Navitimer ailesinin Yeni Üyesi: Yeni Breitling Navitimer B03 Kronograf Rattrapante

Saat dünyasına katkısı ölçülemeyecek kadar büyük olan İsviçreli dünyaca ünlü saat markası Breitling’in, ilk modern kronografı tanıtmasının üzerinden tam 85 yıl geçti.

Yeni Navitimer B03 Kronograf Rattrapante 45 ile Breitling, saatçilik dünyasındaki en önemli fonksiyonlardan biri olan kronografı yeniden yorumlayarak bu dünyanın öncülerinden olduğunu bir kez daha kanıtladı.

18 ayar altın bir kasaya ve Breitling’in kendi in-house mekanizması olan kalibre B03’e sahip olan bu saat, yenilikçi tasarımı ile maksimum hassasiyet, sağlamlık ve güvenilirlik sağlıyor. Yeni Breitling B03 Kronograf Rattrapante, split second olarak da bilinen ve saatçilik dünyasındaki en sofistike fonksiyonlardan biri olarak kabul edilen rattrapante özelliğine sahip.

Navitimer B03 Chronograph Rattrapante 45, estetik olduğu kadar teknik detaylarıyla da öne çıkan bir saat. 45mm’lik 18 ayar altın kasası, stratos grisi rengi bir kadrana sahiptir. Saat, dakika ve saniye kolları, her koşulda ve ışıkta okunabilirlik vaat eden Super-Luminova ile kaplanmıştır.

Yeni Breitling Navitimer B03 chronograph rattrapante, marka ile uzun zamandır ilişkilendirilen, çift yönlü ve dairesel sürgülü cetvel adı verilen, farklı matematik işlemleri yapan (çarpma, bölme, km, mil hesaplama vs.) dönen bir iç çember/ bezele sahiptir.

Normalde bir Breitling Navitimer, kronograf ibrelerinin tabanını süsleyen bir çapa sembolüyle stilize edilmiş bir “B” logosuna sahiptir. Fakat bu saatte ince bir detayla logo, iki kronograf ibresine bölünmüştür. Logodaki “B” harfi kırmızı kronograf ibresindeyken, beyaz çapa kısmı “split-second” ibresindedir. Sonuç olarak logonun iki parçası “split-second” fonksiyonu devredeyken ikiye ayrılır ve fonksiyon devreden çıkınca, iki ibrenin hizalanmasıyla tekrar birleşir.

Saat 3 yönündeki kurma tepesine yerleştirilmiş buton, split-second fonksiyonunu, operasyonu sırasında arzu edilen kadar durdurmaya ve yeniden başlatmaya yararken; saati kullanan kişinin farklı zaman aralıklarını ölçümlemesine veya birden fazla rakibin süresini karşılaştırmasına olanak tanır.

Normalde bir Breitling Navitimer, kronograf butonunun tabanını süsleyen bir çapa sembolüyle stilize edilmiş bir “B” logosuna sahiptir.

Bu saatte ise bir yenilik olarak logo iki ibrenin ortasında yer alır. B logosu, kronograf ibresinde yer alırken çapa, saniye ibresindedir. Böylelikle Breitling logosunun bu iki bileşeni Split second hand durduğunda ayrılır ve ibreler birbirleriyle yeniden hizalandığında yeniden şekillenir.

Saat 3 yönünde bulunan saniye butonu, saniyeyi durdurmaya ve yeniden başlatmaya yararken, saati kullanan kişinin zamanı bölmesine ve rekabet anında zamanın ölçümlenmesine yarar.

Breitling’in kendi in-house mekanizması olan Kalibre B03, markanın La Chaux-de-Fonds’daki Chronométrie tesisinde üretilmiştir. 70 saatlik bir güç rezervine sahip ve 5 sene garantili COSC sertifikalı mekanizma, saatin safir ve transparan arka kapağı sayesinde görünebilir niteliktedir.

Saatin 18 ayar altın kasası, siyah timsah derisi kayış ve katlanabilir pim toka ile tamamlanmıştır.

Navitimer ve Breitling’in Kronograf Efsanesi

1952’den itibaren Breitling Navitimer, dünyanın en beğenilen kronograflarını üretmesiyle bilinir.

Kronograf fonksiyonu konusunda uzun süredir lider kabul edilen Breitling, yeni Navitimer B03 Chronograph Rattrapante 45 ile mekanik bir kol saatinin ne kadar heyecan verici olabileceğini bir kez daha kanıtladı.

Breitling’in en ikonik saati olan Navitimer, bir 20. yüzyıl klasiği olarak kabul edilir. İlk piyasaya sürülmesinden itibaren 65 yıl sonra, 21.yüzyılda hala popülerliğini korumaktadır.

Havacılık ile ilgili bir dizi hesaplama yapabilen circular slide rule sayesinde Navitimer, pilotlar tarafından ve özellikle Uçak Sahipleri ve Pilotlar Birliği (AOPA) tarafından sıkça tercih edilir.

Breitling Navitimer’ın arkasında, bir asırdan fazla bir süredir saatçilik dünyasına ait atılımlar bulunuyor. Breitling, 1915’te saat 2:00 konumunda ilk bağımsız butonu ve 1934’te ikinci bağımsız butonu geliştirerek modern kronografı hem biçim hem de işlev olarak şekillendirdi.

Breitling uzun zamandır mekanik kronograf fonksiyonu konusunda lider olarak görülüyor. 18 ayar altın kasaya sahip yeni Navitimer B03 Chronograph Rattrapante 45, mekanik bir kol saatinin ne kadar heyecan verici olabileceğini gösteriyor.