Modern Terzilik

Erkek giyiminde öncü markalardan Ramsey’in bağlı bulunduğu Gürmen Group’un, Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan’la çok özel Made to Measure hizmeti hakkında sohbet ettik.

Ayrıca, bu hizmet kapsamında markanın anlaştığı dünyaca ünlü tasarımcılar Ezra ve Tuba Çetin’in yaratıcı dokunuşlarından bahsettik.

Made to Measure hizmeti nasıl bir hizmet?

Günümüzde deneyim ekonomisi ve kişiselleştirilmenin önemi her geçen gün artarken inovasyona, modada teknolojiye değer veren bir marka olarak bu sürecin dışında kalmamız mümkün değildi. Yükselen “kişiselleştirme” trendinin içselleştirilmesi adına, “kişiselleştirilmiş stil deneyimi” olarak nitelendirdiğimiz Made to Measure ile müşterilerimize yepyeni stil hikâyeleri yazmak için yola çıktık.

Tüketiciler artık sadece bir ürün değil; bir deneyim, bir hikâye satın almak istiyor. Hem de kendileri için yazılmış benzersiz bir hikâye. İşte, Made to Measure, erkeklere sunduğumuz yeni nesil kişiye özel dikim hizmeti ve yepyeni bir deneyim.

Made to Measure ile erkeklere kumaş, kalıp, yaka, astar, düğme ve aksesuarlarıyla her detayında seçimlerine, zevkine uygun şekillenen ve üretilen takım elbise, ceket, gömlek,  palto, yelek, smokin gibi tasarımlar, kombinasyonlar sunuyoruz. Bu sayede standartları aşan, erkeğe kendi mükemmel stilini yaratma imkânı veren bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz.

Made to Measure kapsamında günlük stile uyarlanabilecek seçenekler de var mı? Yoksa daha çok resmi davet ve toplantılara özel görünümler mi yaratıyorsunuz?

Made to Measure, yeni nesil kişiye özel dikim hizmeti ve erkeğin gündüzden geceye, hafta içi ve hafta sonu modaya dair beklentilerini karşılayabilecek bir seçki sunabiliyor.

Bu hizmeti takım elbise, ceket, gömlek, pantolon, yelek, palto, smokin gibi farklı ürünlerde sunabiliyoruz, farklı kombinler oluşturabiliyoruz. Önemli olan erkeğin kişisel seçimlerine ve zevkine göre şekillenmesi, onun stilini yansıtması.

Müşteriyi nasıl bir deneyim bekliyor?

Öncelikle Made to Measure ile kişiye özel dikimi; yenilikçi kombinasyonlar, hızlı servis ve teknolojik süreçlerle farklı bir boyuta taşıdık, ilham verici bir deneyime dönüştürdük.

Bu süreçte Ramsey, özellikle fark yaratan, erkeğe değer katan, fonksiyonel fayda sağlayan yenilikçi kalıplarıyla Made to Measure’da ayrışıyor.

Hizmetimiz kapsamında erkekler; vücut anatomilerine uyum sağlayacak ortalama 5 farklı kalıp arasından seçim yapma imkânına sahip. Bunun yanı sıra Made to Measure %50 hafiflik sağlayan Zero Weight, daha uzun ve fit gösteren Thin & taller, hareket kabiliyetini sınırlamayan mükemmel bir dinamizm sağlayan Performance gibi yenilikçi konstrüksiyonlar ve hassas üretim teknikleri gerektiren bir deneyim içeriyor.

Diğer önemli bir farkımız; tüm bunları sunarken teknolojinin ve teknolojiyle birlikte gelen hızın yarattığı değer.  Burada siparişin alınmasından üretime kadar tüm süreçlerde dijitalleşmenin getirdiği inovatif dokunuşlar, hız, yenilikçi teknolojiler var.

Dijital ortamda ölçülerini aldığımız müşterilerimize Made to Measure deneyimini “hazır giyim servisine” çok yakın bir sürede sunabiliyor; 3 hafta gibi bir sürede kendi seçimlerine ve zevklerine uygun hazırlanan ürünlerini teslim edebiliyoruz.

Tasarımcı – müşteri iletişimi nasıl bir süreç?

Ramsey, Made to Measure kişiye özel dikim hizmetini İstanbul İstinye Park ve Zorlu Center, Ankara’da Panora AVM mağazalarımızda sunuyoruz. Ayrıca Made to Measure süpervizörümüzden randevu alarak da kişiler; Türkiye’nin istedikleri şehrinde ve mekânda bu hizmetten yararlanabiliyor.

Tasarımcılar Ezra ile Tuba da bu sürece dahil olabiliyor. Müşterilerimiz Made to Measure hizmetini alırken ve kombinasyonlarını oluştururken Ezra Tuba ile seçimlerini yapabiliyorlar. Özel bir seçki oluşturabiliyorlar.

Nasıl başladı Ezra Tuba işbirliği? Ezra Tuba’nın Ramsey erkeğine nasıl bir stil dokunuşu var?

