Mitsubishi Motors’un Yeni Eclipse Cross’u

SUV sektörüne hızlı bir giriş yapan Mitsubishi Motors, Eclipse Cross ile iddiasını sağlamlaştırıyor.   

 

Kendimi güvende hissettiğim nadir SUV’lardan biri oldu Mitsubishi Motors’un yeni modeli Eclipse Cross. Üç gün boyunca deneyimlediğim bu çarpıcı SUV, dikkat çekici tasarımı, sürüş dinamikleri ve yenilikçi detayları ile öne çıkıyor. Mitsubishi Motors’un, tamamen bir SUV oyuncusu olma yolundaki yeni konumlandırmasının ve yeni ürün stratejisinin de önemli bir adımını oluşturuyor.

 

Adını Mitsubishi Motors’un 1989 ve 2012 yılları arasında ABD’de satılan ve çok sevilen Eclipse spor otomobilinden alan Eclipse Cross’un kırmızı rengi ise, Güneş tutulması sırasında ortaya çıkan göz alıcı parlaklıktan esinlenilerek oluşturulmuş.

 

 

Şirketin geçtiğimiz üç yıl boyunca konsept XR PHEV II, konsept eX ve konsept GT-PHEV otomobillerinde sergilediği gösterişli ve otantik görsel kimliğin oluşturduğu yeni global tasarım stratejisi tahmin ettiğiniz üzere bu araca da uygulanmış. Dinamik hatlara ve atletik çizgilere sahip Eclipse Cross’ta, markanın yeni görsel kimliği Dynamic Shield’i daha çarpıcı hale getirmek için LED farları ve gündüz farları daha yükseğe yerleştirilmiş. Yanı sıra, sis farları ve sinyal lambaları daha aşağıda konumlandırılmış. Keskin hatlara sahip coupe SUV Eclipse Cross, kama şeklindeki kemer çizgisi, arka kısmında yer alan ve öne doğru eğik olan C sütunundan çıkan sıra dışı V çizgisi ve kaslı arka çamurlukları ile heybetli ve dikkat çekici çizgilere sahip.

 

 

Görsel görünümdeki iddialı duruşun ardından Mitsubishi Motors’un ürün gamındaki araçların ‘görsel kalitesini artırma’ hedefinin payı büyük. Araçların gerek dışında, gerek iç tasarımındaki malzeme seçimi, kaplamalar, dokumalar ve renkler bu konumlandırma ile paralel olacak şekilde seçiliyor.  Eclipse Cross’un gümüş ve deri detayları ile karbon ve piyano siyahının hâkim olduğu iç kabini dikkat çekiyor.

Görselliğin haricinde günümüzün ihtiyaçları da göz önüne alınıyor Mitsubishi Motors’ta. Bu yüzden Eclipse Cross’ta birçok yeni teknolojik çözüm bir arada sunuluyor. Örneğin; orta konsola yerleştirilen Apple Car Play ve Android Auto uyumlu Smartphone Link Display Audio (SDA) sistemi ve touchpad kontrol mekanizması sayesinde sürücü, yoldan gözünü ayırmadan müzik sistemi ve akıllı telefon fonksiyonlarını kullanabiliyor. Ayrıca sürücünün, adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleyici uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi gibi bilgileri takip edebileceği Head up Display (Direksiyon üzeri gösterge ekranı) bulunuyor.

 

 

2.670 mm dingil mesafesine, 1.805 mm genişliğe ve 4.405 mm uzunluğa sahip Eclipse Cross, 20 cm ileri-geri kayabilen ve sırt açısı ayarlanabilen arka koltukları, panoramik cam tavanıyla yolcularına havadar ve geniş bir iç hacim sunuyor. Sessiz çalışan motoru ve geliştirilmiş ses yalıtımı ise keyifli bir sürüş deneyimi sağlıyor.

 

Eclipse Cross’un 1,5L turbo benzinli motoru 163PS güç üretiyor. 250Nm maksimum torka 1.800 devir gibi düşük bir devirde ulaşan motor, bu tork seviyesini 4.500 devire kadar koruyarak çarpıcı bir performans sunuyor.  6 ileri vitesli manuel veya 8 kademeli CVT şanzıman seçeneklerinin haricinde araç, 2WD veya 4WD çekiş konfigürasyonlarıyla geliyor. Rijit gövde yapısı ve iyi kalibre edilmiş süspansiyon sistemi Eclipse Cross’un yol tutuşunu güçlendiriyor. Evo’dan hatırladığımız aktif yalpa kontrolünün (AYC) modern bir uyarlaması ile birleştirilmiş Sürekli Dört Çeker Sistemi (S-AWC) ise Eclipse Cross’un viraj performansını artırarak sürüş keyfini ve güvenliğini SUV standartlarının ötesine taşıyor. Aracın adaptif hız sabitleyici, çarpışma önleme sistemi, şerit takip uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, hareketli nesne algılama sistemi, elektronik park freni gibi gelişmiş güvenlik özellikleri ile donatıldığını da belirtmeliyim.

 

 

Yazı: Gülay Koç