Omega İle Ay Seyahati

Geçtiğimiz ay vizyona giren, yönetmenliğini Oscar ödüllü yönetmen Damien Chazelle’in üstlendiği, başrollerindeyse Ryan Gosling’i ve lüks saatler’i gördüğümüz Ay’da İlk İnsan, Omega’nın dört farklı modelini beyazperdeye taşıdı.

İnsanlı ilk Ay yolculuğunun arkasındaki sürükleyici öyküyü, Neil Armstrong ve tarihi Apollo 11 uçuşu üzerinden aktaran film, o dönemleri Ay’a ayak basan ilk insan Armstrong’un bakış açısından anlatıyor. Senaryosu James R. Hansen’in kitabına dayanan film, tarihteki en tehlikeli görevlerden birinin, Armstrong’a, ailesine, meslektaşlarına ve bizzat ulusa yaşattığı zafer ve ödettiği bedelleri mercek altına alıyor. Omega’nın (swatchgroup.com) filmdeki yeriyse, sıradan bir marka işbirliğinden çok daha fazlası.

Omega, uzay araştırmaları tarihinde zengin bir mirasa sahip. NASA, 1964’de hızla ivme kazanan uzay programı içinde tüm insanlı görevlere uygun bir kol saati aramaya başlamıştı. Pek çok marka, dayanıklılık testleri için saatlerini sundu, ancak yarışı kazanan Omega Speedmaster oldu. Sonuç olarak saat, 1 Mart 1965’te ‘Tüm İnsanlı Uzay Görevlerinde Uçuşa Uygun’ ilan edildi. Omega o andan itibaren NASA’nın İnsan Uzay Uçuş Programı’nın tek saat sağlayıcısı oldu; Mercury, Gemini, Apollo, Skylab ve Apollo-Soyuz programlarıyla uzaya seyahatler gerçekleştirdi. Speedmaster bugün halen uzay uçuşlarında kullanılıyor ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda zamanı kaydediyor.

Elbette, tarihinin bir parçası olarak Omega Speedmaster, 1969 yılında Apollo 11 görevi sırasında Ay’da kullanılan ilk saat oldu. Tüm bu tarihi arkasına alan marka, Ay’da İlk İnsan’da kullanılmak üzere döneme uygun Speedmaster’lar ve farklı saatler tasarladı. Filmde, Gosling’in karakteri tarafından NASA’daki Apollo eğitimlerinde takılan Omega Speedmaster ST 105.003, gerçek hayatta Project Gemini astronotu Ed White’ın 3 Haziran 1965’teki ilk Amerikan uzay yürüyüşü sırasında kullanılmıştı. OMEGA CK 2605 kol saati ise filmde Armstrong tarafından günlük hayatında takılıyordu. Omega kronometre ise Ay’da İlk İnsan’da görülen NASA mühendisleri tarafından kullanılıyor.

Yazı: Zeynep Merve Kaya