Kripto Para ile Alışveriş

Kripto para birimleri hakkında en çok merak edilip tartışılan konulardan biri, onlarla nasıl satın alma yapılabildiği. Dünyada yükselen bu trend, yavaş yavaş Türkiye’ye de sıçrıyor.

Kaspersky Lab Gelişme Merkezi Doğrulama Bölümü, “Tüketiciler dijital işlemlere büyük ilgi gösteriyor. Yaptığımız araştırmada, şaşırtıcı bir şekilde insanların %13’ünün kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak kullandığını gördük” diyerek, bu yeni para biriminin aslında çok fazla kişinin hayatına dahil olduğuna dikkat çekiyor.

İsviçre’nin Amazon’u olarak bilinen Digitec Galaxus, geçtiğimiz günlerde kripto para ile ödeme kabul etmeye başlayacağını duyurmuştu. Şirketin kurucu ortağı Oliver Herren, yaptığı açıklamada bir süredir bunun için çalıştıklarını ve artık kripto para ödemelerinden mutluluk duyduklarını söylemişti. Yapılacak olan tüm ödemeler Coinify aracılığıyla alınacak ve anında İsviçre Frangı’na dönüştürülecek. E-ticaret sektöründe dev bir isim olan Digitec Galaxus’un da bu alana girmiş olmasının, kripto piyasasını olumlu etkileyeceği tahmin ediliyor.

Neredeyse her kripto meraklısı, kripto zenginlerinin spor otomobil alıp satmalarına olanak sağlayan “When Lambo?” ifadesine aşinadır. Elinizdeki kripto para miktarıyla hangi Lamborghini modelini alabileceğinizi hesaplayan sitelerin varlığıyla, marka kripto ile sıkça beraber anılmaya başlamıştı; bunun sebebi de sonradan varlık kazanan insanların güç göstergesi olarak ilk Lamborghini alması olarak gösteriliyordu. İnsanlar bir süredir kripto para birimiyle uygun fiyatlı hatchback’lerden lüks spor otomobillere kadar çok çeşitli araçlar satın aldılar. Artık kuyum sektöründe de Bitcoin ile alışveriş yapmak mümkün. Alışveriş yapmanın dışında elmas ve pırlantaların sertifikalandırılması da Bitcoin’in de temel aldığı Blokchain teknolojisi ile sağlanmaya başlıyor.

Singapore Diamond Invest Exchange, Blockchain temelli emtia pazarları geliştiren Kynetix ve elmas alışverişini izlemek için Everledger ile çalışıyor. Bu üç firma değerli taşların alışverişi sırasında doğrulama sistemi oluşturmayı amaçlayan bir sistem geliştirmeye çalışıyor. Bu doğrulama merkezinden gelen sertifikalar ile elmasların sahiplerinin ve orijinalliklerinin doğrulanması sağlanabiliyor. Böylece kullanıcı madenden çıktığı ilk andan itibaren sahip olduğu ürünün sertifika bilgilerine ulaşabiliyor.

Bitcoin’e yatırım yapmış büyük çaplı ve uzun vadeli yatırımcılar ile dijital ödeme sistemleri kullanıcıları, kripto paralarını gerçek hayatta da harcayabilmek istiyorlar. Üst segment markaları bünyesinde bulunduran satış platformu Fancy, Bitcoin sahiplerine bu imkânı sağlıyor. Fancy.comda şu anda hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash ile ödeme yapmak mümkün ve kripto para sahiplerine belli oranlarda indirimler de sunuluyor.

Kredi kartıyla ödeme alındığında işletmeler bankaya da belli bir kullanım ücreti, komisyon ödüyor, ancak kripto para ile alınan ödemelerde işletme sahiplerinin böyle bir ödeme yapmalarına gerek kalmıyor. Müşterilerine 250 binden fazla ürün sunan Fancy de kripto para ile aldığı ödemelerde sanki yine bankaya komisyon ödüyormuş gibi davranıyor, kripto para kullanan müşterisine, 1.000 dolarlık ürünlerde 30 Dolara varacak indirim imkanı sağlıyor.

1946 yılından bu yana Kuzey Carolina’da hizmet veren, bir çok önemli saat ve kuyum markasının satış noktası Reeds Jewelry’nin mağazalarında ve çevrimiçi satış sitesinde de Bitcoin ile ödeme yapmak mümkün.

Fransız asıllı DeLouvois.com ise kendisini elit Bitcoin marketi olarak adlandırıyor ve özel tasarım mücevherden sanat eserine, ürün yelpazesini Bitcoin ile alışveriş imkânı sunarak meraklıları ile buluşturuyor.

Türkiye’de Bitcoin kullanımı yavaş yavaş yayılmaya başlıyor. Bitcoin’in sadece yatırım amaçlı olmadığını, günlük hayatta da kullanılabilir olduğunu açıklayan analistler ve kurumların yanı sıra, kripto para üzerinde satış yapmaya uzun süre önce başlayan butik işletmeler de mevcut.

Örneğin; Türkiye’de internetten altın satışını ilk kez sunan Nettenaltin.com, bu konuda da öncülük ederek Bitcoin ile ödeme kabul edeceğini duyurdu. Kripto para kullanıcıları Sanatgallery.com‘dan sanat eseri alırken, Milas’ta üretilen organik sızma zeytinyağı markası Metebey’in internet sitesi Metebey.com’dan alışveriş yaparken de Bitcoin kullanabiliyor. Binbircesit.com’dan Ferrari, Lenadogaltas.com’dan mermer ve birçok farklı doğal taş alabilir, hatta Loulou.com.tr’den evcil hayvanlar için ürün ve hizmet alışverişinde bulunabilirsiniz.