Modern Zamanlar

     

Yeni malzemeler, geometrik formlar, çağdaş siluetler… Yaratıcılıklarını konuşturan tasarımcılar sanata göz kırpacak kadar iddialı mücevherlere imza atıyor ve haklı bir hayran kitlesi yaratıyor. 

Her biri eserleri üzerinde birer heykeltıraş titizliğinde çalışıyor. Ortak noktaları hayal güçlerini, ilham buldukları nesneleri ya da canlıları üzerimizde taşıyabileceğimiz tasarımlara ustalıkla dönüştürmeleri. Bunu yeni ve farklı malzemeler kullanmaktan çekinmeyerek yapıyorlar. Türkiye’nin çağdaş mücevher tasarımcıları, şaşırtan ve hayran bırakan mücevherlerinin çıkış noktalarını ve yaratım sürecindeki heyecanlarını anlatıyor.

Gerçekçi ve Estetik – Aisegül Telli Jewelery/Aisegül Telli

Fotoğraf: Erhan Tarlığ

Bir tasarımcının özlemleri, sevdikleri, hayal ettikleri tasarımlarında güçlü bir duyguyla hayat buluyorsa, yarattığı etki de güçlü oluyor. Aisegül Telli (aisegultelli.com) de sıra dışı tasarımlarının ilhamını denize ve yaza duyduğu özlemden alıyor.

Pirinç, gümüş, çelik, reçine, pigment, cam ve doğal taşları kullandığı tasarımlara imza atan Telli’nin Undersurface ve Anemone koleksiyonları yıllar önce gittiği ve dalış yaptığı Hint Okyanusu’nun derinliklerinden etkileniyor.

Dalmayı seven Aisegül Telli, “Mercan resiflerinin hem formu hem de renkleri en büyük ilham kaynağım. Çalıştığım malzemeleri sualtı dünyasını en iyi şekilde yansıtacak olanlardan seçiyorum. Yaza ve denizlere özlem duyan biri olarak gözlerim etrafı bu bakış açısıyla tarıyor” diyor.

Söz konusu tasarımları da formları, renkleri ve dokularıyla tam olarak bu sözlerinin karşılığı. Özellikle altınla birlikte kullanılan tasarımlar çok çarpıcı. Amacının, doğayı, kendine özgü tarzıyla, en gerçekçi ve estetik şekilde tasvir edebilmek olduğunu belirten Telli, şu sıralar farklı bir heyecan daha yaşıyor. Aisegül Telli, “Nisan 2019’da Newyork MAD Müzesi`nde gerçekleşecek sergi için sıkı çalışıyorum” sözleriyle önemli gelişmenin notunu da düşüyor.

Deneysel ve Gündelik – ECNP Galeri/Nazan Pak & Ela Cindoruk

Bu yıl 25. yıllarını kutlayan ECNP Galeri’nin (ecnp-jewelry.com) yaratıcıları Nazan Pak ve Ela Cindoruk, gündelik malzemelerden, insanların süsleme alışkanlıklarından esinleniyor. Yeni teknolojiler, mimari detaylar, arkeoloji gibi alanlar çıkış noktaları olabiliyor. Nazan Pak özellikle mineli işleriyle, Ela Cindoruk ise ağırlıklı olarak kâğıt mücevherleriyle dünyanın önde gelen çağdaş mücevher tasarımcıları arasında yer alıyor.

Nazan Pak

“Tasarımlarımın beni, aklımdakini yansıttığını düşünüyorum” diyor Nazan Pak ve ekliyor:” Yaşam ağırlıklı olarak tekrar ve çoğalmanın uyum içinde beraberliğinden oluşuyor. Bunu çok büyüleyici buluyorum. Elips, daire ve dairenin türevleri -yarım küre gibi- formları ve rengi ana eleman olarak kullanıyorum. Geleneksel ve çok eski bir teknik olan mineyi, farklı dokular elde etmek ve renk kombinasyonlarıyla zenginleştirmek adına son zamanlarda daha deneysel kullanıyorum.”

