Monroe’dan Zarif Dokunuş

Bir haber ilişiyor gözüme. BBC Kültür’de yapılan “En İyi Yüz Komedi Filmi” anketinde, daha önceleri de farklı anketlerde listede olan “Some Like It Hot” (Bazıları Sıcak Sever) filmi birinci seçilmiş. Filmi iyi biliyorum. Yönetmen Billy Wilder’ın 1959 yılında çektiği, başrollerinde Tony Curtis, Marilyn Monroe ve Jack Lemon’un olduğu, benim de çok güldüğüm, eğlenceli bir komedi. Ancak haberi okuyup bitirsem de bir başka habere geçemiyorum. Önce filmin fotoğraflarına ve Marilyn Monroe’nun bu filmdeki görüntüsüne takılıp kalıyorum. Sonra Monroe’nun diğer filmleriyle ilgili detaylara, derken tüm hayatına dönüp bakmak istiyorum. Bu plansız gezintim sırasında bazı fotoğraflarda duruyorum. Özellikle zarafetle taşıdığı mücevherlerin olduğu her bir kareyi ayrı ayrı inceliyorum.

”Gentlemen Prefer Blondes” (Erkekler Sarışın Sever)

Siyah-beyaz ya da renkli bu karelerin tümü bana “Ne kadar da hayat dolu” dedirtiyor. Fotoğraflarından muhatabına ulaşan etkileyici bakışları, neredeyse tüm karelerinde ışıldayan gülüşü, hayat verdiği film karakterlerinin replikleriyle gerçek dünyaya değen buğulu sesi… Bu ve bunun gibi birçok gerekçem var, hayata genç yaşta veda etmeden önce onlarca filmde rol alan Marilyn Monroe’nun, zamanı durdurmuş bir şekilde bir yerlerde yaşadığına inanmak için.

Yarım asırdan fazladır aramızda olmasa da onun tutkuları, aşkları, hayatı konu edilmeye devam ediyor. Tıpkı mücevherleri gibi… Birbirinden değerli mücevherlerin kullanıldığı “Gentlemen Prefer Blondes” (Erkekler Sarışın Sever) filminde seslendirdiği “Diamonds Are a Girl’s Best Friend” (Elmaslar Bir Kızın En iyi Arkadaşıdır) isimli eğlenceli şarkıda söylediği gibi, yaşadığı kısa, acılı ve bir o kadar şaşalı ömrü boyunca, kendisi de mücevherleri çok sevdi.
“Tiffany’s!
Cartier!
Black!
Starr!
Frost!
Gorham!
Talk to me, Harry Winston, tell me all about it!”


Şarkının bir bölümünde buğulu sesiyle dünyaca ünlü mücevher markalarına işte böyle seslenen Monroe’nun mücevher sevmemesi ciddi bir ironi olurdu kuşkusuz. “Mücevherlerimi takabileceğim yeni yerler bulmak hoşuma gider” diyen Monroe’nun yine de sanıldığının aksine çok sayıda ve pahalı mücevheri yoktu. Taşıdığı parçaların çoğu, en iyi kuyumcular aracılığıyla ona ödünç verilirdi.
Hep gülümsese de hayatında hayli zorlu dönemler yaşayan hatta uzun süre depresyonla mücadele eden Marilyn Monroe’nun ölümü sonrasında kişisel koleksiyonunun çoğunlukla kostüm ve takılardan oluştuğu, sahip olduğu tek gerçek mücevherin ise, 1954’te evlendiğinde Joe DiMaggio’nun kendisine verdiği elmas evlilik yüzüğü olduğu ortaya çıktı. Buna ek olarak boşandıktan sonra dahi kullanmaya devam ettiği, yine DiMaggio’nun Japonya’daki balayında kendisine hediye ettiği 16 mikron Mikimoto incisi de sahip olduğu pahalı mücevherler arasında sayılabilirdi.

Dünyaca ünlü Mikimoto incileri

Makyajı, saç kesimi, giyimi, kısacası stiliyle moda ve sanat dünyasına, elbette dünya genelindeki birçok kadına hâlâ ilham kaynağı olan bu ölümsüz aktristin -ister kalıcı ister geçici sahibi olsun- mücevher konusunda da zarif tercihler yaptığına ve bunları hayli şık taşıdığına şüphe yok.

“Erkekler Sarışın Sever” filminde taktığı bir çift küpe kısa bir süre önce müzayedede satıldı.

Bir mücevherin değerinin artması için onun sadece bir kez takması bile yetiyordu. Zira 2017 yılında Los Angeles’taki Julien Müzayede Evi tarafından yapılan Hollywood mücevherleri konulu bir açık artırmada, Monroe’nun “Erkekler Sarışın Sever” filminin tanıtım fotoğrafında taktığı küpeler 81.250 dolara, yine aynı filmin tanıtımında taktığı bir başka çift küpe de 112.500 dolara alıcı buluyordu.

1955 yapımı “The Rose Tattoo” (Gül Dövmesi) filminin galasında taktığı imitasyon elmas küpeler.

2014 yılındaki bir başka müzayedede de Monroe’nun, Tennessee Williams takma adıyla bilinen Thomas Lanier Williams’ın oyunlarından uyarlanan 1955 yapımı “The Rose Tattoo” (Gül Dövmesi) filminin galasında taktığı imitasyon elmas küpeleri, 185.000 dolar karşılığında ismini açıklamak istemeyen biri tarafından alındı. Sahip olduğu en değerli mücevher olan ve 35 adet elmasla donatılmış evlilik yüzüğü de yine 2012 yılındaki bir açık artırmada, 772.500 dolara alıcı buluyordu, üstelik bir taşı eksik olarak.

İki kez evlendiği Joe DiMaggio ve açık artırmada satılan tek taşı eksik evlilik yüzüğü.

1962 yılında hayata gözlerini kapattığında henüz 36 yaşında olan ve ölümünün üzerindeki sır perdesi kimilerine göre tamamen aralanmayan Marilyn Monroe’nun fotoğraf kareleri ve sinema perdesindeki ölümsüzlüğü, zarafetle taşıdığı pahalı mücevherler kadar eşsiz bir ışıltıyla parlamaya devam ediyor.