Parmigiani Tonda Chronor

Parmigiani’nin Tonda Chronor Anniversaire saat ailesinin yeni üyesi, belki de koleksiyonun şimdiye kadar çıkan en iyi modeli.

Parmigiani, saat yapımcılığında çığır açan işlere aşina bir marka. Michel Parmigiani, yaşayan en büyük saat yapımcılarından biri olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla 2016’da 20. kuruluş yıldönümü onuruna tasarladığı ilk entegre kronografıyla takdir toplaması kimseyi şaşırtmadı. Tonda Chronor Anniversaire (parmigiani.com), 2017’de İsviçre’nin saatçilik alanındaki prestijli etkinliği Grand Prix d’Horlogerie’de birincilikle ödüllendirildi.

Tonda Chronor’un 18 ayar kırmızı altından yapılan yeni versiyonu, opalin yüzey bitirme işlemi uygulanmış arduaz kadran, delta şeklinde iskeletleştirilmiş saat kolları ve iç yüzeyi parlatılmış bezelle donatıldı.

Saat üreticileri açısından entegre kronograf tasarımı, zoru başarmakla eşanlamlı ve aralarından çok azı bunu yapabildiğinden koleksiyoncuların da gözbebeği. Parmigiani’nin mekanizmayı geliştirmesi altı yıl sürdü ve daha önceki dört Tonda Chronor versiyonunun her birinden sadece 25 tane üretildi. Parmigiani CEO’su Davide Traxler, “PF361 mekanizması altından imâl ediliyor ve elde pahlanmış köprüsüyle olağanüstü şık bir dekorasyona sahip” diyor. “Entegre kronografın üzerine flyback fonksiyonu, salise rattrapante fonksiyonu ve büyük tarih göstergesi eklemek ise çok nadir rastlanan bir durum.”

Parmigiani, kronografı aktive eden dikey kavrama özelliğini tasarıma katarak bir adım ileri gitti. Yatay-kavramalı sistem genellikle saniye kolunun ilerlemesini biraz geciktiriyor; dikey kavrama ise dişli takımına entegre dişleri sayesinde bu etkiyi bertaraf edip zaman tutma işlevini çok daha dakik hale getiriyor. Saatin 36 bin t/s olan (ya da beş hertz) yüksek frekansı da hem dakikliğine katkıda bulunuyor hem de saniyenin yaklaşık onda biri hassasiyetinde zaman tutabildiği anlamına geliyor.

Kırmızı altın versiyon, Tonda Chronor serisinin son üyesi olacak ama Parmigiani Nisan 2020’de düzenlenecek Salon International de la Haute Horlogerie’de Trexler’ın deyimiyle altın kronograf mekanizmasının daha önce hiç görülmemiş, benzersiz bir komplikasyonla donatılan yeni bir versiyonu beğeniye sunulacak. O zamana kadar son Tondo Chronor modelinin 25 örneğinden birini almak için elinizi çabuk tutsanız iyi olur. “Mekanizma, dekorasyonu ve kavramsal bağlamda saat koleksiyonumuzun estetik bakımdan en kayda değer parçası” diyor Trexler. “Yanlış anlaşılabilir ama satılması çok kolay bir saat.” Tercümesi: Hemen telefona sarılıp yetkili satıcınızı arayın.