Loro Piana’nın Süperyatı My Song

Loro Piana, en çetin fırtınalara bile göğüs gerebileceğini kanıtlıyor.

Loro Piana, yumuşak kaşmir ceketleri, trikoları ve şallarıyla kendine çok hayran kazandı. Öyle ki, marka keçi çobanlarını hayvanları henüz altı aylıkken tıraş etmeye ikna ettiğinde, bebek kaşmir yününü icat etmişti! Fakat bu materyallerin tek görevi, dokununca yumuşacık hissettirmekle sınırlı değil, performans söz konusu olduğunda da başarılı olmaları gerekiyor. İşte sırf bu yüzden, İtalyan firma Robb Report’u geleneksel St. Barths Bucket Regatta’sına davet etti ve Loro Piana’nın süperyatı My Song ile yarışa katıldı.

My Song, geçtiğimiz ayki regatta dönüşünde talihsiz bir kaza sonucunda taşındığı gemiden denize düşerek sulara gömülmüş olsa da, hayatı son bulmadan önce Loro Piana’nın kumaş inovasyonlarının test edilmesi amacıyla kullanılıyordu.

“Ürettiğiniz şeyin kullanım kolaylığını test etmek istiyorsanız yelken sporu bunun için çok uygundur; naylon yerine saf yün veya ipek-yün karışımı sugeçirmez kumaş kullanabilirsiniz” diyor 40 yıldan uzun süredir markanın tekstil inovasyonları üzerine çalışan Pier Luigi Loro Piana. “Kumaşın giyeni güneşten ne derece koruyabildiğini görmek için özel keten pantolonlar veya uzun kollu pamuklu üstler ile deneyler yapıyoruz. Ve bu kumaşları gerçek yarışlarda teste tutuyoruz; regatta’da, takımın ürünleri olabilecek en iyi şekilde kullanıyor ve geri dönüşünü alıyoruz.” Ve hayal edebileceğiniz gibi, Loro Piana takımı her yarışın en iyi giyinenleri seçiliyor.

Ama her şey yelken veya tarzla sınırlı değil: Markasının sadece dış giyim ürünleri yaptığı tezini çürütmek isteyen Pier Luigi, ketenden spor bermuda şortlar, pamuk ve ipek karışımlı trikolar, sugeçirmez parkalar, aksesuarlar ve keskin hatlı pilot gözlüklerini içeren hafif, yazlık bir koleksiyon tasarladı. Daha teknolojik materyallere geçiş yapmak, bu ikinci kuşak iş insanı için kişisel önem taşıyor. 2013’te hisselerinin %80’ini dünyanın en büyük moda holdinglerinden Fransız LVMH’ye satan Pier Luigi’nin inovasyonları arasında Storm system da bulunuyor. Diğer lüks markalarının da sıkça kullandığı bu teknolojik bitiş, kaşmir, yün ve diğer doğal kumaşların tamamen sugeçirmez olmasını, ama aynı zamanda yumuşak ve esnek kalmasını da sağlıyor. Artık ailesinin şirketin günlük işleri arasında boğulmadığından, Pier Luigi’nin yelkenle uğraşmak ve Loro Piana koleksiyonuna katmak istediği yeni materyalleri test etmek için daha çok vakti var. Yine de, ne kadar ileri seviye olursa olsun, her şeyin dokunuş testinden geçmesi gerekiyor. “Bir müşteri butiğe geldiğinde, her şeye teker teker dokunmaya başlar” diyor CEO Fabio d’Angelantonio. “Gözlerini olduğu kadar ellerini de kullanırlar.” Artık çoğu müşteri sadece kendilerini değil, yatlarını ve özel jetlerini de Loro Piana’dan giydirmeye başlıyor; kaşmir ve yün karışımlı kumaşlar sıkça tercih ediliyor.