılırsa alıcıların ne fiyata ne de orijinal olmama riskine aldırdığı yok.

Gelecek Bahsi

Patek Philippe, saatlerinin hayatlarını nasıl yöneteceğini iyi biliyor –doğru zaman geldiğinde üretimlerini durdurma becerisi de dâhil. Bir noktada 5711’in üretimini pekâlâ sona erdirebilir, böylece koleksiyon parçası olmasını da sağlar.