MBFWI: GOKHANYAVAS Delivered by DHL İlkbahar/Yaz 2019 Koleksiyonu

 

Geçtiğimiz sezon Reloaded koleksiyonuyla büyük beğeni toplayan Gökhan Yavaş, bu sezon Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da gerçekleştirdiği defilesi için ilhamını Doğu-Batı sentezi birlikteliğinin en iyi örneklerinden biri olan Latin Araplar (Los Turcos)’dan alıyor.

Geçmiş dönemlerde yaşanan göç dalgaları, Arap halkının yepyeni bir dünya ile tanışması; karşılarında ise uçsuz bucaksız Latin Amerika… Hayatlarını yeniden kurdukları bu topraklarda, apayrı iki kültürün iç içe geçişi. Bu toprakları hikayeleştiren Gabriel Garcia Marquez, ölümsüz eseri Yüzyıllık Yalnızlık’ta kahramanı Jose Arcadio Buendia’nın gözünden bu iç içe geçen dünyanın tanığı olur.

Bu kültürün yaşam tarzı ve etnik mirası günümüzün sportif tarzı ile tekrar yorumlanarak GOKHANYAVAS Delivered by DHL İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunu oluşturuyor.

 

 

Güneşin etkisiyle oluşan en doğal sarı, turkuaz, toprak ve lacivert tonları vazgeçilmez renkler olan siyah ve beyaz ile bütünleşerek GOKHANYAVAS Delivered by DHL koleksiyonunun renklerini oluşturuyor.

Yüzde yüz doğal oluşumlu keten, ipek ve pamuk içerikli ürünler denim kumaşlarla karıştırılarak kullanılırken, Latin Amerika’ya özgü Gouldian Finch kuşu ve palmiye yaprakları, Latinlerin ve Arapların etnik desenleriyle birleşerek hem detaylarda hem de koleksiyon bütününde baskı nakış ve aksesuarlarda göze çarpıyor.