James Bond’un Omega Seamaster Diver 300M Saati

 

James Bond’un 23 yıldır vazgeçilmezi olan Seamaster Diver 300M, 2018’e özel 14 yeni versiyonla bir kez daha meraklılarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

 

Geçtiğimiz 12 yıl boyunca dört kere gizli ajan James Bond karakterine hayat veren Daniel Craig’in, 25. Bond filmiyle beyaz perdeye geri dönüp dönmeyeceği iki üç yıldır büyük tartışma konusu. Söylentiler, demeçler, yalanlamalar, yönetmen değişikliği, yeni Bond’u oynayacak aktörün kim olacağı tahminleri sonucunda Craig’in bir kez daha Bond olarak hayatımıza gireceği haberini aldık. Sinema tarihi açısından önemli bir karakter ve seri olan James Bond’un oyuncuları ve hikâyesi kadar, filmlerde kullandığı otomobil ve saatler, giydiği ünlü markalar da popüler kültürü yönlendiren detayların başında geliyor. James Bond saati dendiğindeyse, akla 1995’ten beri Bond’un favorisi olan Omega geliyor.

James Bond, Pierce Brosnan’ın başrolde olduğu 1995 yapımı Golden Eye filminde ilk kez bir Seamaster Diver 300M taktığında, Omega’nın en uzun süreli ortaklıklarından biri de başlamış oldu. Adı casusla anılmaya başlayan saatin satış fiyatı bir anda fırladı.

 

 

Daniel Craig ise Omega’yı koluna, James Bond olarak ilk kez kamera karşısına geçtiği 2006 yapımı Casino Royale’de taktı. Gerçek hayatında da bir saat hayranı olan Craig, bu işbirliğini başarıyla devam ettirmek için doğru insandı. Bond, stoik, sert ve hatta gerektiğinde acımasız bir karakter olsa da, Daniel Craig için aynı şeyleri söylemek doğru değil. Toplumsal sorunlara yaklaşımcı bir tarzı olan ve hayır kuruluşlarıyla yakın çalışan Craig, bu özellikleri sayesinde kısa sürede Omega tarafından bir dost olarak kabul edildi ve Seamaster Diver 300M’in 2018 versiyonlarının reklam yüzü oldu.

Daniel Craig, efsanevi bir dalış saati olan Seamaster Diver 300M için kusursuz bir tercih gibi görünüyor. Ne de olsa, saatin reklam çekimleri sırasında üzerinde şık bir smokin, kolunda saat ile defalarca suya girip çıkmak zorunda kalsa da, ıslanmış smokiniyle hava almak için yüzeye çıktığında bile gerçek bir beyefendi olduğundan sıkça bahsedilmişti.

 

 

Orijinale yeni güncellemeler

1993’te tanıtılan ilk Seamaster Professional Diver 300M’in ardından, model günümüze ulaşana kadar adeta bir efsaneye dönüştü. Tasarımı ve okyanus teknolojisiyle beğeni toplayan orijinal model, Omega’nın, dalgıç saatleri dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. Ve şimdi 25 yılın ardından, marka yeni koleksiyonuyla derin sulara dalma konusunda ne kadar cesur olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Omega, altısı paslanmaz çelikten, sekizi paslanmaz çelik ve 18 ayar altından tasarlanan 14 modelle Seamaster Diver’ı 2018’te yeniden yorumladı. Şimdi 42 mm’lik daha büyük kasayla tüm yeni Diver 300M saatlerde, koleksiyonu hızla hassasiyet, performans ve manyetik direncin doruğuna yükselten Master Chronometer Kalibre 8800 bulunuyor. Öne çıkan tasarımın yeniden yorumlanan detayları arasında; Ceragold veya beyaz emayeli dalış ölçeğine sahip ve seramikten yapılan dalış bezeli de var.

 

 

Kadranları cilalı seramikten yapılan saatlerin siyah, mavi veya mat gün ışını dekorlu PVD krom renk alternatifleri mevcut. En çok göze çarpan nokta ise Omega’nın orijinal tasarımın popüler bir özelliği olan dalgalı tasarımı, günümüzde lazer işlemeli olarak yeniden tanıtması. Saatin tüm indeksleri yükseltildi, Super-LumiNova‘yla dolduruldu ve günleri takip etmek için tarih penceresi saat 6 pozisyonuna yerleştirildi. Rodyum kaplamalı, 18 ayar altın veya mavileştirilmiş iskelet ibreler de sade bir şekilde yeniden şekillendirildi. Saat arkasına döndürüldüğündeyse kasa arkasındaki dalga desenli çevre ve mekanizmayı görmenizi sağlayan safir cam ortaya çıkıyor. Her model metal kordon veya entegre siyah veya mavi kauçuk kordonla sunuluyor. Metal kordonlar ergonomik bir tasarıma sahip ve kasayla güçlü bir entegrasyon içinde.

Bir dalgıç için su altında geçirilen zamanı ölçmek oldukça hayatidir. 300M‘i takmak için gerçek bir dalgıç olmanıza gerek yok tabii ama bu işi profesyonel olarak yapanlar için Seamaster modelinin tam donanıma sahip olması dikkatinizi çekebilir.

 

 

Yeni Seamaster 300M’in dönen bezeli dikkat çekici. Saat 12 pozisyonundaki luminovalı noktasıyla bezel, şimdilerde seramikten üretiliyor. Ceragold veya beyaz emayeli dalış ölçeğine sahip. Diver 300M‘in en önemli detaylarından biri olan Helyum Kaçış Valfi de yeni modellerde değişime uğradı. Artık valfin konik bir şekli var ve valf suyun altında yanlışlıkla açılırsa, saatin su geçirmezliğini korumaya devam ettirmesini 5 bara kadar garanti ediyor.

 

 

Özellikle ışığın az olduğu durumlarda dalgıcın saat kadranını suyun altında net bir şekilde görmesi gerekir. Bu sebeple, yeni 300M‘in 12 indeksi ve ibreleri, karanlıkta okunabilirlik sağlamak için Super-LumiNova‘yla kaplandı. Diver‘ın bileği sıkıca kavraması konusuna gelecek olursak, metal kordonda Omega’nın dalgıca yardımcı olan, uzama özellikli patentli katlanabilir toka ve butonu bulunuyor, böylece dalgıç elbisesinin kalınlığına göre ekstra boşluk verilebiliyor. Tüm Diver 300M saatlerde, manyetizmanın neden olduğu etkilere dayanabilen ve demir içermeyen malzemelerden yapılan Master Chronometer Kalibre 8800 bulunuyor. Mekanizma ve saat, 15.000 gauss’luk güçlü manyetik alanda yapılan denemeler dâhil sekiz zorlu Master Chronometer testini geçti. Su geçirmezlik bir Seamaster Diver 300M saatin doğasında var.

 

Yazı: Zeynep Merve Kaya