Marie Antoinette’in Mücevherleri

Fransa’nın ünlü kraliçesi Marie Antoinette’e ait muhteşem mücevherler, bu ay düzenlenecek özel bir müzayedede satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Mart 1791’de Fransa Kralı XVI. Louis, Kraliçe Marie Antoinette ve üç çocuğu, Fransız Devrimi’ni takiben ülkeden kaçma planları yapmakla meşguldü. Marie Antoinette’in nedimesi Madame Campan’ın günlüklerine bakılırsa, kraliçe bir gece boyunca Tuileries Sarayı’nda tüm elmaslarını, yakutlarını ve incilerini pamuklu kumaşlara sarıp, ahşap bir sandığa kilitlemekle uğraşmıştı. O geceyi takip eden günlerde, mücevherler o dönemde Mercy Argentau Kontu’nun ikametgâhı olan Brüksel’e, kraliçenin kız kardeşi Arşidüşes Marie-Christine’e gönderilmişti. Paris’in eski Avusturya büyükelçisi olan kont, kraliçenin güvenini kazanan sayılı isimden biriydi. Mücevherleri arşidüşesten teslim alıp, Marie Antoinette’in yeğeni Avusturya İmparatoru’na teslim eden de oydu.

 

 

 

1793’te kral ve kraliçe giyotinle idam edilmiş, 10 yaşındaki oğulları ise hapiste hayatını kaybetmişti. Çiftin sağ kalan tek çocuğu Marie-Thérèse de France, Aralık 1795’te serbest bırakıldıktan sonra Viyana’ya gönderilmiş, burada kuzeni olan imparatordan annesinin mücevherlerini devralmıştı. Çocuğu olmayan Marie-Thérèse, mücevherleri Fransa Kralı X. Charles’ın torunu Parma Düşesi Louise’e bırakmış, Louise’in oğlu, iktidara gelen son Parma Dükü I. Robert ise mücevherlerin son sahibi olarak hayata gözlerini yummuştu.

 

 

 

Yıllar içinde Bourbon Parma Ailesi’ne dönüşen bu soya ait nesiller, Marie Antoinette’in mücevherlerini saklamışlardı. Fakat şimdi, bu muhteşem mücevherlerin birkaç tanesi, yeni sahiplerini bulmak için Sotheby’s’deki (sothebys.com) açık artırmada güzelliklerini sergilemeye hazırlanıyor.

 

 

 

14 Kasım’da, Cenova’da Sotheby’s tarafından düzenlenecek Royal Jewels from the Bourbon Parma Family müzayedesinde birbirinden çarpıcı parçalar yer alıyor: Büyüklü küçüklü doğal incilerle süslenmiş kilidi kraliçeye ait olan altı sıralı bir inci gerdanlık, sarı elmaslı kurdele broşlar, inci küpe ve kolyeler, üzerinde Marie-Thérèse’in tıpkı annesine benzediğini söylediği bir Marie Antoinette portresi taşıyan bir yüzük ile içinde kraliçenin baş harflerini taşıyan bir cep saati ve kraliçeden bir parça taşıyan elmas yüzük.

 

 

 

Bu yadigâr, üzerinde kraliçenin baş harflerini taşıyor ve iç kısmındaki gizli bölmede Marie Antoinette’in saç telleri bulunuyor. Yüzük, satışa kendisine çok benzer olan ve içinde kraliçenin eşi Kral XVI. Louis’nin babasının saç tellerini barındıran bir başka yüzük ve Marie-Thérèse’in baş harflerini taşıyan elmas bezeli bir plakayla beraber müzayedeye çıkacak.

 

 

Yazı: Zeynep Merve Kaya