MBFWI: Sezgi Tüzel İlkbahar/Yaz 2019

 

İTKİB’in bu yıl desteklediği moda tasarımcıları arasında bulunan Sezgi Tüzel, Karma I defilesiyle Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul‘da defilesini gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında gerçekleştirdiği defilesinde Dark Steps adını verdiği İlkbahar-Yaz 2019 koleksiyonunu sunan Sezgi Tüzel, ilhamını Good Vibrations filminden alıyor.

1970-80’lerde Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ın konu edildiği koleksiyonda, dönemin gerginliği, sınıf farklılıkları, siyasi gerilimleri inceleyerek asilik ve durgunluk bir arada yansıtılmıştır. Yapılan müzikler, filmler ve sanat o dönemin etkilerini barındırırken, gerginlik, acı ve huzursuzluk “her zaman en kuvvetli yol olan sanat” ile dışa vurulmuştur. Dark Steps yani ‘karanlık adımlar’; sınıf, ırk, siyasi görüş ayırmaksızın içinden geçtiğimiz işte bu acı dönemleri yansıtmaktadır.

15 kombinden oluşan koleksiyonda yün, pamuk, saten, gabardin kumaşlar ve özel kaplama anti-kanserojen metal aksesuarlar kullanılırken, renklerden siyah ve beyaz zıtlığı, çizgili parçalar ise bütünlüğü temsil ediyor. Hepsinde ortak ruh ise acı, hüzün ve ulaşılmaya çalışan insanlık…