Nadir Kitap Online Müzayedesi Başladı

16 Mayıs Cumartesi günü Artam Antik A.Ş. müzayede evi ilginç bir online müzayedeye sahne oluyor. Bazıları yüzlerce yıllık antika ve nadir kitaplar, seyahatnameler, eski İstanbul gravürleri, renkli taşbaskıları, tarihi belgeler ve imzalı kitaplar satışa sunuluyor. 

“Üç ciltte İstanbul’un mimari envanteri ve Osmanlı Türklerinin kültür tarihi ile sosyal hayatını yansıtan temel kaynaklardan biri Cornelius Gurlitt’in  “İstanbul’un yapı sanatı” adlı kitap 16 Mayıs Müzayedesinde 40.000 TL açılış fiyatı ile satışa sunuluyor”. Bu büyük eserin, kapsamı ve yöntemi bakımından eşsiz bir anıt-kitap. Osmanlı Türklerinin kültür tarihi ile sosyal hayatını yansıtan temel kaynaklardan biri olarak görülen kitabın yanı sıra belgesel nitelik taşıyan önemli seyahatnameler de müzayedede yer alıyor.

İstanbul ve Osmanlı coğrafyasına batılı gezginler, araştırmacılar ve diplomatlar tarafından yapılan gezilerden geriye kalan belgeler, Bodrum Mozolesini ortaya çıkaran Newton, Topkapı Sarayını ilk anlatan Tavernier,  Boğaz kıyıları, Bentler ve su kemerleri ile 19. yüzyılda İstanbul’un adeta fotoğrafını çeken Pertusier, bütün kurum, yer, bölge ve kişileriyle 18. yüzyıl Osmanlı’sının analizini yapan Sonnini, yeni bitkiler bulmak için 1700 yılında Anadolu’yu baştan başa gezen Tournefort, 1739-1742 yılları arasında Fransa, İtalya, Mısır, Filistin, Kostantinopolis ve Yunanistan’a seyahat eden İngiliz hekim Charles Perry, 1700’lerin başında Cezayir, Kıbrıs, Tunus, Trablus, Mısır, İskenderiye, İstanbul ve kutsal topraklara gelen İsviçre’li botanikçi Jean Baptiste Tollot ve 1812 -1814 de Fransa’nın İstanbul elçisi iken İstanbul Boğazı’nın haritasını çıkaran, su yollarını inceleyen Andreossy’a ait bir çok kitap koleksiyoncuların dikkatine sunulacak. 

Türk yazarların imzalı özel kitapların yer aldığı müzayedede: Bizans’tan günümüze İstanbul, Seyahatnamelerde Osmanlı dünyası ve Osmanlı coğrafyası, Atatürk ve Atatürk devrimleri, Türk dili ve Türkçe’nin ilk sözlükleri, Gastronomi ve yemek kültürü, Tıp, eczacılık, Ticaret tarihi, Türk plastik sanatları gibi genel sanat ve koleksiyoncular için başvuru kaynakları yer alıyor.