Lezzet Yolculukları

Bazen, en enfes lezzetleri sunan yerleri keşfetmek için dünyanın sonuna yolculuk etmeniz gerekebilir. Eğer siz de aynı fikirdeyseniz bu gastronomi rotaları oldukça cazip görünebilir.

TAZMANYA’da istiridye şöleni
Tazmanya’nın el değmemiş ganimetlerinin tadına varmak için Oyster Körfezi ile Hazard Dağları arasındaki mahrem Freycinet Yarımadası’nda konuşlanan süper lodge Saffire Freycinet’e (saffire-freycinet.com.au) –kelimenin gerçek anlamıyla– demir atın. Burada mesele restoran menüsünden yerel deniz ürünleri ısmarlamaktan ibaret değil; tam tersine Saffire sizi doğrudan işin kaynağına götürüyor. Lastik çizmelerini kuşanıp körfezin yolunu tutan konuklar denizin içinde kurulu masalara yerleşiyor ve dizlerine kadar gelen sulardan kendi elleriyle düzinelerce Tazmanya Pasifik istiridyesi çıkarıyor.

BANGKOK’ta gece pazarı rehberi
Şef Leah Cohen araştırmak, yemek ve pişirmek için yaklaşık bir yıl Güneydoğu Asya’da yaşadı. Tayland’ı o kadar sevdi ki, mutfak anlayışı tamamen değişti. Daha önce New York’un Lower East Side bölgesinde fine dining tarzındaki Pig and Khao’yu işleten şef geri döndüğünde seyahatlerinde, özellikle de gece pazarlarında rastladığı favori yemeklerinin sıra dışı versiyonlarını hazırlamaya başladı. Bangkok’ta gezilecek birçok gece pazarı var; Cohen’in favorisi, JJ Green. Pazarın dört bir yanındaki yemekleri tatmasına karşın kıymayla yapılan geleneksel bir baharatlı salata olan larb’ın kızarmış tavuk kullanılan yorumuna bayılıyor. Midyenin pirinç unu hamuruyla karıştırılıp büyük bir tavada yağda kızartıldığı midyeli gözleme de favorilerinden.

HANGZHOU’da Ejderha Pınarı’nın lezzetli çayı
Budist rahiplerin asırlardır tercihi olan Zhejiang eyaletindeki, ismi “Ejderha Pınarı” anlamına gelen Longjing Çayı, 18. yüzyılda Qing hanedanlığından Kangxi İmparatoru tarafından ‘imparatorluk çayı’ ilan edilerek ulusal bir hazine haline geldi. Bugün bu efsane, inişli çıkışlı Hangzhou tepelerinin arasında konuşlanan çay işçilerinin eski köyünden 46 odalı bir resort’a dönüştürülen Amanfayun’da (aman.com) devam ediyor. Günümüzde 30 gramı yaklaşık 100 dolara satılan Longjing’e Kangxi İmparatoru’nun o büyük onuru bahşettiği yer de burası.

AMAZON’dan sofraya uzanan bir macera
Manaus şehrindeki saygın restoranı Banzeiro’da yeni Amazon mutfağına öncülük eden yenilikçi şef Felipe Schaedler ile tanışın. Genç şefin menüsüne göz atmak Brezilya yağmur ormanının beklenmedik cömertliğini anlamak için yeterli: Izgara pirana ve kırmızı pacu gibi ender nehir lezzetlerine yenebilen çiçekler, yumru kökler ve murupi biberleri eşlik ediyor.

İZLANDA’da destansı balık ve et ziyafeti
Seyahat acentesi Epic Tomato’nun (epictomato.com) son seyahatine umulmadık bir mekân oluşturarak korkusuz yemek tutkunlarına hızlandırılmış bir kutup mutfağında hayatta kalma dersi veriyor. Üç gecelik gezi (kişi başı 7.100 dolardan itibaren) yolcuları Buz ve Ateş Diyarı’nın derinliklerine, İzlanda’nın güneyindeki Eyjafjallajökull volkanına ve Midgard’ın tenha dağlık bölgelerine götürecek. Burada modern Vikingler’in rehberliğinde kesif tundrada güç bela ilerleyerek alabalık ve alp alabalığı (İzlanda dünyadaki en büyük alp alabalığı üreticisi) avlayacak, buzlu arazilerde liken ve diğer yerel ürünler arayacak ve misafir sevmezliğiyle meşhur topraklarda bilgelikle yoğrulmuş hayatta kalma yöntemlerini öğrenecekler.

EKVADOR’da dünyanın en pahalı çikolatasını tadın
Bir kalıp çikolatanın fiyatı nasıl yaklaşık 400 dolar olur? To’ak’ı (toakchocolate.com) yaratan ekiple birkaç saat geçirdiğinizde nedeni anlaşılıyor. Şirket dünya yüzündeki en eski ve en nadir kakao türünü alıp sınırlı üretilen tek orijinli Ekvador siyah çikolatasına dönüştürdü. Çikolata fanatikleri Ekvadorlu ünlü ressam ve heykeltıraş Oswaldo Guayasamín’in Quito şehrindeki eski evinde düzenlenen ustalık dersiyle birlikte özel bir tura çıkacakları Chocolate and Art Tour sayesinde artık To’ak ürünlerini deneme fırsatı buluyor.