Geleneksel Katar Mimarisi: Souq Waqif

10 yıl kadar önce renove edilerek eski güzelliğine yeniden kavuşan Souq Waqif, 19. yüzyılın geleneksel Katar mimarisinin izlerini günümüzün modern Doha’sına taşıyor.

Bölgenin en eski korunmuş çarşılarından Souq Waqif’taki binaların çamurla sıvanmış gibi görünümleri ve ahşap destekleri göz alıcı.

Dar sokaklarında kaybolmak hayli kolay. El arabası itenler, iyi kalite ipekler satan dükkanlar, her köşede yakılan tütsüler, geleneksel Arap otantizmini Doha’da en fazla yaşayabileceğiniz yerlerden biri. Dekorasyon, baharatlar, kıyafetler, hediyelik eşyalar bulabiliyorsunuz, ama alışverişten fazlası da var: Şahin Çarşısı ve Şahir Hastanesi de burada!

Souq Waqif’e uğramışken, Katar’ın petrolden önceki geçim kaynağı olan inci dalgıçlığı hakkında detaylı bilgi almak ve sattığı doğal incilerle dolu dükkanını keşfetmek için, şehrin en renkli simalarından biri olan Pehlivan Saad Ismail Al Jassim’in dükkanına da uğramalısınız. Katar’ın yaşayan en yaşlı inci dalgıcı olan bu pehlivan, 70 yaşına yaklaşmasına rağmen hala sıkı bir vücut geliştiricisi. Gençliğinde pek çok yarışmadan ödülle dönen pehlivan, şimdilerde dükkanında inci ve değerli taşlar satıyor. Kapısında ise bir yazı var: Satın almasanız bile, inci dalgıçlığıyla ilgili bilgi vermeye her zaman hazırım.

Şahin Yetiştiriciliği

Körfez ülkelerinde şahin yetiştiriciliğinin bahsi ilk kez M.Ö. 750 yılında geçmiş. Bölgenin eski sakinleri göçer Bedevi kabilelerinin, şahinleri avlanmak için kullandığı biliniyor. Şahin yetiştiriciliği Katar’da hala çok yaygın. Özellike Souq Waqif çevresinde, şahinleriyle birlikte dolaşan Dohalılar görmek mümkün. Bu sebeple ülkenin bu kültürü, 2016’da UNESCO koruması altına alınmış.

Falcon Souq, yani Şahin Çarşısı 15 yıl önce Souq Waqif’ın hemen yanında açılmış. İçinde şahin ticareti yapan, kuşçuluk malzemeleri satan dükkanlar var. Çarşının küçük meydanında, sahipleri dinlenir veya işlerini hallederken şahinlerin dinlenebileceği ve bağlanabileceği küçük kumluk alanlar bile var.

Şahin Hastanesi işte bu küçük meydanın hemen önünde yer alıyor. Sadece şahinlere adanmış, cruise gemilerinden gelen turistlerin önünde birkaç poz fotoğraf çektirmeden ayrılmadığı hastaneye dakikada onlarca şahin sahibi girip çıkıyor. İçeride, tıpkı insan hastanelerinde olduğu gibi son teknoloji teçhizatlar, şahinlere özel bekleme alanları, doktorlar, hemşireler, hasta bakıcılar var. Çarşıdan satın almadan önce istedikleri şahinleri buraya kontrole getirenler, geleneksel şahin yarışmaları öncesinde vitamin depolamak için gelenler veya kopan tüyleri yenileriyle değiştirmek için gelenlerle dolu. Çarşıda satılan şahinlerin fiyatlarıysa 3.000 dolardan başlıyor bazı özel türlerin fiyatları 100.000 dolarları bulabiliyor.

ÇARŞININ OTANTİK OTELLERİ

Doha’nın gökdelen otellerini tercih etmek istemeyenler, Souq Waqif içinde ve etrafındaki dokuz otelden birini seçip otantik hayata adım atabilir, gece bölgenin dolup taşan kafeleri, tatlıcıları ve şık restoranlarında lezzet turuna çıkabilirler. Eğer gerçekten özel, arkadaşlarınıza anlatırken gururlanabileceğiniz bir otel istiyorsanız, Doha’nın en eski, Katar’ınsa ilk oteli olan Bismillah Hotel’i deneyebilirsiniz. 1950’lerde açılan bu otel süper lüks ve balkonları direkt olarak souq’un en kalabalık caddelerine bakıyor.

Al Jasra Boutique Hotel

“Yüksek mevki” anlamına da gelen Al Jasra, Falcon Souq’a yakınlığı ve çarşının daha sessiz bir bölümünde kalmasıyla ilk tercihlerinizden biri olabilir. İsmini ise bulunduğu yerden alıyor. Burası eskiden tüccarların mallarını satmak için ilk geldiği noktaymış. Bölgedeki diğer otellerden daha farklı, Körfez mimarisinden biraz uzak, daha egzotik bir yapıya sahip olan otelin 26 odasının her biri tasarım harikası adeta. Modern dekorasyonlu oturma odası, tam donanımlı mutfağı, rahat yatak odası ve baştan ayağa mermer banyosuyla Amiri Suite bunun yaşayan kanıtı. Otele girince lounge alanında sizi karşılayan kahve, bitki çayları ve yemişler, hurmalar ikram eden görevlilerle sohbet edip, Katar usulü kahve içmenin incelikleriniöğrenebilirsiniz. tivolihotels.com

Najd Boutique Hotel

Souq’taki otellerin hem hizmetleri ve deneyimlerinin hem de tasarımlarının şehrin West Bay bölgesindeki gökdelenlerde konumlanmış otellerinden farklı olduğunu açıklamaya gerek yok. Najd da, çağdaş hizmetlerle donatılmış ama geleneksek Arap dokunuşlarını da her köşesinde hissettiren, şaşalı olmadan da gösterişli ve dikkat çekici olunabileceğini kanıtlayan bir otel. Otelin geniş ortak alanları, eskiden şehre gelen tüccarların vakit geçirdiği geniş meydanlardan ilham alınarak tasarlanmış. Otelde Katar misafirperverliğini yansıtan yeme-içme hizmetleri, farklı mutfaklar sunan restoranlar ve her biri lüks mobilyalarla donatılmış oda ve süitler sizi bekliyor. tivolihotels.com

PARISA RESTURANT

Çarşının en canlı sokağında yer alan Parisa’nın girişindeki aynalı koridor, sizi ortasında bir fıskiye olan kapalı avluya çıkarıyor. Otantik seramikler, rengarenk vitraylar ve eski Pers mit ve efsanelerini konu alan duvar resimleriyle otantik İran yemekleri deneyimini sonuna kadar yaşayabiliyorsunuz. Tavan süslemelerinden, sadece özel konuklara açılan özel yemek odasının muhteşem detaylarla bezenmiş tasarımına ve yemeklerine kadar Parisa mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim sunuyor. Yemekler de et ve kebap çeşitlerinden, vejetaryen İran ve Arap mezelerine uzanıyor. Eğer kalabalıksanız ortaya gelen beyaz, safranlı ve dere otlu pilav tabağı, karışık et tabağı ve ağır ateşte pişmiş kuzu eti yahnisi iyi bir seçim olabilir.