Kişiye Özel Oyuncak: Hovercraft

İsveç Lapland’inde deniz donduğunda ve sıcaklıklar -37 dereceye düştüğünde Göran Widén yerinde duramıyor, hoverkraftına atlıyor.

Ivanoff Hovercraft AB’nin (hovercraft.se) inşa ettiği amfibi araç her araziye uygun bir oyuncak. Yoğun kar yığınlarının ve buzla kaplı nehirlerin üzerinde Widén’in deyişiyle “mermer zemindeki bir kalıp sabun gibi” süzülüyor. Widén onunla ıssızlığın içinde kilometrelerce yolculuk ederek odun ateşi ve lambalarla ısınan kırmızı çatılı balıkçı kulübesine ulaşıyor. “Büyük bir tava götürdük. Ren geyiği eti ya da tuttuğumuz somonları kırmızı yaban mersini suyuyla yıkayıp pişiriyoruz” diye anlatıyor.

Bir bakıma hoş bir ironi var burada: İsveçlilerin boş zamanlarını geçirmek için asırlardır yaptıkları şeyler ve modern hoverkraft teknolojisi. Altı kişilik aracı idare etmek epeyce antrenman gerektiriyor gerçi. Dört zamanlı çift motorlarıyla hızı doğrudan saatte 56 kilometreye çıkıyor ve fren yapamıyor oluşu biraz can sıkıcı. Yavaşlamak ve durmak için direksiyonu tam ters yöne kırmanız gerekiyor. Hoverkraftı kullanmak başlı başına bir heyecan. Kendinizi adeta uçuyor gibi hissediyorsunuz ama Widén’a göre asıl heyecan Lapland’in sınırlarına ulaşmak. “Açık alanlarda baştan çıkarıcı bir boşluk var ve o boşlukta küçücük olduğunuzu hissediyorsunuz.”