Kuantum Mekaniği

Açık plan kullanımı, beach-club konseptini yeni bir boyuta taşıyor.

Efsane süperyatlar Maltese Falcon, Dream Symphony ve Black Pearl’ün tek bir ortak özelliği var; tasarımcıları Ken Freivokh. Ve şimdi bu üçlüye Quantum da katılıyor. İngiltere’de yaşayan tasarımcıyla daha önce de çalışan Turquoise Yachts (turquoiseyachts.com) için Quantum’un yeni konsepti, bir ilk. 77 metrelik yat; birden fazla yüzme havuzu, üç katlı atriyumu ve yat sahibine özel güvertesine ek olarak pruvasında bir helipad de barındırıyor.

Fakat onu benzerlerinden ayıran en önemli detayı, kıç tarafındaki üç yöne doğru açılıp suyun hemen üzerinde bir açık hava güvertesi ortaya çıkaran geniş kapı. Yatın garajı, tender’ların rahatça içeri girip çıkabilmesi için suyla doldurulabiliyor. Garaj boşaltıldığında, üst katındaki yüzme havuzunun transparan zemininin doğal ışıkla yıkadığı bir tuzlu su havuzuna dönüşüyor.

Freivokh yata ikinci bir garaj daha eklemiş. 10 metrelik bu garaj yatın sancak kısmında bulunuyor ve buraya koyulabilen tender hem su sporları için hem de konukları karaya çıkarmak için kullanılabiliyor. Hiç kuşkusuz Quantum, süperyat sektörünün diğer oyuncularına da gelecek yat tasarım projeleri için ilham kaynağı olacak.

Kıçtaki vasistaslı kapı kapatıldığında, Quantum hemen klasik bir görünüme bürünüyor; suya çok yakın olacak şekilde tasarlanmış, yüksek ve hafif eğimli pruvası kıç tarafına zarafetle uzanan bir yat. Geniş kokpit güvertesi, ana güvertedeki salon ile birleşiyor ve hemen üst katında, yat sahiplerine özel ve alfresco yemek alanı sunan bir güverte bulunuyor. Geniş yatak odalarına ek olarak, ana süitte küçük bir yatak odası, salon, ofis ve kiler de mevcut. Tavandan yere uzanan pencereler, 180 derecelik manzaralar sunuyor.

Geniş bir oturma alanı sunan ana güvertedeki koltuklar döndürüldüğünde ortaya bir sinema salonu veya 14 kişilik yemek salonu çıkarılabiliyor. Bu alanın hemen ilerisindeyse altı adet çift kişilik kamara var. Quantum’un bir diğer göze çarpan özelliğiyse üç katlı atriyumun tam ortasına yerleştirilmiş ve yatın dört katına da kolay ulaşım sağlayan asansör. Transparan zeminler, doğal ışığın yatın tüm katlarına zahmetsizce ulaşmasına yardımcı oluyor. Yatın ön kısmındaki üst güverteye yerleştirilmiş dokunmatik ekranlar, yol alırken kaptana kolaylık sağlarken, yolcuları da seyir sırasında etrafı gözlemlemeye davet ediyor.