Ela Cindoruk

Ela Cindoruk, tasarımı “işlevine ve malzemeye hakkını vermek, yeni fikirler üretmek, farklı malzemeleri ya da teknikleri denemek, farklı kullanım biçimleri önermek, en basit çözüm yolunu ve yalın ifade biçimini, uyum ve dengeyi aramak” olarak tanımlıyor. Ezber bozmayı sevdiğini de söyleyen Cindoruk, “Yaptığım işin beni, bakanı, kullananı eğlendirmesi de önemli. Bir fikri en iyi ifade edecek malzeme ne ise onu kullanırız. O malzeme ve tekniğinin getirdiği kısıtların tasarımlarımıza zenginlik kattığını düşünürüz her zaman.”

Doğal ve Güncel – Tina Jewellery /Esra Moreno

Fotoğraf: Pınar Gediközer

Güncel olanı ve doğalı buluşturup günlük kullanımla uyum sağlayacak mücevherler tasarlıyor Tina Christa Sezer ve kızı Esra Moreno. Onların farkı doğal ve değerli taşlara yaklaşımlarında, bu taşları işlemelerindeki estetik sunum ve ustalıkta ortaya çıkıyor. En değerli materyal bile ender bulunur bir taşın yerine geçemiyor onlar için.

Esra Moreno, “Tasarımlarımızda kullandığımız renkli, nadir kalitede doğal taşlar odak noktamızı oluşturuyor. İyi bir el işçiliği ile işlediğimiz pırlantalarla tasarımlarımızı tamamlıyoruz. Biz güncel ancak geçici bir trende ait olmayan, kasa beklemek yerine sık sık kullanılabilecek iddialı ama özgün mücevherler tasarlıyoruz” diyor.

Lapis, lazuli, mercan, aquamarin ve turmalinin sıklıkla kullandıkları taşlar olduğunu söyleyen Moreno, taşları en doğal haliyle işlediklerini belirtiyor ve ekliyor: “Taşın üzerinde damar varsa onu olduğu gibi bırakmayı, mücevhere bu şekilde taşımayı tercih ediyoruz. Kullandığımız taşların tamamen doğal ve üst kalitede kesim ve nadirliğe sahip olması önceliğimiz.”

Güzel bir tasarımın iyi bir işçilik ve taşlarla birleştiğinde nesiller boyu severek kullanılabilecek mücevherler yaratacağını söyleyen Esra Moreno, “Tasarımlarımızda feminenliğimiz kadar güçlü ve iddialı yönlerimizi göstermeyi tercih ediyoruz. Kalite ve tasarıma önem veren her kişi kendine özel bir parçayı taşımaya özen gösterir” sözleriyle de mücevherin şıklıktaki öneminin altını çiziyor. (tinajewellery.com)

Yenilikçi ve Karakterli – Begüm Khan/Begüm Kıroğlu

Fotoğraf: Ekin Özbiçer

Çıkışını kol düğmeleriyle yapan Begüm Kıroğlu, Begum Khan markasıyla son dönemde Türkiye ve dünyanın tanıdığı çağdaş mücevher tasarımcıları arasında. Şanghay ve İstanbul’da yaşayan Begüm Kıroğlu da ilhamını doğadan alıyor. Onun tasarımlarındaki böcekler bile çok çekici!

Begüm Kıroğlu, bir tasarıma başlarken ve tasarımı tamamladıktan sonra koleksiyona eklerken ortaya çıkan esere yenilikçi olup olmadığı açısından baktığını söylüyor. “Tasarımın karakterinin olması ve hangi markadan geldiğini bilmeyen birinin görür görmez ‘Bu tasarım Begüm Khan‘dir’ demesi benim için önemli. Günümüz çağdaş tasarımının, mücevher, giyim, sanat gibi bütün alanlarında kendine özgü, yenilikçi ve karakterli olması gerektiğini düşünüyorum” diyor.

Tasarladığı mücevherin kullanılabilir olması, diğer tasarımcılar gibi Begüm Kıroğlu için de önemli. Yapılan bir tasarımın bugünü yansıtmasını hedeflediğini söyleyen tasarımcı belki de tasarımcıların birçoğunun ortak bir dileğine ses veriyor:  “Ben de tarihten aldığım ilhamla, bugüne uygun tasarımlar yapmayı amaçlıyorum. Benim için gerçekten önemli olan tasarladığım mücevherin bir kasada kilitli kalması yerine, her gün takılması, takana bugün güven vermesi ve kendisini özel hissettirmesi.”  (begumkhan.com)

Yazı: İLKNUR EŞSİZ