Katar’ın Kültürel Hazinelerini Evinizde Ziyaret Edin

Bu belirsiz zamanı herkes beraber yaşarken ve seyahat hayalleri kurarken, Katar Müzeleri ünlü koleksiyonlarını ve kurumlarını dünyanın dört bir yanındaki ziyaretçilerinin çevrim içi olarak deneyimlemelerine olanak sağlayan sayısız dijital kaynak sunuyor.

Münferit müzeleri şu anda halka kapalı olmasına rağmen, Katar Müzeleri vazgeçilmez misyonunu yerine getirmeyi devam ettirme amacıyla  kısa bir mola, eğitim ve ilham için ortam sağlayarak sanal ortamda dijital önerilerde bulunuyor.

Mathaf: Arap İslam Sanatı Müzesi

 • Mathaf: Arap Modern Sanat Müzesi, modern ve çağdaş Arap sanatına benzersiz ve  kapsamlı bir bakış sunan Google Arts & Culture platformu aracılığıyla keşfedilebilir.
 • Modern Sanat Mathaf Ansiklopedisi ve Arap Dünyası, Kuzey Afrika, Asya ve Orta Doğu’dan modern ve çağdaş sanatçılar hakkında incelemeden geçmiş, derinlemesine bilgi sunan makaleleri ve biyografileri ücretsiz olarak sunuyor. 2013 yılında yayına alınan Ansiklopedi, yetkili akademisyenler, bağımsız araştırmacılar ve küratörler tarafından yapılan içerikleri ziyaretçileri ile paylaşıyor.

İslam Eserleri Müzesi

 • Merhum Çinli Amerikalı mimar I. M. Pei tarafından tasarlanan, mimari bir başyapıt olan İslam Eserleri Müzesi’nde (MIA) 360 derece gezintiye çıkın.
 • Dünya çapından izleyiciler de yaklaşık 1400 yılı kapsayan İslam Eserleri Müzesi koleksiyonlarını keşfetmek için Google Arts & Culture platformunu ve MIA web sitesini ziyaret edebilirler.
 • Müze ayrıca sosyal medya platformlarında ve web sitesinde çocuklar, aileler ve yetişkinler için İslam Eserleri Müzesi (MIA) hikaye saati, oyunlar, bulmacalar, öğretim sanatı, video turları ve renkli kendin yap sanat projeleri gibi öğrenme ve etkileşim etkinlikleri sunmaktadır.

M7 – Moda, tasarım ve teknoloji girişimleri için Katar Müzeleri’nin yeni merkezi

 • M7 gelecek vadeden Katarlı tasarımcılara rehberlik etmek ve tasarımcıları teşvik etmek amacıyla moda ve tasarım alanlarında önde gelen isimler tarafından iki haftada bir çevrimiçi koçluk oturumları sunuyor. COVİD-19 pandemisinin başlangıcı M7’in resmi açılışını geciktirmiş olsa da, bu özel çevrimiçi koçluk seansları her Perşembe ve Cumartesi günü yerel saatle 18:00’da M7 Instagram hesabında @M7.qatar ilham vermeye ve destek olmaya devam ediyor.

Katar Ulusal Müzesi

 • Google Arts & Culture aracılığıyla, Jean Nouvel tarafından tasarlanan Katar Ulusal Müzesi’nin (NMoQ) koleksiyonlarını keşfedebilirsiniz.Bunlar arasında, en yüksek kalitede Körfez incileriyle 1,5 milyondan fazla işlemeye sahip aynı zamanda zümrüt, elmas ve safirlerle süslenmiş, Baroda’nın ünlü İnci Halısı gibi bir dizi arkeolojik ve miras nesneleri bulunmaktadır.
 • NMoQ, geçen yıl müzenin resmi açılışı için hazırlanan “You Lived the Story” (#mystoryourmuseum) sözlü tarih projesini yeniden paylaşıyor.
 • Sanal ziyaretçilerin, bu mimari simgenin veya başka bir Katar Müzeleri müzesinin çizimini paylaşması ve #SketchatQM ve #VisitQatar hashtag’lerini kullanarak kreasyonlarını sosyal medyada paylaşmaları bekleniyor. Daha sonra ise Katar Müzeleri’nin, her Pazartesi sosyal medya kanallarında en iyi paylaşımları seçmesi planlanıyor.

Katar Çocuk Müzesi

 • Katar Müzeleri tarafından yapım aşamasında olan Katar Çocuk Müzesi (QCM), Instagram hesabında ailelerin evlerinde bulunan günlük malzemeleri kullanarak katılabileceği İngilizce ve Arapça günlük atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.
 • Oturumlar, aileleri oyun oynamayı ve öğrenmeyi günlük hafta içi rutinlerine dahil etmeye ve oturumları kolay hale getirmek için hazır bulunacak müzenin personeli ile etkileşime geçmeye davet ediyor.