Melis Kaptanoğlu ile Kahve Molası

Alara (15), Leyla (14) ve Melissa (7) adında üç kız çocuğu annesi olan Melis Kaptanoğlu, 2008 yılından beri kız çocukları için couture tasarımlar yaratıyor. Melis Kaptanoğlu Kids isimli markasının tasarımlarına ilham veren çocuklar kadar renkli, hayat dolu ve hayalperest olduğunu söyleyen Kaptanoğlu; kaliteden ödün vermeyerek yurt içinde ve yurt dışında büyümeye ve markasını geliştirmeye devam edeceğini anlatıyor.

Melis Kaptanoğlu Kids markasını yaratmaya nasıl karar verdiniz?

Bu işe başlamam başta çok değerli eşim Cenk’in de teşvik etmesiyle, 2008 yılında kızlarım sayesinde oldu. Onlar için daha iyiyi, farklıyı ve özeli arama çabam etkili oldu. Melis Kaptanoglu Kids, 0-15 yaş kız çocukları için Kids Fashion ve Kids Couture olarak lüks ürünler tasarlayan ve üreten bir çocuk couture markası. Çok yakın zamanda “ready to wear” olarak adlandırdığımız hazır koleksiyonlarımızla da yepyeni satış noktalarında olacağız.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

En önemli ilham kaynağım kızlarım ve ailem. İşimin temellerini atarken, ürettiklerime sevgiyle sarılmamdaki en büyük sebep oldular. Mottomuz “Girls Republic of Glamour” çıkış noktam. Kız çocuklarının özgün, üretken ve ileride kendi seçimleriyle var olan özgür bireyler olacaklarına atıfta bulunuyoruz.

Ayrıca sanatın her türlüsü, seyahatlerim, okuduklarımdan öğrendiklerim ve dinlediğim müziklerin koleksiyonlarıma katkısı yadsınamaz. Severek ve keyifle gözlemlediğim her şey, koleksiyonlarımın temasının belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Üretkenliğim ve yaratıcılığım için iç dünyamdaki huzurdan da besleniyorum.

Tasarımlarınızda kullanmaktan en fazla keyif aldığınız kumaş ve renkler hangileri?

En çok farklı materyallerle çalışmaktan, ışıltılı ve göz alıcı kumaşlara yer vermekten keyif alıyorum. Çiçekli aplikeleri, ışıltılı taşları, brokar kumaşları ve koleksiyona uyumlu aksesuarların eşlik ettiği parçaları kullanıyorum. Parçaların çoğunda canlı renk ve desenler hakim. Bu seçimlerim beni ve markanın çizgisini daha iyi yansıtıyor.

Tasarımlarınızı hangi kanallardan satışa sunuyorsunuz?

Acarkent’te bir showroom’umuz var. Minik misafirlerimizi ve ailelerini orada ağırlamayı çok seviyorum. Openhaus’ta bir standımız var. Dönem dönem orada da ürünlerimizi bulabiliyor takipçilerimiz. Ayrıca çok yakında hem Ankara hem de İstanbul’da ürünlerimiz farklı noktalarda da yer alacak.

Annelik ve iş hayatını bir arada yürütmek zor mu?

Listelerle yaşayan biriyim. Güne çok erken başlayan; hayatını, çocuklarını ve evini doğru organize etmeye çalışan biriyim. Tam anlamıyla düzen insanıyım. Detaycı, mükemmeliyetçi bir yapıya sahibim ve bu özelliklerimi hayatımı kolaylaştırdığı için seviyorum. Hareketli bir hayatımız var. Evin organizasyonu, eşime olan sorumluluklarım, çocukların okulları, sosyal aktiviteleri, sporları… Okul dönüş saatinde evde olmaya özen gösteririm. Ofis saatlerim dışında ailem ve sevdiklerimle vakit geçirmeyi seviyorum. Hayatı dolu dolu yaşamayı seviyorum.

Anne Melis Kaptanoğlu ile iş kadını kimliğiniz arasında ne gibi benzerlikler var?

İkisi de detaycı, planlı, pratik ve çok mutlu. Çok şanslıyım çünkü çok sevdiğim bir işi yapıyorum. Gecenin bir saati aklıma işle ilgili bir konu gelirse bunu kalkıp not alabilirim. Kendimle yarışan ve sürekli kendini geliştirmeye çalışan biriyim. Hırsı ve kıyaslamayı sevmem. Çocuklarım için de hırslı ve baskıcı bir anne değilim. Önce mutlu olmalılar. İleride sevdikleri ve mutlu olacakları işi yapmalılar. Böylece başarı zaten kaçınılmaz olur. 

Sizin için lüks ne demektir?

Vazgeçemediğim lüks kalite. Hayattaki tüm seçimlerimde önceliğim. Bizi biz yapan da seçimlerimizden ibaret. Hayatımdaki en önemli lüks ise ailemle mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmem. Yaşamın bize sunduğu en değerli hediyenin bu olduğuna inanıyorum.

Yaz tatillerini en çok nerede geçirmeyi tercih ediyorsunuz?

Bodrum ve Göcek yaz tatillerimizde büyük ailemizle bir araya gelme fırsatı bulduğumuz için en sevdiğimiz beldelerden. New York ise ailece en sevdiğimiz tatil destinasyonlarından biri.

Günlük ve seyahat tarzınız arasında bir fark var mı?

Seyahatlerimde uzun yürüyüşler yapmaktan keyif aldığım için beni kısıtlamayacak rahat parçaları tercih ediyorum. Blazer ceketlerim ve sneaker’larım vazgeçilmezim. Güneş gözlüklerimi, ilaç çantamı yanımdan eksik etmem.. Hafif seyahat edebilen biri değilim maalesef.

Nerelerden alışveriş yapmayı seviyorsunuz?

Çeşitli tasarımcıları barındıran butikleri ve konsept mağazaları takip ediyorum. New York’ta Soho ve Londra’da Nothing Hill en sevdiğim alışveriş noktaları.

Şehirdeki favori restoranlarınız hangileri?

Şehirdeki favori restoranlarımızın başında hafta sonları ailecek gitmekten çok keyif aldığımız Kandilli Borsa Restoran geliyor. Akşamları ise La Petit Maison’a sıklıkla gidiyoruz.