Mercedes-Benz Yeni A-Serisi

Keyifli bir hafta sonu kaçamağında deneyimleme şansı bulduğumuz yeni A-Serisi, kompakt sınıf ile yapay zekâyı bir araya getiriyor.

Mercedes-Benz’in yeni A-Serisi otomobilleriyle birlikte Antalya’dan başlayarak bakir doğasıyla Türkiye’nin saklı cennetlerinden Salda Gölü’ne uzanan, oradan UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde sonlanan keyifli bir yolculuğa çıktık.

Antalya-Denizli yolunu takip ettiğimiz ilk 160 kilometrelik etabın sonunda, Burdur’un son zamanlarda gezginler tarafından çok sevilen cennet gölü Salda ile buluşmamız bizi çok heyecanlandırdı. Muhteşem doğanın ortasında, gerçekten de Türkiye’nin Maldivleri unvanını hak eden Salda Gölü, turkuaz rengi suyu ve bembeyaz kumsallarıyla mutlaka seyahatleriniz sırasında vakit ayırıp görmeniz gereken bir yer. Kendisinden ayrılmamız zor olsa da, bir başka tarihi harika olan Sagalassos Antik Kenti’ne doğru yola çıkma zamanımızın gelmesi bizi çok heyecanlandırdı. Antik kente çıkan tozlu ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelen dar yollarda otomobilimizin hiç sarsılmadan, performansından bir kere bile ödün vermeden yola devam etmesi ise fazlasıyla gurur vericiydi.

Odağında kullanıcısı var

Türkiye’deki 51. yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk, yeni A-Serisi’ni ülkemizde ilk kez yola çıkarmak için bize bir şans verdiği için kendimizi fazlasıyla şansı hissediyorduk. Otomobilin üstün özelliklerini ve kullanıcı dostu detaylarını yakından keşfettiğimizdeyse kendisine hayran kalmamak elde değildi.

İçeri davet edilmeden önce, biraz otomobilin dışından bahsetmekte fayda var: Yeni A-Serisi’nin sportif dış tasarımı duyuları harekete geçiren bir görünüm sergiliyor. Aşağıya doğru kıvrılan motor kaputu ve krom süslemelerle meşale formlu gündüz farları son derece çekici. Tasarımı modernize edilen ve markanın imzası niteliğindeki ön ızgara ünlü Mercedes yıldızına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

İç mekân mimarisindeyse ön konsol ve gösterge paneli dikkat çekiyor. Gösterge panelinde siperlik olmaması, panelin ana gövdesinin çizgisinin kesintiye uğramadan bir kapıdan diğerine uzanmasına olanak sağlıyor. Yenilikçi gösterge paneli; iki adet 7 inç, bir adet 7 inç ile bir adet 10,25 inç ve iki adet 10,25 inç olmak üzere üç farklı kombinasyonda sunuluyor.

Bünyesinde barındırdığı yapay zekâ teknolojisiyle öğrenme özelliğine sahip olan MBUX (Mercedes-Benz User Experience / Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bizim için aracın en dikkat çekici özelliği. Kişiselleştirilebilen ve kendini kullanıcı davranışlarına uyarlayan MBUX, ister şehir içinde isterse şehir dışındaki seyahatlerde ve uzun yollarda en yakın arkadaşınız olmaya aday. MBUX’le sohbete başlamak için tek yapmanız gereken “Hey Mercedes” demek. MBUX, dokunmatik ekran, orta konsola entegre touchpad ve direksiyona entegre dokunmatik kumanda tuşları ile de kumanda edilebiliyor. Kendisine klima kontrollerini, hava ve trafik durumunu sorabiliyor, otomobilin ayar ve özelliklerini değiştirmek için danışabiliyorsunuz.

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Türkiye’de; A 200 ve A 180 d olmak üzere biri benzinli biri dizel toplam iki motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. A 200’de yeni M 282 kodlu, silindir kapatma özelliğine sahip 1,332 litre hacimli turbo benzinli motor bulunurken; 163 BG/120 kW ve 250 Nm üreten motor 7G‑DCT çift kavramalı otomatik şanzıman eşliğinde 5,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 120 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı değerleri sunuyor. Benzinli motoru standart olarak partikül filtresiyle donatılıyor.

Dizel cephesinde ise yeni OM 608 kodlu motor sunuluyor. 116 BG/85 kW ve 260 Nm üreten motor (4,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 108 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı) yeni 7G‑DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Optimize edilen turbo kadar motora yakın konumlandırılan ve AdBlue Teknolojisi ile desteklenen emisyon arındırma sistemiyle donatılan motor yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor.

YAZI: ZEYNEP MERVE KAYA