Lüks Sektöründe Yeni Normal ve Yeni Pazarlama Fikirleri

Uzun yıllar lüks sektörüne yön veren değerli bir mecrayı yönetmenin yanı sıra, bundan sonra, Vizör başlığı altında sektörel değerlendirmelerimle de karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu değerli platform aracılığıyla, amacım, tüm sektör paydaşlarıyla birlikte değerli fikirler üretmek, lükse hep birlikte yön verebilmek. Malumunuz zorlu bir süreçten geçiyoruz. Ancak bu zorlu süreç, yapılabilecek birçok şeyin olduğunu da hatırlattı bizlere…

Aylardır evde olmak sizleri nasıl etkiledi, hangi psikolojiye sürükledi bilemiyorum ama, ilk aydan sonra (iş yoğunluğu ve izlenecek Netflix dizisi kalmayınca) aslında içinde bulunduğumuz durumun “büyük bir nimet” olduğunu fark ettim. Bu fark ediş, her şeyden önce, sürekli ertelediğim fikirleri, en dingin halde tekrar gözden geçirmeme neden oldu! İşime ve aileme ayırdığım adilane ve kaliteli zaman, kendimi daha verimli hissettirdi. İşte bu, benim için en büyük kazanımdı. 

İşin bir de ekonomik boyutu var. Pandemiden her sektör gibi lüks sektörü de etkilendi. Ancak bu etkilenişin fırsata dönüştürülebileceğini düşünüyorum. Bugüne kadar sayısız kez dile getirdiğimiz gibi “lüks değişiyor”, “lüksün tanımı evriliyor” ve “gerçek lüks artık nadir olan değil.” Düşünsenize, milyonlarca Dolar ödeyip satın aldığınız süper yatınız bir ülkenin limanında mahsur kaldı. Sınırlar kapalı ve yatınızı almaya bile gidemiyorsunuz. Bu durumda lüks nedir? 

Lüks, değişiyor. Ve bu kez değişim, daha da farklı. Bu yeni dünya düzeninde krizleri fırsata çeviren markalar ayakta kalabilecek. Geçtiğimiz günlerde Gilan’ın yeni koleksiyon tanıtımına katıldığımda içim umutla doldu. Zira, uzun bir aradan sonra ilk kez bir basın buluşmasında, sektörün önde gelen diğer mecralarının temsilcisi arkadaşlarımla bir araya gelme fırsatı yakaladım. Mutlu oldum, özlemişim… Öte yandan, içinde bulunduğumuz bu süreçte köklü bir markanın yeni ve iddialı (daha ulaşılabilir) bir koleksiyon tanıtması umutlanmamıza vesile oldu. 

Peki, bu ne demek? Bu; üretim, her ne olursa olsun devam ediyor demek. Bu; tüketim, her ne olursa olsun devam ediyor demek. Lüks, sanılanın aksine bitmiyor. Sanata, saate, otomobile ya da mücevhere olan tutku birden “pat” diye bitmiyor. Bitemez de…

Alışveriş yapma dürtümüz, koşullar ne olursa olsun asla eksilmiyor. Belki, bir süre ara veriyoruz ama, en ufak “normalleşme” adımlarında bile o dürtü yeniden harekete geçiyor. Belki bir süre daha eskisi gibi devasa marka etkinlikleri olmayacak ama, yeni dönemde daha butik, daha niş kitlelere hitap eden satış etkinliklerine tanıklık edeceğiz. Kişisel zevkleri doğrultusunda tutkunu oldukları markaları kendi evlerinde ağırlamak isteyen lüks tutkunları göreceğiz. Bu yeni profil, çok yakın birkaç arkadaşıyla birlikte bu ayrıcalıklı deneyimi yaşamak isteyecek. Markalar da direkt doğru kitleye erişebileceklerinden, kendilerini ve sundukları ürün/hizmeti daha net anlatabilecekler. 

Dior Cruise 2021 defilesinden

Benzer durum lüks moda sektörü için de geçerli. Yıllardır düzenlenen moda haftalarının dijitalleştiğini hayal edin. Zaten konuşuluyor bu değişim… O koltuklarda oturup, ünlü markaların en yeni koleksiyonlarını izlemek artık bilgisayar ekranlarından gerçekleşecek. Bunun ilk örneği nisan ayında Şanghay Moda Haftası sayesinde yaşandı. Ve bu moda haftasında başka bir ilk daha yaşandı. İzleyiciler gördükleri ürünleri telefonlarından ön sipariş verebildiler. Sezonu beklemeden, bir moda haftasından ön sipariş verebilmek… İşte gerçek lüks bu!

Tadı damaklarımızda kalan menülere imza atan restoranlar ise bu süreçte, aynı “kaliteyi” evlerimize taşıdılar. Ambiyans farklıydı belki ama, evlerimizde, kendi konfor alanlarımızda fine dinig menüleri tatmak “gerçek lüks”tü!

Ve teknoloji… Yeni dünya düzeninde teknoloji ön planda olacak. Ama, nasıl? Evlerde kaldığımız süre boyunca e-ticaret sitelerinin önlenemez yükselişlerine tanıklık ettik. Dünyaca ünlü müzeleri, sanat galerilerini bilgisayarlarımız aracılığıyla gezdik. Sesli kitap okuma uygulamaları zaten popülerdi ama pandemi de daha da popülerleşti. 

İlerleyen haftalarda bu platformda, lüks sektörünün en önemli paydaşlarının değerli fikirlerine de yer vereceğim. Seyahat, mücevher, saat, yat, otomobil, teknoloji ve sanat… Yeni dönemde hangi uygulamalar, hangi pazarlama fikirleri ve stratejileri bizleri bekliyor doğrusu merak içindeyim. 

Gelin hep birlikte, bu platformda fikirlerimizi birleştirelim. Bu doğrultuda ilginç fikirlerinizi, hangi iş insanlarının yeni dönem görüşlerini merak ediyorsanız bana iletin. Hep birlikte yeni dönemin kodlarını öğrenelim…

Görüş ve önerileriniz için: gulayk@groupmedya.com

Robb Report Türkiye Genel Yayın Yönetmeni

gulayk@groupmedya.com