Meray Akmut’un Ana Kucağı Adlı Sergisi Portekiz’de

Türk ressam Meray Akmut‘un “Ana Kucağı” isimli sergisi, Portekiz’deki Casa Dell’arte Lisbon Sanat Galerisinde Avrupalı sanatseverlerle buluşuyor. 25 Haziran – 25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek sergi Türkiye’nin Lizbon Büyük Elçiliği tarafından destekleniyor.

Mimari projelerde büyük boy, soyut metal işleriyle mekanla birlikte çalışan sanatçı bu sergisinde ilk kez boyut ve malzemede küçük boy çalışarak seramik ve cam boyama kültürünü geleneksel bir tavır ile tanıtıyor.

Akmut, “Ana Kucağı herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir hikâye aslında. Koleksiyonu oluştururken çok evrensel bir duyguyu anlatmaya çalıştım. Anne kız ilişkisini gözlemlediğim ve çok içimizi ısıtan bir hikâye olduğu için, tıpkı yurdumuzdaki mücadele ile ışıldamayı seçmiş tüm güçlü kadınların hikâyesi. Ana Kucağı hepimizin yolculuğu aslında. Annem, kız kardeşim ve kızlarım benim ilham perilerim oldular. Anneler, nesilden nesile aktarılan tüm duyguları, davranışları, leziz tarifleri ve el becerilerini kızları için çeyiz gibi gönülden hazırlarlar. Portekiz’de bizim Türkiye’miz gibi. Çini taşları ile bezenmiş ve son dönem göçlere ev sahipliği yapmış, modernleşme gayretine rağmen oldukça geleneksel bir ülke. Bu son sergim önce İstanbul ve Bodrum Casa Dell’arte’deki sergilerin bir uzantısı olarak gezilebilir” diyor.