KiteMercedes ile Kiteboard’a Devam

Mercedes-Benz Türk’ün 2016 yılından beri isim sponsorluğunu üstlendiği, kiteboard sporunun öğretilmesi, icra edilmesi ve bilinirliğinin artırılması amacıyla kurulan kiteboard okulu KiteMercedes by Bilge Öztürk, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından kiteboard sporcularının gözdesi Muğla, Akyaka’daki Akçapınar sahilinde, Nisan ayı başında faaliyete başladı ve sezon Ekim ayı sonuna kadar devam edecek.

Bilge Öztürk

23 yıldır Türkiye Futbol Federasyonu sponsorluğunu, 18 yıldır ise Türkiye Basketbol Federasyonu sponsorluğunu üstlenen Mercedes-Benz Türk; kiteboard sporunu ise 2015 yılında Bozcaada’da düzenlediği Mercedes-Benz Kiteboard Avrupa Şampiyonası ile desteklemeye başladı.

Biz de 21-22 Ağustos tarihleri arasında hem Mercedes-Benz’in yeni Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC modeliyle tanışmak hem de kiteboard sporu tutkunlarının uğrak adresi olan ve dünyanın bu spor için gerekli neredeyse tüm koşulları saylayan nadir noktalarından, Türkiye’nin seçili yavaş şehirlerinden biri olan Akyaka’daydık. KiteMercedes by Bilge Öztürk’te hem deneyimli eğitmenlerden başlangıç seviyesinde kiteboard dersi alma, hem de markanın son pick-up modeliyle eşsiz bir sürüş deneyimi yaşadık.

DJ Berna Öztürk

Günü sonlandıran ise ünlü DJ Berna Öztürk’ün canlı performansı oldu. Ayrıca gün içinde ünlü Hollandalı kiteboard ustası Lasse Walker’ın denizde yaptığı muhteşem şovu da izleme şansı yakaladık.

Lasse Walker

Türkiye’de özellikle son 10 yıldır hızla gelişmekte olan kiteboard, 2024 Paris Olimpiyatları ile olimpik bir spor dalı haline geldi. Diğer adıyla, uçurtma sörfü olarak da biliniyor. Kiteboard’da, güçlü bir uçurtma ve küçük bir board, sörfçüye su üzerinde özgürce hareket etme olanağı sağlıyor.

KiteMercedes by Bilge Öztürk’te, bünyesinde Uluslararası ve Türkiye Yelken Federasyonu tarafından verilen eğitmenlik belgelerine sahip (IKO, KB4 ve KB5) uzman eğitmenler ve milli sporcuların bulunduğu okulda, kiteboard sporunun free-style (akrobasi), Olimpiyat disiplini olan formula ve hydrofoil’in de aralarında bulunduğu her disiplinde yalnızca ileri seviyede kiteboard yapan sporculara değil, bu spora ilgi duyan başlangıç ve orta seviyede bilgiye sahip kişilere de eğitim veriliyor. 2016’da açılan okulda bugüne kadar yaklaşık 3.000 kişi ağırlandı.

Okulda başlangıç temel eğitimi altı saat olmak ile birlikte, bu eğitimde öncelikle rüzgar bilgisi, güvenlik ve ekipman kurulumu öğretiliyor; sonrasında ise hemen suya geçiliyor. Öğrenci, uçurtma kontrolünü istediği gibi sağlayabildiğinde, uçurtmayı kullanarak vücudu suda kaydırma aşamasına geçiyor. Sonrasında board ile kalkış, kontrollü sürüş, rüzgarüstü sürüş aşamalarıyla eğitime devam ediliyor ve toplam 6 saatte temel eğitimler tamamlanmış oluyor. Suya kendi çıkabilecek aşamaya gelen misafirler, aldıkları ek dersler ve ileri seviye programlar ile kendilerini geliştirme şansı da yakalayabiliyorlar.

Okula adını veren milli sporcu Bilge Öztürk, Olimpiyat Komitesi tarafından Ekim ayında Katar’da düzenlenecek olan ANOC World Beach Games – Dünya Plaj Oyunları’nda Türkiye adına kota kazandı. Dünya sıralamasında ilk 20’ye girip kota alan sporcular, Olimpiyat Komitesi‘nin daveti ile bu yarışlara katılmaya hak kazanıyor. Öztürk, kiteboard sporunun 2024 yılındaki Paris Olimpiyatları’na dahil edilmesiyle, bu branşta Ekim ayında yapılacak ilk yarışında Türkiye’yi temsilen olimpik kota alan ilk kadın sporcu olacak. Kendi adını taşıyan okulunda geleceğin sporcularını da yetiştiren milli sporcu, kiteboard sporunda bayrağımızı taşımaya devam edecek.

Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC

Mercedes-Benz Türk’ün, KiteMercedes by Bilge Öztürk kiteboard okulunu ziyaretimiz sırasında lanse ettiği Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC ise 3.0 litre hacimli 6 silindirli 258 BG’lik Common-Rail direkt enjeksiyon sistemine sahip motoruyla Pick-Up segmentinde adeta bir güç gösterisi gerçekleştiriyor. Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC, üstün off-road yeteneği, yüksek taşıma kapasitesi ve çekiş kabiliyeti sayesinde ister şehir içi günlük kullanım, ister bol virajlı karayolları, ister asfalt dışı yollar, isterse de çamurlu ve zorlu arazi şartları gibi her türlü koşulda kullanıcısına başarılı bir sürüş konforu sunuyor.

Konfor odaklı yürüyen aksam, asfalt sürüşlerinde Mercedes-Benz kalitesi ve sürüş keyfi sunarken, 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi ise aracın üstün arazi yeteneklerini ortaya çıkartıyor. X 350 d 4MATIC’te yüksek sürüş dinamikleri için 4MAT, arazide arttırılmış tutuş için 4H ve ağır arazi koşullarında 4L olmak üzere dört tekerlekten sürüş sistemine ait üç farklı sürüş modu bulunuyor.

0-100 km/s hızlanmasını 7,9 saniyede tamamlayan Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC, DYNAMIC SELECT ile gün içerisinde karşılaşılabilecek farklı sürüş koşullarının tamamında sportifliği ve fonksiyonelliği harmanlayan çok yönlü bir karakter sunuyor.

Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC’in standart donanımlarından biri olan DYNAMIC SELECT sistemi, Pick-Up pazarında nadiren görülen sürüş modu seçimi özelliğini kullanıma sunuyor. Sistem; Comfort, Eco, Sport, Manual ve Off-Road olmak üzere beş farklı sürüş modundan birisini tek bir parmak hareketiyle seçme imkânı sunuyor.