McLaren 600LT Spider

Üstü açık sürüş, otomobil duayenlerinin gözde yaz geleneklerinden biri. Ama yakın zamana kadar üstü açık otomobil sürmek, coupe’lerle karşılaştırıldığında performans ve yol tutuş kalitesinden ödün vermek anlamına geliyordu. En nihayetinde aracın üstünü açmak, genellikle duyarlılık seviyesini düşüren ekstra mühendislik takviyelerini gerektiriyor. Ama McLaren 600LT Spider (LT, Long Tail yani Uzun Kuyruklu anlamına geliyor) bu tip tavizleri olmayan bir cabriolet; karbon fiber MonoCell II şasisinin kudreti sayesinde ince, güçlü ve atletik bir yapıya sahip.

Modelin başmühendisi olan Paul Burnham, “600LT Spider, en heyecan verici ve çekici otomobilimiz olarak Spor Serimizde kusursuz bir şekilde yerini alıyor. “600LT Coupe’nin tüm performans özelliklerine sahip ama açılır kapanır tavanı ve açılabilen arka camı sayesinde dış dünyanın ve o egzoz sesinin daha büyük bir kısmını kabine alabiliyorsunuz.”

O senfonik notalar, 592 hp, 3,8 litre çift turbo (619 Nm tork sağlayan) V-8 motorun eseri. Üstü kapalı kardeşiyle aynı motora ve motor gücüne sahip. İvme oranları da aynı. 1.297 kilogramlık spider, çift debriyajlı, 7 devirli vites kutusunun yardımıyla, sıfırdan 96 km/s hızına 2,8 saniyede ulaşıyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir test sürüşünde, bir asfalt jeti gibi görünen araca bindim, tavanı açtım ve Kuzey Kaliforniya’nın Highway 1 yolunda, yaz güneşinin tadını çıkardım. Bu McLaren’da yaşadığım anıları asla unutmayacağım. cars.mclaren.com