MB&F’in HM6 Final Edition Saati

Efsanevi HM6’in en yeni modeli, seriyi şanına yakışır şekilde sonlandırıyor.

Yüksek saatçiliğin belki de en sıra dışı isimlerinden Maximilian Brüsser, 2005 yılında MB&F’i kurarken aslında “konuya oldukça aşinaydı”. Uzun yıllar saat endüstrisinde çalışmıştı. Klasik saat görünümlerinden ziyade biyomorfik formda hayvan figürlerini akıllara getiren eğri çizgilere yer verdiği tasarımları ise onun bu vizyonunun saatçilik dünyasına yansımalarıydı. Oldukça da ses getirdi şüphesiz. Ve şimdi yine benzersiz bir model ile karşımızda: HM6 Final Edition (mbandf.com).

Markanın ikonik modeli HM6’in yeni versiyonu olan HM6 Final Edition, Horological Machines serisinde yer alıyor ve paslanmaz çelik kasasıyla dikkat çekiyor. MB&F’in kataloğuna 2014’te dâhil edilen ve koleksiyonerlerin beğenisini kazanan saatin, o tarihten bu yana farklı versiyonları üretilmişti. Bu sekiz adetle sınırlı en yeni model ile marka seriyi tamamlamış oluyor.

49,5×52,3×20,4 mm’lik ebatlarla sunulan saatin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. 80 farklı parçadan oluşan kasanın üzerinde dördü saat ve dakika gösterimi için, dördü türbinler, ikisi de tourbillon ve mekanizmanın arka görünümü için 10 safir kristal cam yer alıyor. Kasanın sugeçirmezlik değeri ise 30 metre.

Bir HM6 klasiği olarak bu modelde de saat ve dakikalar yarı küresel alüminyum göstergeler sayesinde okunabiliyor. Çift türbin sistemiyle hareket eden rotor, mekanizmanın kurulmasını sağlıyor; saatin sol ayar kolu tourbillon’un muhafazasını açıp kaparken sağ ayar kolu kurulum ve ayar fonksiyonlarını düzenliyor. Saatin içinde ayrıca David Candaux Horlogerie Créative ve MB&F’in birlikte geliştirdiği üçboyutlu horolojik kalibre görev yapıyor. 72 saatlik güç rezervine sahip olan HM6 Final Edition, lacivert timsah derisi kayışıyla oldukça şık görünüyor.