Masmavi Gökyüzünün Altında Geleceğin Teknolojisi

Lamborghini’nin vizyoner V12 süper spor otomobili Sian’ın sınırlı sayıda üretilen Roadster modeli, çığır açan hibrit teknolojilerle üstün tasarımı birleştiriyor.

Elektrikli ve içten yanmalı motoru ile 819 hp’lik bir güçle bugüne kadar üretilen en güçlü Lamborghini modeli olan Sian’ın bu üstü üstü açık modeli, 0’dan saatte 100 kilometreye sadece 2,9 saniyede çıkıyor ve saatte 350 km/s yapabiliyor. Yalnızca 19 adet üretilen Lamborghini Sian Roadster’ların tamamı şimdiden satıldı.

Sián Roadster’in tavansız tasarımı sayesinde seçkin bir sürücü grubu, gelmiş geçmiş en muhteşem kokpitlerden birinde kendilerine yer bulacak. Masmavi gökyüzü her zaman başlarının üzerinde, bugüne kadarki en güçlü Lamborghini motorunun eşsiz V12 sesi kulaklarında, olağanüstü bir performans avuçlarında, Lamborghini’nin geleceğe uzanan hibritleşme rotasında Sián Roadster ile zevkle ilerleyecekler.

Automobili Lamborghini Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali, “Sián Roadster, Lamborghini ruhunun özetidir. Nefes kesen tasarımın ve olağanüstü performansın ifadesi, daha da önemlisi geleceğin başlıca teknolojilerinin vücut bulmuş halidir. Sián’ın yenilikçi hibrit aktarma organları, Lamborghini’nin süper spor otomobillerinin ilerlediği yönü müjdeliyor. Üstü açık Sián Roadster, yeni çözümler talep eden yarınlara doğru giden bu yolda Lamborghini’nin sunduğu kusursuz yaşam tarzına olan arzuyu pekiştiriyor,” diyor.

Sián Roadster’in ilk rengi Blu Uranus olacak. Bu renk, Lamborghini Centro Stile tarafından özel olarak seçildi. Centro Stile, her Sián müşterisinin kendi Roadster’inin renginden son dokunuşlarına kadar tamamını dilediği gibi kişiselleştirebilmesi için Ad Personam (Kişiselleştirme) departmanından destek alarak müşteriyle birlikte çalışıyor.

Rengini gökyüzünün mavisi ve çayırların yeşilinden alan, performansın getirdiği özgürlüğün ve sürüş zevkinin yansıması olan üstü açık Sián Roadster, Oro Electrum jantlara sahip. Lamborghini bu rengi elektrifikasyonu simgelediği için seçti. Dış görünümü tamamlayan iç mekan Blu Glauco detayların, Oro Electrum alüminyum unsurların ve şık beyaz rengin birleşimini yansıtıyor.

Lamborghini Sián Roadster, coupé’un fütüristik tasarımını sunarken gerçek bir roadster olarak açık kabiniyle kendi saflık yorumunu ekliyor. Sián Roadster’in havadan görünümü, ilk Countach’tan esinle ikonik Periscopio hattını çağrıştırıyor. Bu hat, kokpitten arkaya doğru diyagonal uzanıyor ve sürücüyle yolcunun arkasındaki aerodinamik hava çıkışlarında son buluyor. Sián’ın uzun ve adaleli hatlarıyla karakteristik aero kanatları, Sián Roadster’e başka bir otomobille karıştırılamayacak kadar güçlü bir profil kazandırıyor.

Sián Roadster’in saf ve karmaşadan uzak tasarımı, otomobilin optimize edilmiş aerodinamik verimliliğinin ve üstün teknolojik özelliklerinin açık bir ifadesi: Hava sırasıyla ön deflektörlerden, kaputtan, yandaki hava girişleriyle çıkışlarından ve son olarak arka spoylerden yönlendiriliyor. Bu esnada roadster’in tavansız tasarımı aerodinamik verimlilikten kesinlikle ödün vermiyor.

Otomobilin ekstrem ve kaslı arka kısmında Lamborghini’nin kendine özgü altıgen tasarımı ve Countach’ten esinlenilen altı adet altıgen stop lambası göze çarpıyor. Arka kanat, profilin içine entegre edilmiş durumda ve yalnızca sürüş esnasında performansı artırmak için açılıyor.

Alçak, güçlü şasi yeni nesil bir V12 motora ev sahipliği yapıyor: Yerel Bologna ağzında ‘şimşek’ veya ‘yıldırım’ anlamına gelen ‘Sián’ kelimesi, Sián Roadster’in elektrifikasyonunun gelecekteki hibrit stratejisinin bir parçası olduğunu gösterirken, doğal havalandırma sistemine sahip Lamborghini süper spor otomobillerin doğasında bulunan olağanüstü duyguyu ve dinamik performansı vurguluyor.

Sián Roadster, lityum iyon bataryadan on kat daha fazla enerji depolayan dünya çapında bir teknoloji olan, Lamborghini’nin yenilikçi süper kapasitör uygulamasına da sahip. Kokpitle motor arasındaki bölme panelinin içinde yer alan süper kapasitör, kusursuz bir ağırlık dağıtımı sağlıyor.

Lamborghini Sián Roadster’de Lamborghini için özel olarak üretilen sofistike yenilemeli fren sistemi bulunuyor. Normal Li-ion bataryaların aksine aynı güçle hem şarj edilip hem boşaltılabilen süper kapasitörün simetrik hareketi, Sián’ın enerji depolama sistemini araç her fren yaptığında tam olarak şarj ediyor. Depolanan enerji anında güç yükleme için kullanılabiliyor.

Lamborghini Sián Roadster, dinamik yol tutuşu ve yüksek performansın yanı sıra hibrit sistemin kolaylaştırdığı yüksek bir sürüş konforu sunuyor. Geleneksel bir yanmalı motorda vites değiştirme esnasında hissedilen yavaşlama ve tork eksilmesi durumu, hibrit sistemdeki elektrikli motorun vites yükseltme tork desteği ile ortadan kaldırılıyor. Bu durumda sürücü yalnızca ivmelenmenin neden olduğu geriye doğru hareketi hissediyor ve rahatsız edici bir sarsılma hareketinden korunmuş oluyor.