Kompakt, Yüksek Performanslı ve Baskın: Panerai Luminor Luna Rossa

Üç karakteristik uygulama. Anlam dolu bir modül. Panerai geliştirdi; 36’ncı America’s Cup’ın Challenger of Record’u ilham verdi.

Kasten ve tekrar tekrar her adeti devirmek; gelenekle bağı derinleştirirken keşfedilmemiş bir boyutun sınırlarını zorlamak…

Submersible Luna Rossa – 47 mm modelinin ön gösterimi Cenevre’de düzenlenen son SIHH/Salon International de la Haute Horlogerie’de yapıldı ve Luna Rossa ile kurulan duygu yüklü ortaklığın ilk somut yorumuydu.  Eşsiz koleksiyonu pekiştirmek için Panerai bu kez Mexico City’deki SIAR/Salón Internacional Alta Relojería’yı seçti.

Fütüristik mekanik zanaatkarlığın özgün yorumunu barındıran üç yeni model: Luminor Luna Rossa Regatta – 47 mm (PAM01038), Luminor Rossa Chrono Flyback – 44 mm (PAM01037) ve Luminor Luna Rossa GMT – 44 mm (PAM01036). Üçü de anlamlı, farklı ve cüretkar.

Luna Rossa’nın renk koduna sıkı sıkıya bağlı yeni Luminar saatlerinin büyüleyiciliği görünümlerinin arkasında sıra dışı materyallerin iddialı bileşimi saklı.

Söz konusu materyaller hafiflik, sağlamlık, stres ve aşınmaya dayanıklılık gibi kabul görmüş özellikleri sayesinde Panerai Laboratorio di Idee tarafından seçildi ve onaylandı.

Bu nitelikler America’s Cup’ta yer alan yatların bizzat tecrübe ettiği ileri teknoloji ürünü kompozit ve metallerin teknik ve fonksiyonel özelliklerinin sadece bir bölümü.

Carbotech’in karbon fiber katmanları polimerlerle sıkılaştırılıp güçlendirilir; heyecan verici simyasal bir kompozit olan teknolojik seramik de zirkonyum oksidin transmutasyon işlemiyle tozdan katı hale dönüşmesi sonucu üretilir. Bir de Derece 2 titanyum var: Saf metal. Yeni Luminor, Luna Rossa AC75 ile hem bu yüksek performans materyallerini hem de normal kullanımının dışına çıkıp kadrana bir kaplama olarak uygulanan yelken materyalini paylaşıyor. 

Sonuç Panerai’nin Resmi Sponsoru ve dolayısıyla Resmi Saati olduğu Luna Rossa’ya adanmış koleksiyona cesur bir katkı.

Panerai’nin Regatta geri-sayım göstergesinden Flyback kronograf ve Yeni Zelanda regattalarında Auckland zamanına göre ayarlanabilen GMT’ye kadar yat yarışlarında kullanılmak üzere tasarlanmış özellikler barındıran modeller üretmesinin nedeni de bu.

Neuchâtel’deki Panerai Manufacture’ın somut teknik başarısını simgeleyen bir dizi mekanizma ve mekanik açıdan bakıldığında materyallerde görülen üstün teknolojik inovasyon seviyesi de bunun kanıtı.Mekanizmaların kompleks yapısı fonksiyonelliğin hizmetinde pratiklikte ifadesini buluyor.

Otomatik kurma ve üç günlük güç rezervi özellikleriyle bu sağlam ve güvenilir üç kalibre ilgili komplikasyonlarının da katkısıyla Panerai ile Luna Rossa’nın ortak tutkusu olan denizcilik dünyasıyla köklü ilişkisini vurguluyorlar.

Luminor Luna Rossa Regatta – 47 mm (PAM01038) modeli markanın yelkencilik dünyası için özel olarak geliştirdiği Regatta pre-start geri-sayım sayacını taşıyan yegane mekanizma olan P. 9100/R kalibre ile donatıldı. Ancak Luminor Luna Rossa Chrono Flyback – 44 mm (PAM1037) modelinin kalbinde atan P.9100 kalibredeki gibi flyback kronograf fonksiyonuna da sahip. Luminor Luna Rossa GMT – 44 mm (PAM01036) modeli ise ikinci zaman dilimi göstergesiyle mekanik açıdan son derece sofistike ve dakik P.9010/GMT mekanizmasıyla çalışıyor.

30 bar yani yaklaşık 300 metre derinliğe ya da 10 bar yani yaklaşık 100 metre derinliğe kadar su geçirmeyen yeni Luminor Luna Rossa saatleri siyah renkli ve beyaz dikişli “Ponte Vecchio” dana derisi kayışla tamamlanıyor. Ayrıca siyah kauçuktan ilave bir kayışları daha var.

Saatler Panerai ve Luna Rossa logolarıyla süslü yelken bezinden özel bir kutuya yerleştiriliyor. Kutuda kadranda da kullanılan Luna Rossa’nın yelken bezinin orijinalliğini onaylayan bir sertifika mevcut.