Lotus Elise 25 Yaşında!

Bir neslin efsanesi ve simgesi haline gelen Lotus Elise, 25. yılını kutluyor.

Teknolojik donanımı, adının nereden geldiği, performansı ve verimliliği ile yıllarca Elise hakkında çok şey yazıldı. Elise’nin manşetlere hiç girmeyen ve az bilinen hikayeleri döneminin altın çağında Lotus’un iletişim departmanın başında yer alan Patric Peal anlattı.

İlk olarak Lotus 111 olarak ismi düşünülen Elise, planlanan açılışından sadece birkaç hafta önce, Lotus Başkanı Romano Artioli, “Elise” adını öne sürdü. Logo ve promosyon malzemesi aceleyle tasarlanan otomobil, resmen Elise olarak adı ticari marka yetkililerince kaydedildi.

Patrick Peal, otomobilin tanıtım öncesinde m111 LCL plakasını satın alarak medyaya yeni arabanın adını ima ettiğini dile getirse de, geriye dönüp baktığında “Artioli haklıydı eğlenceli ve neşeli torunun adı araba için mükemmel bir isimdi” Diyor.

Tanıtımına kısıtlı bir zaman kala Elise’nin resmi basın fotoğrafları bir gecede hazır olması gerekiyordu. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenmek üzere seçilen renk, iç mekan için uygun görülen metalik bir yeşil rengiydi. Stüdyo çekimindeki arka plan rengi otomobilin rengi kadar önemli bir konum haline geldi.

Otomobilin metalik yeşil rengini dengelemek için arka planda bariz seçim gri gibi görünse de ters köşe bir hamle yaparak, parlak bir hardal sarısında karar kılındı.

Aracın dizaynı, çizgileri ve özellikle rengini mükemmel bir şekilde ortaya çıkaran bu ton, 1960’ların Formula 1 yarış arabalarının üniformasına ve daha önemlisi Norfolk’ta yetiştirilen baharata bir atıfta bulunuyordu.

Elise’nin deri kaplaması altındaki işçiliği döneminin teknolojisiyle öncü bir konumda medyanın odak noktasında yer aldı.

Frankfurt’taki basın toplantısında alüminyum şasinin teknolojisini göstermek için iskeletini sergileyen Patrick’in bu taktiği, otomobilin yeniliğini mükemmel bir şekilde tek bir hamle ile özetlemiş oldu.