Lamborghini’nin Yeni Rüya Makinesi: SC18

 

Ünlü İtalyan otomobil markası Lamborghini, çılgınlık sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Lamborghini’nin motor sporlarına adanmış Squadra Corse departmanı, sadece bir adet üretilmiş SC18 modelini bizlere sunuyor.

Bir Lamborghini müşterisinin isteği üzerine üretilen SC18, trafiğe çıkmak için gerekli onayları alsa da, asıl üretim amacı pistte kullanılacak olması. Ve Squadra Corse’nin rekabet tecrübesinden elde edilen en ileri aerodinamik özelliklere sahip. Aracın hava girişleri, Lamborghini’nin Huracan GT3 EVO modelinden; yan ve arka tamponlar, kanatçıklar ve hava delikleri ise Huracan Super Trofeo EVO’dan esinlenilmiş. Üç mekanik ayarı olan geniş bir karbon fiber kanat ile tamamlanan aerodinamik sistemi, her türlü pistte optimum bastırma kuvvetini oluşturabiliyor. Ayrıca, arka kaputun üzerindeki -dayanıklılık yarışlarını başarıyla tamamlayan- 12 hava girişi, ısı değişimini artırıyor ve V12 motorun soğutmasını iyileştiriyor.

 

 

SC18, havalandırmalı 6.498 cm3 V12 motor, 8.500 d/d motor devrinde 770 HP güç ve 6.750 d/d motor devrinde 720 Nm maksimum tork sunuyor. Bu büyük güç ile birlikte, ultra hafif malzemelerin kullanılması ve yeni karbon fiber gövde sayesinde aracın ağırlığı azalıyor. Otomobil, özel egzozları, benzersiz tasarımı ve sesiyle karakter kazanıyor. Ayrıca yerden yüksekliği sadece 109 milimetre.

Lamborghini, SC18‘in getirdiği başarıya bakılacak olursa, gelecekte markanın kişiye özel sınırlı üretimlerinin yükselişe geçebileceğini düşünüyor. Lamborghini, rakibi Ferrari kadar derin bir yarış geçmişine sahip olmasa da, görünüşe göre kaybettiği zamanı telafi etmeye çalışıyor.