Panerai’ın “Bronzo” Pam 382 & 671 Tasarımları

Richemont şemsiyesi altında 20 yıl geçirdikten sonra Panerai, sevilen modeller tasarlayan küçük bir imalatçıdan büyük ölçekli bir üreticiye dönüştü.

Bronz modelin 2011 ve 2017’de çıkan iki edisyonu marka henüz keşfedilmişçesine bir koleksiyoner izdihamı yarattı. İlk edisyonun 1.000 örneği hızla satıldı; mavi kadran ve farklı bir mekanizma barındıran ikinci edisyon da neredeyse aynı skoru yakaladı. Şu anda ikinci el pazarına düşen birinci (PAM 382) edisyonlar orijinal satış fiyatının (10.800 dolar) iki veya üç katına, ikinci (PAM 671) edisyonlar ise orijinal satış fiyatının (14.400 dolar) bir nebze altına alıcı buluyor.

Telaşlanmalı mısınız?

Denizcilik aletlerinin favori materyali bronz, markanın denizci karakterini temsil ediyor ve zamanla geliştirdikleri özgün patinayla her saate bir parça eşsizlik katıyor. Ama Panerai koleksiyonerleri için asıl önemli özelliği, çoğu birbirine epeyce benzeyen Panerai’ların tümünden farklı görünüyor olması. Meraklıları açısından bir Bronzo seçkinlik işareti demek.

Nasıl Ele Geçirebilirsiniz?

İki edisyon da mağazalarda tükendi, o yüzden geri kalan en iyi yöntem internet satışları. 

Gelecek Bahsi

Satışa çıkmalarından hemen sonra iki edisyon da son derece iyi bir performans sergilediğine göre Panerai’ın şimdiden üçüncü edisyonun kadran rengini belirlediği ve piyasaya sürmek için doğru vakti beklediği düşünülebilir. İkinci edisyonun çıkması ilkinin ikincil piyasasının fiyatını etkilemediğinden kısa vadeli kazançlara duyduğu iştahla bilinen Richemont, koleksiyonerler satın almaktan vazgeçene dek beklemeye devam edecektir.