Ramsey, hikâyesi yaklaşık 50 yıl öncesine dayanan bir marka. Bu 50 yıl boyunca ilk kuşağın da; şu anda işin başında olan biz ikinci kuşak ve profesyonellerden oluşan tüm Gürmen Ailesi’nin de en büyük tutkusu ve motivasyonu hep; tasarım, teknoloji ve inovasyonu işimizin odağına alarak erkek modasında ilkleri hayata geçirmek; erkeklerin hayatına değer katmak oldu.

Londra’dan Türkiye’ye uzanan bu başarı hikayesinde; her zaman inovasyona ve teknolojiye yatırım, ürüne değer katan, erkekleri daha iyi hissettiren tasarımlar geliştirme anlayışı önceliğimizdi. Bu süreçte de karşımıza “tasarım, teknoloji ve yenilikçilik” ortak paydasında buluşabildiğimiz tasarımcılar Ezra ile Tuba çıktı.

Ezra ile Tuba; tasarımları dünyaca kabul görmüş çok değerli isimler olmalarının yanı sıra aile işi tekstil olan; kumaşların, eskizlerin arasında büyümüş, bu dünyanın içine doğmuş isimler. Benzeşen bu yanlarımız kadar özellikle teknoloji ve modayı buluşturma anlamında yaptıkları çalışmalar, bu konuya yönelik ajandaları, giyilebilir teknolojiler konusundaki başarıları bizimle ve hedeflerimizle çok uyuştu.

Ezra ile Tuba öncelikle Ramsey Made to Measure 2019-20 kış koleksiyonuna seçtikleri kumaşlar, aksesuarlar ile özel dokunuşlar yaptı. Ayrıca koleksiyon için özel bir imza da çalıştılar.

Çok yakında yine Ezra Tuba’nın seçtiği kumaşlar, aksesuarlar ve detaylarda farklılaşan dokunuşlarla şekillenen “Ramsey Made to Measure Tuxedo” koleksiyonu da müşterilerimizin beğenisine sunulacak.

Tüm bunlara ek olarak Ezra Tuba; RAMSEY’in Made to Measure tercih eden müşterilerine kombinlerini birlikte oluşturma, tasarımcı gözüyle farklı seçkiler sunma konusunda da destek oluyor. Bu sayede müşterilerimizin gardıroplarına da yepyeni bir hava katıyorlar.

Ne gibi geri dönüşler alıyorsunuz?

Kişiye özel dikim; hassasiyet gerektiren, kişinin kumaş, kalıp seçimlerine göre şekillenen özel bir hizmet ve böylesi özel ve lüksü kişiselleştiren bir deneyim müşterilerimizden çok olumlu tepkiler aldı.

Özellikle kişiye özel dikimi; yenilikçi kombinasyonlar, hızlı servis ve teknolojik süreçlerle farklı bir boyuta taşıdığımız için bu hizmete mesafeli yaklaşan genç kuşağın da tercihleri arasına girdik. Özellikle yeni sezon davet ve düğünlerine hazırlık için Made to Measure smokinlere büyük ilgi var.

Günümüz erkek stilinde nasıl bir noktaya gelindi? Daha smart casual görünümler tercih ediliyor gibi…

Dünya moda trendlerine baktığımızda, öne çıkan konulardan biri “sokak modasındaki” güncellemeler. Erkek modasında da bu değişim oldukça hissedilir durumda.  Casual ve spor giyimde bir artış olduğunu görüyoruz; smart casual ve casual kombinlere yöneliş artarak sürüyor.

Yükselen trend, klasik parçaları sportif parçalarla kombinleyerek farklı görünümler elde etmek. Modern, rahat, zahmetsiz bir şıklık, kişiselleştirilmiş görünümler, fonksiyonel parçalar ön plana çıkıyor.

Dünya trendlerine baktığımızda da, klasik ile casual’ın iç içe geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

Teknolojik evrim geçiren erkek modası aynı zamanda, geleneksel tekniklere ve klasik terziliğe de saygı duyuyor ve bu birleşimden yeni silüetler ortaya çıkıyor. Kişiye özel dikim trendi de yükseliyor. Ayrıca erkek modasında giyilebilir teknoloji ve yeni nesil, performanslı kumaşların da etkisini görüyoruz.

Öte yandan takım elbise erkeklerin hiçbir zaman vazgeçebileceği bir kategori değil, takım elbisenin sağladığı şık görünüm ve yarattığı özgüven ile erkek kendisini iyi hissediyor. Her ortamda takım elbisenin duruşunu seviyor. Biz markalarımızla yeni nesil tüketicinin beklentisini daha iyi okuyor ve buna uygun yenilikçi tasarımlar geliştiriyoruz. Takım elbiseye farklı yorumlar getiriyoruz, kullanım şekillerini güncelliyoruz. Takım elbiseyi erkeğin günlük hayatında daha efektif kullanılabilir hale getiren yenilikçi koleksiyonlar sunuyoruz.