Lisa Melone Cloughen’in Hamptons’taki Sahil Evi

Lüks iç mekan tasarımcısı Lisa Melone Cloughen’in Hamptons’taki sahil evi, ABD’nin lüks kaçamak merkezinin ruhuna uygun ve bir o kadar da huzurlu bir ortam sunuyor.

Ev, arkadaşları ve ailesiyle eğlenmek isteyen aktif, genç bir aile için inşa edildi ve hem çiftlerin gereksinimlerini hem de çocukların ihtiyaç duyduğu geniş alanları kapsayacak şekilde tasarlandı. Ayrı bir yemek odası olmayan evin mutfağı, iki yemek masası sığabilecek kadar geniş.

Long Island‘da okyanus kıyısındaki sahil evinde beş yatak odası, 4,5 banyo ve iki aile odası bulunan ev, yaklaşık 350 metrekare.

Ev sahibi aile, evin ana yaşam alanlarını tasvir ederken açık ve havadar bir his uyandırmasını istemiş. Bunu başarmak için yüksek tavanlı oturma odası, evin merkezi olarak konumlandırılmış. Bu geniş oturma odasının bir yanı mutfak, diğer yanı ise aile odası ile çevrili. İkinci aile odası ve misafir odasıysa giriş holünün iki yanına yerleştirilmiş. Eve girdiğinizde, gözünüze ilk olarak oturma odası çarpıyor ve Fransız kapıların ötesinde okyanusu görebiliyorsunuz. Ayrıca evin her yerinde tahta döşeme kullanılmış ve odalar arasındaki akışı kesmemek için kapıların eşiklerinde süpürgelik kullanılmamış.

Ev sahibi çift ayrıca iç mekanların klişe plaj havası içermemesini rica etmiş. Tasarımcı Cloughen da kum, su, sahil bitkileri, gün ışığı ve gün batımının renklerine odaklanmış. Öncelikle Baker/ Milling Road ve McGuire’den konforlu mobilyalar seçmiş ve döşeme kumaşlarının çoğunu Lee Jofa’dan temin etmiş.

Oturma odasındaki koltuklar ve portmanto ikinci el dükkanından alınmış. Sandalyelerin kaplamaları da evin havasına uyacak kumaşla değiştirilmiş. Kumaşın renkleri okyanusun, güneşin ve kumun tonlarını yansıtıyor. Oturma odası ve aile odası da benzer renkte kum tonlarında.

Evin giriş kısmındaki aile odasında, körfezde gün batımını yansıtan daha koyu tonlar tercih edilmiş. Koltuk, pembe- turuncu dokulu bir kumaşla döşenmiş, bar sandalyelerinde ise kırmızı, mavi ve yeşil dokunuşlu kahverengi desenler kullanılmış. Duvarlar, ipek ve yün halısı, döşemeyi vurgulamak için hafif kahverengiyi anımsatan (akşamın erken saatlerindeki su tonlarını hatırlatan) bir gri.

Yatak odalarında Cloughen, yatak seçimlerini rahat bir plaj havasıyla uyum içinde minimum tutmuş. Temel olarak her oda yastıklı bir yatak örtüsüne ve bazı renk gölgeleri ve toz tonlarına sahip. Ana yatak odası, konuk odalarından biri ve küçük kızın odasının tamamında geleneksel dokunuşlar ve pudra tonları mevcut.

Tüm dış güverte, tuzlu suya, neme ve fırtınalara dayanıklı maun ağacından tasarlanmış. Korkuluk ise denizcilikte kullanılan boyalarla boyanmış ki zaman içerisinde aşınma olmasın. Avlunun mobilyaları da Brown Jordan’dan alınmış.

Yazı: Ayşenur Akın