Karbon Saatler

Karbonun bir saati epeyce havalı gösterdiğini çoktan öğrenmiş olmalısınız. Ama karbon sadece bileğinizde fiyakalı duracak modern bir materyal değil; saatlerin hem tırnak kadar sert hem de tüy kadar hafif olmasını da sağlıyor.

Karbonun saat dünyasına girmesi an meselesiydi. Formula 1 araçlarından Tour de France bisikletlerine dek, inanılmaz hafifliğinden ve dayanıklılığından yararlanabilecek her sektörde karşımıza çıkan materyal, saat sektöründe ilk kez 1990’ların sonunda, Audemars Piguet gibi markalar onu çelik, altın ve platinin alternatifi olarak kullanmaya başladığında göründü. 2013’te Richard Mille çelikten altı kat hafif ve 200 kat güçlü olan karbon bazlı Graph TPT’yi geliştirerek endüstrinin ağır toplarının giriştiği yenilikçi materyal yarışında turnayı gözünden vurdu. Ve bu yıl karbon resmen her yerdeydi: İlhamını Lamborghini SC18 Alston hiper-otomobil modelinin karoserinden alan Roger Dubuis’nin milyon dolarlık Excalibur One-Off’u (ne yazık ki geçtiğimiz günlerde satıldı); Panerai’ın yarış yatlarının gövdelerinde kullanılan kompozite benzer Carbotech’le yaptığı Luna Rossa Challenger Submersible onlardan sadece birkaçı.

Artık daha fazla marka, Mille’in izinden giderek mucitlik oynamaya soyunuyor. Ocak ayında Ulysse Nardin, uçak kanatlarında ve yakıt depolarında kullanılan havacılık sınıfı karbon fiberlerden yaptığı ve Freak X ile Skeleton X saatlerinde kullandığı hafif ve çevre dostu Carbonium materyalini tanıttı. Girard-Perregaux da geçenlerde Laureato Absolute Carbon Glass adını verdiği materyalin prototipini takdim etti. Laureato Absolute Carbon Glass, renkli cam elyafınınkarbona karıştırılmasıyla yapılan mermerimsi bir materyal ve marka, çelikten 100 kat güçlü ve tamamen hava geçirmez olduğunu iddia ediyor. Ama en önemli gelişme Tag Heuer’in yeni Carrera Calibre Heuer 02T Tourbillon Nanograph modeliyle yaşandı. Simsiyah titanyum kasadaki saat, LVMH bünyesindeki Bilim Enstitüsü’nün CEO’su ve modern saat yapımcılığının Nikola Tesla’Guy Sémon’un tasarladığı patentli karbon-kompozit denge yayı barındırıyor. Teknolojik açıdan tarih yazan denge yayının yerçekimine ve darbelere karşı aşırı dayanıklı oluşu onu çok daha uzun ömürlü ve potansiyel bakımdan çok daha dakik kılıyor. İcat Tag Heuer’e ait olmasına karşın inovatif yaklaşımı hiç kuşkusuz gelecekte karbon saat yapımcılığının neye benzeyeceğine dair iyi bir örnek.

Bulgari Octo
Finissimo Automatic Tourbillon
FİYAT: 130 bin 200 $
KASA BOYUTU: 42 mm

İyi ama karbon ne?

Minik ama son derece güçlü kristal liflerinden yapılan ilk karbon elyafını İngiliz fizikçi Joseph Swan, 1860’ta Edison öncesi ampul prototipini tasarlarken üretti. Ama ancak bir asır sonra Birleşik Krallık hükümeti teknolojiye patent verip Rolls-Royce’un Conway jet motorlarında kullanmasını onayladığında, materyalin inanılmaz dayanıklılığı keşfedildi. O tarihten beri tenis raketlerini ve golf toplarını, uçakları ve otomobilleri, drone ve kemanları güçlendirmek için kullanılıyor.

Roger Dubuis
Excalibur One-Off
FİYAT: 1 milyon 63 $
CASE SIZE: 47 mm
Panerai Luna Rossa Challenger Submersible
FİYAT: 20 bin 500 $
KASA BOYUTU: 47 mm
Ulysse Nardin
Freak X
FİYAT: 24 bin $
KASA BOYUTU: 43 mm
Girard-Perregaux
Laureato Absolute Carbon Glass
FİYAT: Henüz açıklanmadı
KASA BOYUTU: 44 mm
Tag Heuer Carrera Calibre Heuer 02T Tourbillon Nanograph
FİYAT: 25 bin 500 $
KASA BOYUTU: 45 mm