Miu Miu “Close” Koleksiyonuna Yakından Bakış

Miu Miu Sonbahar/Kış 2020 “Close” Koleksiyonu, her fotoğrafçının nesneleriyle paylaştıkları  eşsiz ve mahrem görsel ifadeleri yarattıkları bir yakınlık teması çerçevesinde sunulan görsel çalışmalardan oluşuyor.

Koleksiyon, kişisel mesafenin bir imaj yaratıcısının neyi ve kimi fotoğrafladığını kavraması konusundaki önemli rolüne vurgu yapıyor.

Koleksiyon defilesinin modellerinden Gigi Hadid, tüm fotoğrafçıların hayalini kurduğu, kulisteki  hareket özgürlüğünden büyük keyif alıyor. Ve bu anlar, Miu Miu koleksiyonunun podyuma taşınma hazırlıklarını şu ana kadar eşi benzeri görülmemiş bir dürüstlük ve kapsamlılıkla sunularak belgeleniyor. 

Lila Moss’un fotoğraflarını sadece aile ortamının vereceği sıcaklıkta yakalamayı başarabilen Nikolai von Bismarck çektiği için ortamın tüm samimiyeti ve içtenliği Polaroid karelere yansıyor. Kate Moss ise Miu Miu koleksiyonuna Katie Grand’in styling’i eşliğinde kişisel bir perspektifle katkı sağlıyor.

Özellikle aksesuarlara odaklanan Steve Mackey, Londra’lı model Kasper Kapica’yı civardaki bir parkta üzerinde koleksiyondan parçalarla hem filme aldı, hem de Polaroid fotoğraflarını çekti. Ayrıca, fotoğraflara Patrick Waugh, boya görünümünü belirginleştiren fırça darbeleriyle imza attı. 

Yine defilenin kulisinde Liz Collins podyuma çıkmaya hazırlanan modellerin portre fotoğaflarını çekerek, bu çok özel anlara adeta onların karakterlerini yansıttı.

Dijital medya kanadında Amber Pinkerton, genç Londralıların uzun bir fiziksel sosyal mesafe döneminden sonra bir araya gelişlerinin fotoğraflarını yayınlarken, Douglas Irvine, Miu Miu Sonbahar/Kış 2020  defilesindeki modelleri podyumda yürürken fotoğraflayan kareler paylaştı.

Son olarak, Anthony Turner, Luella Bartley, Silvia Prada ve Chantal Stracey, koleksiyonun ruhu ve detaylarıyla ilgili kişisel yorumlarını özgün elle çizilmiş resimler ve animasyonlarla ifade etti.

Sonuç olarak ortaya, çeşitli mecralardan kreatif kişilerin kolektif çabasının bir ürünü çıkıyor. Kopyala-yapıştır fiziksel teknikleriyle yaratılan bu kolaj çalışması, üretim aşamasında insan eli dokunuşunu ön plana çıkardığından özellikle mesafe ve izolasyon zamanında çok daha değerli hale gelen samimiyet ve yakınlık hissini veriyor. 

Bu projeye katılan herkes zaten geniş Miu Miu’nun ailesinin bir ferdi. Projede yer alan herkesin gerek konularına hakimiyetleri, gerekse Miu Miu’nun engin dünyasına ait bilgi ve deneyimleri, özellikle kişisel mesafemizi yeniden gözden geçirmemiz gereken, dünya tarihinin bu içinde bulunduğu süreçte Close koleksiyonuna son derece kişisel ve samimi bir boyut katıyor.