Monaco Yacht Show’da Öne Çıkan Yatlar

Monaco Yacht Show’da öne çıkan birkaç yatı bir araya getirdik.

1. Lürssen – Madsummer

95 METRE

Alman yat üreticisi Lürssen (lurssen.com) son tasarımı Madsummer’i tanıtacak. İngiltere’de yaşayan Harrison Eidsgaard, süperyatın kusursuz dengeli dış proporsiyonlarından ve geniş kemeresinden sorumlu. Bu da tasarımcı Laura Sessa’ya ferah ve çağdaş iç mekânlar tasarlamak için bir fırsat yaratmış. Süperyatın büyük beach club’ı ve alt güvertedeki teraslı spa alanı, şovun favorilerinden olmaya aday. Helipad’ini de unutmayalım.

2. Abeking & Rasmussem – Excellence

79.95 METRE

Almanya menşeli Abeking & Rasmussen (abeking.com) tersanesi, cesur ve ilgi çekici hatlara sahip, iç mekânları Londralı Winch Design tarafından tasarlanan Excellence’ı tanıtacak. Yatı gezenler, havuz, jakuzi ve devasa beach cluıb’dan mutlaka etkilenecektir. Excellence’ın limuzin tender’ları da bulunuyor.

3. Amels – Aurora Borealis

67 METRE

Temmuz ayında tamamlanan yat (amels-holland.com) Monako’da dünya prömiyerini yaptı. Geçtiğimiz yüzyılın büyük yolcu gemilerine saygı duruşunda bulunan süperyat, modern duruşunu bozmuyor. Dış tasarımı Tim Heywood, iç mekânları Winch tarafından yapılan Aurora Borealis’in 14 misafirlik yedi kamarası ve kaptanla mürettebatı konaklatabilen ek kamaraları bulunuyor.

4. Benetti – Metis

63 METRE

İtalyan tersane Benetti’nin (benettiyachts.it) beş güverteli Metis’i, İngiltere menşeli Bannenberg & Rowell ile Birgit Otte Interior Atelier işbirliğiyle hayata geçti. İç mekânlar ise Giorgio M. Cassetta’ya emanet edildi. Yatın öne çıkan özellikleri arasında asimetrik planı, helipad’i, kişiselleştirilebilir flydeck spor salonu ve büyük yat sahibi dairesi bulunuyor.

5. Heesen Yachts – Vida

55 METRE

Hollandalı tersane Heesen (heesenyachts.com), Van Oossanen Naval Architects ile birlikte tasarladığı, 16.4 knot maksimum hıza ulaşabilen Vida’yı, suda yapılan bir seri test sonucunda satışa sundu. Yatın içine adım attığınızda sizi, 42 şişelik şarap mahzeni olarak da kullanılabilen fildişi ve oniks antre karşılıyor. Vida, Heesen’in yeni emisyon düzenlemelerine uygun ürettiği ilk yat.

6. Tankoa – Bintador

49.9 METRE

Eğer İtalyan tersane Tankoa’nın (tankoa.it) Vertige’ini beğendiyseniz, Bintador’a aşık olacaksınız. Tankoa’nın S501 hibrit süperyatının bu ikinci versiyonu ana güvertede yer alan master süit, beş kamara, ana güverte mutfağı ve helipad ile donatılmış. İçeride, Francesco Paszkowski ve Margherita Casprini güçlerini birleştirmiş ve doğal malzemelrle zeginleştirilen aydınlık ve modern bir hava yakalamış. Ayrıca spor salonu ve beach cub’ı da çok göz alıcı.

7. Damen Yacht Support – Joy Rider

45 METRE

Damen’in (yacht-support.nl) ilk 45 metrelik YS 4508 modeli Joy Rider, kıç tarafındaki büyük gemi vinci ile yatı tender’lar ve su oyuncaklarıyla doldurmaya elverişli şekilde tasarlanmış. Hem süperyatlara destek olmaya hem de kişisel kullanıma uygun olan Joy Rider’da dinlenme alanlı bir güneşlenme güvertesi, büyük bir salon, altı misafir ve yedi mürettebatın konaklayabileceği kamaralar, helipad ve Sea Axe stabilizörler bulunuyor.

8. Extra 130 Allor – L.AU.L.

39.7 METRE

Extra Yachts (extrayachts.com), Extra 130 Alloy serisinin ilk süperyatı L.AU.L.’u ilk kez halka tanıtmaya hazırlanıyor. Kullanıcılarına eğlence sağlamak için üretilen yatın üst güvertesinde bir yemek alanı, bar, güneşlenme alanı, jakuzi ve daha fazlası bulunuyor. Beş kabinde 10 kişi ağırlayabilir ve garajına da bir tender ile kişisel su jeti sığabiliyor. 17 knot maksimum hıza çıkabilen yatı, iki adet 1,800 hp CAT C32 ACERT T3 motor harekete geçiriyor.

9. Baltic Yachts 112 – Liara

34 METRE

Monako’ya gittiğinizde, Finlandiyalı tersane Baltic’in (balticyachts.fi) zarif yelkenlisi Liara’ya göz atmayı unutmayın. Malcolm McKeon tasarımı yelkenlinin aydınlık iç mekân tasarımı Adam Lay tarafından yapılmış. Okyanusları hızlıca geçebilecek, aileler tarafından kullanıma uygun bir tekne olarak tasarlanan Liara, St. Barths Bucket ve Carribean 600 gibi yarışlara da katılabilecek donanıma sahip.

DCIM\100MEDIA\DJI_0098.JPG

10. Azimut – Grande S10

29 METRE

Monaco Yacht Show’dan önce Cannes’da görücüye çıkan Grande S10’in (azimutyachts.com) iç mekânı Azimut ve Francesco Guida işbirliğiyle tasarlanmış, dış tasarımıysa Alberto Mancini’ye emanet edilmiş. Yat, dört kamarada sekiz misafir, iki mürettebat kamarasındaysa üç ila dört kişi ağırlayabiliyor. 35 knot maksimum hıza çıkabilen yatta bir çift 2,600 hp MTU motor bulunuyor.

11. Arcadia Yachts – Sherpa XL

24 METRE

İtalyan tersane Arcadia (arcadiayachts.it), şovda güneş enerjisi teknolojisine sahip, hem tek başına hem de gölge tekne olarak kullanılabilecek Sherpa XL’i tanıtacak. Milan menşeli Hot Lab’in hem iç hem dış tasarımını üstlendiği yatta güvertelerin işgal edilmemesi adına bir tender garajı bulunuyor. 20 knot maksimum hıza çıkabilen yatta iki Volvo Penta IPS 1050 motor bulunuyor ve güneş enerjisi panelleri sayesinde yatın belirli bölümlerinde kullanılmak üzere 3 kW enerji üretiliyor.

12. 48 Wallytender

14.5 METRE

Wally/Ferretti Group ortaklığının sonucunda bir süredir üretim yapmadığı sektöre hızlı bir geri dönüş yapan 48 Wallytender (wally.com) alt katında iki kişilik bir kabin barındırıyor. Tender’ın standart katlanabilen küpeşteleri sayesinde geniş bir güverte alanı sağlanmış ve yemek ve güneşlenme alanlarının genişliği maksimuma çıkarılmış. Tender, ikiz Volvo Penta IPS 350 motorlar ile maksimum 38 knot hıza çıkabiliyor.