Ödüllü Tekneler İstanbul’da

İstanbul ve Monako, bir kez daha dünyanın en iyi yat ve teknelerinin lansmanlarına ev sahipliği yapacak.

2020’nin en iyi tasarımları, ödüllü tekneleri, Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda görücüye çıkıyor. Türk tersanelerinin büyük ilgi gören tasarımları ve son teknoloji uygulamaları, dünyanın ünlü yat üreticilerinin son model tekneleri Viaport Marina, Tuzla’da.

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı, denizcilik sektörünün en büyük buluşması olarak 5-13 Ekim arasında Viaport Marina’da dördüncü kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Boat Show Tuzla’da boyları beş ila 50 metre arasında değişen 200’ün üzerinde tekne deniz üzerinde görücüye çıkacak. Ultra lüks mega yatlar, motor yatlar, katamaranlar, yelkenliler ve sürat teknelerinin denizde konfordan vazgeçemeyenlerle buluşacağı Boat Show Tuzla’da, Türkiye’de ilk kez sergilenecek lansman tekneler de yer alacak.

Fiyatları 60 bin TL ile 25 milyon TL arasında değişen teknelerin sergileneceği etkinlikte, bu yıl 250 milyon TL’nin üzerinde satış yapılması hedefleniyor. Her yıl %20’ye yakın bir oranda büyüme ivmesiyle yükselen sektörün en büyük buluşması olarak nitelendirilen Boat Show Tuzla Deniz Fuarı, ziyaretçilere sezon sonunda bir sonraki sezona hazırlık için tüm sektör bileşenlerini aynı platformda bir araya getiriyor.

Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda beğendiğiniz tekneyi test etmenin yanı sıra, bu yıl gerçekleştireceğimiz birbirinden çeşitli seminerler, paneller ve atölye çalışmaları ile ziyaretçileri farklı deneyimler bekliyor. Tekneleri hemen deniz üzerinde test etme ve deneme seyri yapma imkânı da sunan Boat Show Tuzla, 2018’de 37 bin ziyaretçiyi altı günde ağırlarken, bu yıl dokuz gün sürecek fuarda 30’dan fazla ülkeden 60 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor. Boat Show’daki tanışma öncesinde, öne çıkan teknelerin bazılarını sayfalarımıza konuk ettik.

  1. Mazu Yachts / Mazu 82

24.50 METRE

38, 42 ve 52 modellerinin başarısından sonra tersanenin inşasına devam ettiği Mazu 82 (mazuyachts.com; denizyachting.com), şu ana kadar tersanenin ürettiği en büyük model olacak. Üç kabin yerleşimi ve Mazu Yachts’a has açık güverteye sahip Mazu 82, geniş gövde camları ve üç adet Volvo Penta IPS motor ile karbon kompozit inşasının güzelliğini gözler önüne serecek. Açık güverteleri ile sade ve şık bir profil çizen ve iç tasarımı ünlü tasarımcı Tanju Özelgin tarafından yaratılan Mazu 82, 2019 yazı sonunda Türk sahibine teslim edilecek.

2. Fountaine Pajot Motor Yachts / My 44

13.40 METRE

Fountaine Pajot Motor Yachts, MY 44 katamaran modelinin Türkiye lansmanını Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda yapmaya hazırlanıyor. MY 44 (motoryachts-fountaine-pajot.com; turmarin.com.tr) gövdenin getirdiği tüm avantajları bütünüyle yansıtması, konforlu ve güvenli seyir performansı, %40’a varan düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. Bu tekneye özel geniş flybridge, panoramik salon camları ve master kabine bağımsız geçiş gibi birçok özelliği bünyesinde bulunduran MY 44’un, 15 metrelik bir monohull gibi geniş ve ferah yaşam alanları bulunuyor.

3. Jeanneau Yachts / Sun Odyssey 410

12.4 METRE

Top Leisure, 2018’de yılın teknesi seçilen Sun Odyssey 440 ve aynı ödüle aday gösterilen Sun Odyssey 490 modellerinin devamı Sun Odyssey 410’i (jeanneau.com; topleisure.net) Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda tanıtacak. Jeanneau Yachts serisinden ödünç aldığı fikirler ve ferahlık ön planda tutularak tasarlanan teknede, güverte veya iç mekânda arayacağınız konfora erişeceksiniz. Çok konuşulacak yeni gövde sayesinde teknenin stabilitesi ve performansı ise oldukça artmış.

4. Absolute Yachts / Absolute Navetta 52

16 METRE

Navetta 52 (absoluteyachts.com; denizyachting.com), geniş alanları, efektif ve pratik kullanımı ve saf detayları ile beklentileri karşılıyor. Dünya prömiyeri 2015’te yapılmış olan bu modelde, teknenin tam genişliği iç kabinlerde kullanılarak ferah kamaralar yaratılmış. Tekne üst güvertesindeki konforlu oturma grubu, yemek masası ve barbekü, misafirlerine açık havada ev rahatlığının en güzel örneklerini sunuyor. Üst güverte opsiyonel olarak kapatılabiliyor. Kendi banyosuna sahip yat sahibinin kamarası yanında bir çift kişilik ve tek kişilik iki yatağın yer aldığı iki adet kamara daha bulunuyor.

5. Bavaria Yachts / Bavaria S45 Coupe

14,94 METRE

Üç kamara seçeneği bulunan Bavaria S45 Coupe (bavariayat.com), sınıfındaki en büyüklerden olan yüzme platformunun hidrolik versiyonuna sahip. İki adet ayarlanabilir güneşlenme alanı, devasa pencereler ve hem güverte altı hem de üzerindeki zarif ambiyansa sahip olan S45, konforunuzu ön planda tutuyor. Elektrikli açılabilen tavan, yeni nesil IPS motor ve birçok özel donanım ile sunulan S45 Coupe, hızı lüksle buluşturuyor.

6. Absolute Yachts / Absolute Navetta 58

17 METRE

Geleneksel trawler tasarımına modern bir anlayış getiren Navetta 58 (absoluteyachts.com; denizyachting.com), aynı zamanda mekânları ve heybetli görünüşü ile akıllardan silinmeyecek bir model. Bir master, bir VIP, bir de misafir olmak üzere toplamda üç adet kamarası bulunan teknenin her kamaraya özel banyo ve tuvaleti bulunuyor. Arka havuzluk geniş bir alana sahip ve büyükçe bir yemek masası imkânı sunuyor. Flybridge’te ise şaşırtıcı derecede büyük ve kullanışlı bir alan mevcut. Rahat oturma grupları, güneşlenme alanları ve ergonomik dümenci konsolu kusursuz bir tasarımın ifadesi.

7. Bavaria Yachts / Bavaria C45

13,98 METRE

Lüks ve yenilikçi tasarımıyla ön plana çıkan, Bavaria C45’ın (bavariayat.com) üç, dört ve beş kabinli versiyonları bulunuyor. Tender garajı opsiyonu, yüksek yelken performansı, konforlu seyir dinamikleri, XL yüzme platformu ve tekneniz üzerindeki donanımı uzaktan dahi kontrol etmenizi sağlayan Akıllı Tekne Sistemi ile fark yaratan C45 geniş güneşlenme alanları ve kokpitte kaliteli yaşam sunan tasarımıyla da ilgi çekiyor.